MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

17-07-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 17 lipca 2017 r.

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia była publikacja Beżowej Księgi oraz wystąpienie publiczne Janet Yellen. Te wprowadziło na rynek nieco niepewności. Szefowa Fed potwierdziła plany dotyczące redukcji bilansu Rezerwy Federalnej, lecz bardzo ostrożnie wypowiadała się w kwestii kolejnych podwyżek stóp procentowych, podobnie zresztą jak kilku innych przedstawicieli FOMC. Tymczasem pojawiły się pogłoski, że podczas sympozjum w Jackson Hole lub podczas wrześniowych obrad Rady Prezesów EBC Mario Draghi zapowie ograniczenie programu QE. Taki obraz wspiera przede wszystkim euro, bowiem jastrzębia postawa Fed została już zdyskontowana. Mimo wszystko perspektywa coraz mniej ekspansywnej polityki monetarnej najważniejszych banków centralnych nie przeszkadza rynkom akcji, dla których miniony tydzień był bardzo udany.

10-07-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 lipca 2017 r.

Pierwszy tydzień lipca przyniósł nieznaczne wzrosty najważniejszych globalnych indeksów giełdowych. W skali całego tygodnia, niemiecki DAX oraz francuski CAC40 wzrosły o 0,5%, a brytyjski FTSE250 umocnił się o 0,3%. W Stanach, DJI zwyżkował o 0,3%, NASDAQ zyskał 0,2%, a S&P500 0,1%. Nie da się ukryć, że pierwsze dni nowego miesiąca były niezwykle interesujące na rynkach finansowych. Inwestorzy poznali wiele ważnych, a zarazem bardzo solidnych wielkości ekonomicznych ze strefy euro oraz Stanów. Na szczególną uwagę zasługują dane z amerykańskiej gospodarki, bowiem te ostatnimi czasy nie miały dobrej passy.

03-07-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 lipca 2017 r.

Ostatni tydzień czerwca nie był udany dla rynków akcji. W skali całego ubiegłego tygodnia, niemiecki DAX stracił 3,2%, francuski CAC40 2,8%, a brytyjski FTSE250 1,8%. W Stanach, NASDAQ zniżkował o 2%, S&P500 o 0,6%, natomiast DJI skurczył się o 0,2%. Na szczególną uwagę zasługują dane makroekonomiczne. Najnowsze odczyty z amerykańskiej gospodarki przerwały złą passę i pozytywnie zaskoczyły inwestorów. Rewizja annualizowanego wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2017 r. wyniosła 1,4% wobec oczekiwań na poziomie 1,2%. Ponadto, publikacja indeksu Chicago PMI była wyraźnie wyższa od prognoz – 65,7 pkt względem 58 pkt. Dane z Eurolandu również nie zawiodły, zwłaszcza indeksy zaufania, których wartości systematycznie rosną.

26-06-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 czerwca 2017 r.

Ubiegłotygodniowe kalendarium ekonomiczne nie było nader pasjonujące, toteż handel na globalnych rynkach finansowych przebiegał spokojnie. W skali całego tygodnia, brytyjski FTSE250 stracił 0,7%, niemiecki DAX osłabił się o 0,2%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,1%. W Stanach, S&P500 umocnił się o 0,2%, a DJI wzrósł o 0,1%. Nieco większy ruch odnotował NASDAQ (1,8%), który jednak nieco wcześniej mocno zniżkował – wyprzedaż akcji spółek technologicznych. Niewiele dzieje się również na wykresie eurodolara, który nadal tkwi w konsolidacji na poziomie 1,111 – 1,129. Na uwagę zasługują przede wszystkim słowa niektórych przedstawicieli Rezerwy Federalnej, które nie wkomponowały się w jastrzębi przekaz banku wystosowany po ostatnich obradach FOMC.

19-06-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 czerwca 2017 r.

W minionym tygodniu rynek skoncentrował się na posiedzeniu FOMC. Zgodnie z oczekiwaniami rada podwyższyła stopę procentową o 25 punktów bazowych, dlatego też inwestorzy zwrócili szczególną uwagę na komunikat Fed oraz na konferencję z udziałem Janet Yellen. Te okazały się jastrzębie. FOMC planuje dokonać jeszcze jednej podwyżki kosztu pieniądza do końca bieżącego roku oraz kolejnych trzech w 2018 r. Ponadto, Fed przedstawił bardzo dokładny program redukcji swojego bilansu. Mimo wszystko skala aprecjacji dolara była nieznaczna, co może nieco dziwić, zwłaszcza że EBC podtrzymuje gołębią postawę. Ponadto, pomimo zapewnień Rezerwy Federalnej, że zadyszka amerykańskiej gospodarki jest tylko i wyłącznie tymczasowa, seria słabych odczytów z USA nadal trwa.

Przewiń do góry