MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

22-08-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 sierpnia 2016 r.

Ustanowienie historycznych rekordów przez Wall Street najwyraźniej nie było przypadkowe, bo nawet w tygodniu słabszych nastrojów inwestycyjnych, tamtejsze indeksy kończyły tydzień neutralnie, utrzymując się blisko rekordów. Akurat tam na podatny grunt trafiły minutes z ostatniego posiedzenia FOMC, które pokazały niezdecydowanie w gronie tamtejszych bankierów centralnych. Nie dostrzegają oni kłopotów z presją inflacyjną, natomiast dane z amerykańskiej gospodarki, chociaż dobre, to jeszcze nie budzą pełnego zaufania. Wydaje się zatem, że wrzesień nie jest bazowym terminem dla podwyżek stóp procentowych.

16-08-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 sierpnia 2016 r.

Ubiegły tydzień był wyjątkowy dla najważniejszych amerykańskich parkietów. W czwartek indeksy: NASDAQ, DJI i S&P500 ustanowiły swoje historyczne szczyty. Po raz ostatni podobna sytuacja miała miejsce 17 lat temu. Niemniej jednak, w skali całego tygodnia wszystkie niniejsze indeksy odnotowały kosmetyczne wzrosty. Sentyment rynkowy sprzyjał także europejskim rynkom giełdowym – niemiecki DAX wzrósł o 3,3%, brytyjski FTSE250 o 2,6%, a francuski CAC40 o 2%. Na uwagę zasługują przede wszystkim najnowsze dane makroekonomiczne ze strefy euro. Wzrost PKB w drugim kwartale 2016 roku wyniósł 1,6% rdr i był zgodny z oczekiwaniami rynku.

08-08-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 sierpnia 2016 r.

Pierwszy tydzień sierpnia nie przyniósł zbyt znaczących zmian najważniejszych indeksów giełdowych. W Europie, brytyjski FTSE250 wzrósł o 1,1%, niemiecki DAX o 0,3%, natomiast francuski CAC40 stracił 0,7%. W Stanach, NASDAQ zyskał 1,1%, DJI 0,6%, a S&P500 0,4%. Inwestorzy skupili się na odczytach indeksów PMI ze strefy euro. Te okazały się nieco wyższe od oczekiwań i wyniosły kolejno 52 pkt oraz 52,9 pkt dla sektora przemysłowego oraz usługowego. Tymczasem w Stanach zawiodły publikacje indeksów ISM, czy też odczyt dynamiki zamówień w przemyśle. Niemniej jednak, dane z amerykańskiego rynku pracy po raz kolejny okazały się wyższe od prognoz.

01-08-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 1 sierpnia 2016 r.

W ostatnim tygodniu lipca uwaga inwestorów skupiona była na Rezerwie Federalnej oraz Banku Japonii. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, FOMC nie zmienił wysokości stóp procentowych. Fed podkreślił, że ostatnie dane potwierdziły dobry stan amerykańskiej gospodarki. Niemniej jednak, ze względu na brak jakichkolwiek wzmianek na temat terminu potencjalnej podwyżki stóp procentowych, rynek odebrał niniejszą decyzję jako gołębią. Fed zaznaczył, że największy wpływ na ewentualne jastrzębie zmiany ma inflacja. Ta według prognoz nadal pozostanie niska. Nieco więcej emocji na rynku wywołało posiedzenie Banku Japonii. BoJ nieoczekiwanie nie zmniejszył wysokości stóp procentowych, jednakże zdecydował się na zwiększenie skali programu pożyczkowego.

25-07-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 lipca 2016 r.

Wiele wskazywało na to, że negatywne efekty krwawych wydarzeń z Turcji będą odczuwalne także na najważniejszych światowych parkietach. Tymczasem próba zamachu stanu oraz jej dalsze następstwa nie wpłynęły na globalny sentyment rynkowy. W skali całego tygodnia, brytyjski FTSE250 umocnił się o 1,5%, niemiecki DAX o 0,8%, a francuski CAC40 o 0,2%. W Stanach, NASDAQ zwyżkował o 1,4%, S&P500 o 0,6%, a DJI o 0,3%. Wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie Rady Prezesów EBC. Te jednak nie wywołało wielu emocji na rynku. Stopy procentowe pozostały niezmienione.

Przewiń do góry