MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

16-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 listopada 2015 r.

W ostatnich tygodniach największe spółki z warszawskiego parkietu poruszają się w swoim własnym, niezależnym od otoczenia rynkowego środowisku, które najwyraźniej bardzo lubi kolor czerwony. Nieważne, czy DAX i S&P rosną czy nie, WIG20 spada. W minionym tygodniu ten scenariusz znowu się realizował – trzeci tydzień z rzędu indeks ten notuje deprecjację ok. 2%. Tym razem jednak spadek dotyczył także szerokiego rynku – sWIG80 stracił 1,8%, a mWIG40 nieco mniej, bo 1,3%. Średnim spółkom pomogło dobre zachowanie Amrestu i Grupy Azoty, które podały dobre wyniki finansowe.

09-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 listopada 2015 r.

Po raz kolejny inwestorzy przy Książęcej, zwłaszcza ci ceniący płynność, nie mieli łatwego tygodnia. WIG20 zniżkował o 2% (tydzień wcześniej spadek wyniósł 2,2%), zamykając tydzień na poziomie 2015 pkt. Psychologiczne wsparcie na 2000 pkt jest coraz bliżej. W tym samym okresie niemiecki DAX urósł o 1,3% i był to jego piąty z rzędu wzrostowy tydzień. Dla porównania – WIG20 spadał czwarty tydzień z rzędu, w ogóle nie korzystając na lepszych nastrojach inwestycyjnych w strefie euro, które generuje oczekiwanie na dodatkowe działania EBC w sprawie programu QE.

02-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 listopada 2015 r.

Miniony tydzień to przykład kolejnego rozkorelowania ruchów na warszawskim parkiecie z tym, co dzieje się na głównych światowych indeksach, gdzie obserwować mogliśmy stabilizację notowań, ale po mocnym wcześniejszym tygodniu. Niemiecki DAX wzrósł o 0,5%, indeks francuski CAC40 o taką wartość zniżkował, a przy Wall Street zmiany były jeszcze mniejsze – DJIA wzrósł o 0,2%, a S&P500 o 0,1%. Sezon publikacji wyników trwa, ale jednak największą zmienność wygenerowało posiedzenie FOMC. Bardziej jastrzębi komunikat tylko chwilowo pogorszył nastroje, bo inwestorzy mogą postrzegać go także też w kategoriach zmniejszenia ryzyk dla globalnej gospodarki, a także oczekiwania powrotu mocnego rynku pracy w USA.

26-10-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 października 2015 r.

Początek tygodnia nie wskazywał na zmianę sentymentu na światowych rynkach finansowych. Najważniejsze indeksy giełdowe zarówno w Europie, jak i w Stanach przez pierwsze dni handlu zdołały nieznacznie zyskać lub oscylowały w okolicach zamknięcia z poprzedniego tygodnia. Wszystko odmieniło się w czwartek, kiedy za sprawą gołębiego komentarza szefa EBC na rynki powrócił optymizm. Po posiedzeniu, podczas którego EBC podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach Mario Draghi oświadczył, że program QE będzie trwał co najmniej do września 2016 r

19-10-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 października 2015 r

Po udanym poprzednim tygodniu na światowych giełdach przyszedł czas na korektę. Na plus należy zaliczyć fakt, że na najważniejszych parkietach udało się utrzymać wcześniej wypracowane wzrosty. Takie chwilowe ostudzenie rynków może być pomocne przed kolejnym atakiem byków. Nie można jednak wykluczyć scenariusza, że niedawne wzrosty były jedynie korektą w trendzie spadkowym i trzeba się przygotować na kolejne spadki. Najszybszą wskazówką powinien być kierunek wybicia z utworzonych w minionym tygodniu konsolidacji na najważniejszych indeksach. Niemniej jednak dopóki poszczególne indeksy giełdowe nie przebiją wrześniowych maksimów, co utworzyłoby formacje podwójnego dna, o większych wzrostach możemy zapomnieć.

Przewiń do góry