MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

12-10-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 października 2015 r

Miniony tydzień wreszcie przyniósł długo wyczekiwany powiew optymizmu na warszawskiej GPW. Po słabych payrollsach z poprzedniego piątku, które rynek uznał za oddalenie w czasie widma podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, od początku tygodnia na giełdach dominowała zieleń. Wygląda na to, że po słabym ostatnim okresie dzięki mniejszej awersji do ryzyka kapitał zagraniczny wraca na rynki wschodzące. Widać to również na indeksie warszawskich blue chipów, gdzie w tym tygodniu wzrostom cen akcji codziennie towarzyszyły podwyższone obroty.

05-10-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 października 2015 r

To był kolejny nieudany tydzień dla inwestorów giełdowych. Wciąż daje o sobie znać niepewność dotycząca kondycji chińskiej oraz globalnej gospodarki. Zakończenie miesiąca i jednocześnie kwartału tylko na jedną sesję pomogły polskiej giełdzie nieco wzrosnąć. Ostatecznie zakończony w minioną środę kwartał okazał się najgorszym od 2011 roku dla inwestujących na polskim rynku – w ciągu ostatnich 3 miesięcy WIG spadł o 6,6%. Bardzo słabo zaprezentował się indeks warszawskich blue chipów, który w ostatnim kwartale spadł aż o 10,8%.

28-09-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 28 września 2015 r

Pozostawienie stóp procentowych na niezmienionych poziomach przez FOMC zwiększyło obawy inwestorów dot. kondycji globalnej gospodarki. Wciąż utrzymująca się niepewność miała negatywny wpływ na zachowanie się giełd w minionym tygodniu. Co prawda na większości parkietów tydzień rozpoczął się dość pozytywnie, jednak później okazało się, że był to jedynie chwilowy przystanek przed kolejnymi spadkami. Piątek przyniósł poprawę sentymentu inwestorów. Było to głównie spowodowane czwartkowym wystąpieniem szefowej Fed, której słowa zostały odebrane jastrzębio. 

21-09-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 września 2015

Wydarzeniem minionego tygodnia było dwudniowe posiedzenie FOMC i decyzja dot. stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Rezerwa Federalna pozostawiła je na niezmienionych poziomach. Choć zdania analityków były podzielone, to większość oczekiwała właśnie takiego scenariusza. W komunikacie po posiedzeniu Fed stwierdził, że oczekuje dalszej poprawy na rynku pracy, a także zwrócił uwagę na niekorzystne wydarzenia w światowej gospodarce, które miały niedawno miejsce. Chodzi głównie o kondycję chińskiej gospodarki oraz zniżkujące ceny ropy naftowej.

14-09-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 września 2015

Na tle głównych europejskich parkietów warszawska GPW prezentowała się w minionym tygodniu bardzo przyzwoicie. Główne indeksy kontynuowały odrabianie strat z poprzednich tygodni. Pozytywnie wypadł sektor bankowy, który na wiadomość o tym, że nie ma już szans na uchwalenie ustawy o kredytach walutowych w tej kadencji Sejmu podciągnął znacząco do góry notowania podczas czwartkowej sesji. Dobry początek tygodnia odnotowały spółki z sektora energetycznego. Była to reakcja na informację o zmniejszeniu ryzyka bezpośredniej lub pośredniej inwestycji w polskie górnictwo.

Przewiń do góry