MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

11-04-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 kwietnia 2016 r.

 W minionym tygodniu w centrum uwagi znalazły się publikacje minutek z marcowych posiedzeń banków centralnych. Członkowie FOMC w zdecydowanej większości okazali się gołębiami. Niemniej jednak, fakt ten nie był zaskoczeniem dla rynku, który spodziewa się zaledwie jednej podwyżki stopy procentowej w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Gołębie stanowisko zaprezentowali również przedstawiciele ECB, którzy podkreślają, że są gotowi podjąć odpowiednie działania, aby przywrócić tempo wzrostu cen do poziomu 2%. Inwestorzy poznali także wiele istotnych danych ekonomicznych.

04-04-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 4 kwietnia 2016 r.

W ostatnim tygodniu marca sentyment rynkowy na europejskich parkietach nie był najlepszy. Francuski CAC40 zniżkował o 1%, a niemiecki DAX o 0,9%. Natomiast brytyjski FTSE250 wzrósł o zaledwie 0,5%. Inwestorzy poznali indeksy zaufania dla strefy euro. Odczyty jednak okazały się słabsze od oczekiwań rynkowych. Ponadto, w krajach UE zostały opublikowane indeksy PMI dla sektora przemysłowego. Wartość indeksu dla całej strefy euro wyniosła  51,6 pkt wobec konsensusu na poziomie 51,4 pkt. W Stanach natomiast rynki giełdowe poruszały się w kierunku północnym – NASDAQ wzrósł o 3,1%, S&P500 o 1,8%, a DJI o 1,5%.

29-03-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 marca 2016 r.

W minionym tygodniu na rynkach finansowych panował przedświąteczny klimat. Co więcej, na wielu światowych giełdach handel trwał tylko do czwartku. Niemniej jednak, kalendarium ekonomiczne było bogate. W strefie euro odczyt indeksu zaufania konsumentów okazał się nieco lepszy od oczekiwań rynkowych. Ponadto, pozytywnie zaskoczyły publikacje indeksów PMI – indeks dla sektora przemysłowego wyniósł 52,4 pkt wobec konsensusu na poziomie 51,2 pkt, a dla sektora usług 54 pkt wobec oczekiwanego poziomu 53,2 pkt. Warto również zwrócić uwagę na niemiecki indeks Ifo, który w marcu wyniósł 106,7 pkt.

21-03-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 marca 2016 r.

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia było posiedzenie Fed. Konsensus rynkowy zakładał niskie prawdopodobieństwo podwyżki stopy procentowej, ale nie wykluczał jastrzębiego komunikatu. FOMC faktycznie pozostawił stopę procentową na niezmienionym poziomie. Niemniej jednak, członkowie tego gremium zrewidowali swoje prognozy, dotyczące oczekiwań inflacyjnych. W efekcie, Fed zapowiedział zaledwie dwie podwyżki stopy procentowej do końca roku. Z jednej strony, informacje te mocno osłabiły dolara, natomiast z drugiej istotnie wsparły amerykańskie indeksy giełdowe. Ponadto, inwestorzy poznali dynamikę amerykańskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

14-03-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 marca 2016 r.

Na początku drugiego tygodnia marca większość najważniejszych indeksów giełdowych poruszała się w trendzie bocznym. Inwestorzy oczekiwali na decyzje ECB. Rada Prezesów nie zawiodła inwestorów. Obniżyła stopy procentowe, a program luzowania ilościowego poszerzyła. Dodatkowo ECB, oprócz obligacji skarbowych, będzie skupywał posiadające rating inwestycyjny obligacje korporacyjne denominowane w euro. ECB zadeklarował także uruchomienie programu TLTRO II. W rezultacie rynki giełdowe zareagowały silnymi wzrostami. Niemniej jednak kilka chwil później Mario Draghi podkreślił, że dalsze obniżki stóp procentowych nie są przewidywane.

Przewiń do góry