MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

08-05-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 maja 2017 r.

W pierwszym tygodniu maja najważniejsze globalne indeksy giełdowe zostały zdominowane przez kolor zielony. W skali całego ubiegłego tygodnia, francuski CAC40 wzrósł o 3,1%, niemiecki DAX zyskał 2,2%, a brytyjski FTSE250 umocnił się o 0,4%. Z kolei w Stanach NASDAQ zwyżkował o 0,9%, S&P500 o 0,6%, a DJI o 0,3%. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zeszłotygodniowe posiedzenie FOMC. Zgodnie z konsensusem rynkowym stopy procentowe pozostały bez zmian. Niemniej, ani komunikat Fed, ani wystąpienia publiczne przedstawicieli banku nie były nader interesujące i nie dotyczyły zbytnio kwestii kształtu przyszłej polityki monetarnej. Niemniej, po nieco słabszych odczytach makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki inwestorzy doczekali się nieco lepszych danych.

04-05-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 maja 2017 r.

W minionym tygodniu globalne nastroje rynkowe były niezmiernie entuzjastyczne. W skali całego tygodnia, francuski CAC40 zyskał 4,1%, niemiecki DAX umocnił się o 3,2%, a brytyjski FTSE250 zwyżkował o 1,3%. Z kolei w Stanach, NASDAQ wzrósł o 2,3%, DJI o 1,9%, a S&P500 o 1,5%. Źródłem byczego sentymentu okazały się być wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji. Otóż zgodnie z oczekiwaniami rynku w drugiej turze znalazła się para Marine Le Pen – Emmanuel Macron. Niemniej, wiele wskazuje na to, że reakcja rynku miała tylko i wyłącznie charakter krótkoterminowy, tym bardziej że według sondaży Macron ma 20 pkt. proc. przewagi nad Le Pen. W efekcie Francja zeszła na drugi plan, a w centrum uwagi rynku znalazły się inne polityczne czynniki ryzyka.

24-04-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 kwietnia 2017 r.

Ze względu na istotne ryzyko o charakterze politycznym inwestorzy wrócili ze Świąt Wielkanocnych w mieszanych nastrojach. Amerykańskie indeksy giełdowe polubiły kolor zielony. W skali całego ubiegłego tygodnia NASDAQ wzrósł o 1,8%, S&P500 zyskał 0,8%, a DJI umocnił się o 0,5%. To niewątpliwie efekt solidnej kondycji amerykańskiej gospodarki oraz stabilizacji sytuacji na linii Stany Zjednoczone – Korea Północna, choć ta de facto pozostaje nadal napięta. Co więcej, ze względu na ryzyko polityczne w Europie, na tamtejszych parkietach sentyment rynkowy nieco się pogorszył. Ostatnie sondaże wykazały, że walka o francuski fotel prezydencki będzie niezmiernie zacięta. W rzeczywistości liczyło się tylko czterech kandydatów.

18-04-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 kwietnia 2017 r.

Tegoroczny okres świąt wielkanocnych był niezwykle interesujący. Niemniej jednak tym razem dane makroekonomiczne musiały ustąpić pierwszeństwa wydarzeniom politycznym, które okazały się być źródłem niepokoju rynkowego. Wzrost napięcia na linii Stany Zjednoczone – Korea Północna wzmógł obawy co do wybuchu ewentualnego konfliktu zbrojnego. Co więcej, najnowsze sondaże z Francji wykazały, że walka o fotel prezydencki zaostrza się, a siła eurosceptyków jest naprawdę znacząca. W efekcie inwestorzy zaczęli poszukiwać bezpiecznych przystani, toteż nie stanowi zaskoczenia fakt, że w minionym tygodniu złoto wyraźnie zdrożało. Dodatkowo pogorszył się sentyment rynkowy – najważniejsze indeksy giełdowe poruszały się raczej w kierunku południowym.

10-04-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 kwietnia 2017 r.

W ubiegłym tygodniu zachowanie najważniejszych indeksów giełdowych było zróżnicowane. W skali całego tygodnia NASDAQ zniżkował 0,6%, S&P500 stracił 0,3%, a DJI nie odnotował żadnych zmian. Z kolei w Europie, brytyjski FTSE250 zyskał 1,4%, francuski CAC40 wzmocnił się o 0,3%, podczas gdy niemiecki DAX stracił 0,7%. W centrum uwagi rynku znalazła się bankowość centralna, a dokładniej publikacje protokołów z ostatnich posiedzeń FOMC oraz Rady Prezesów EBC, które rozwiały wszelkie wątpliwości rynku. Fed planuje dokonać jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych w 2017 r. i nie przewiduje, aby reformy gospodarcze Donalda Trumpa miały wpłynąć na dalszy kształt polityki monetarnej.

Przewiń do góry