MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

12-06-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 czerwca 2017 r.

Niewątpliwie najważniejszym dniem ubiegłego tygodnia był czwartek. Wtedy to uwaga rynku została skoncentrowana na decyzji EBC, a raczej na konferencji z udziałem Mario Draghiego, na wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii oraz na problemach politycznych Donalda Trumpa. Zgodnie z oczekiwaniami rynku Rada Prezesów EBC pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Niemniej, sam komunikat miał charakter raczej gołębi, co też stonowało tę część rynku, która oczekiwała jastrzębich sformułowań. Tymczasem w Wielkiej Brytanii Toryści wygrali wybory parlamentarne, lecz utracili większość w Izbie Gmin. Takowe wyniki należy ocenić jako porażkę autorskiego pomysłu Theresy May. Na rynku pojawiło się wiele obaw dotyczących dalszej procedury Brexitu, jednak te wpłynęły negatywnie jedynie na kurs funta.

05-06-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 czerwca 2017 r.

Tym razem kwestia ryzyka politycznego w Stanach pozostała nieco w tle, choć być może rynek po prostu przyzwyczaił się już do nieprzewidywalnego Donalda Trumpa. W centrum uwagi inwestorów ponownie znalazły się dane makroekonomiczne oraz kwestie związane z polityką monetarną najważniejszych banków centralnych. Z wypowiedzi członków FOMC wynika, że Fed chce utrzymać zapowiedziane tempo zacieśniania monetarnego tj. jeszcze dwie podwyżki do końca roku. Jednak słowa te padły przed publikacją payrollsów, które po raz kolejny zawiodły. Co prawda stopa bezrobocia spadła do 4,3%, lecz zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 138 tys. wobec prognoz na poziomie 185 tys. Oczywiście to nie oznacza, że Fed zrezygnuje z czerwcowej podwyżki stóp procentowych, jednak seria słabszych danych z amerykańskiej gospodarki wydłuża się, co może stanowić pewien sygnał ostrzegawczy.

29-05-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 maja 2017 r.

Korekta na parkietach zaczęła się w maju (jak mówi popularne giełdowe przysłowie sell in May and go away) i możliwe, że wraz ze zbliżaniem się tego mało lubianego przez inwestorów miesiąca korekta ulegnie zakończeniu. Póki co nie widać tego jeszcze po europejskich parkietach, gdyż zmiany tam były raczej minimalne i bez wyraźnego kierunku (DAX spadł o 0,3%, a CAC40 zyskał 0,2%). Wpisał się w to WIG20, który spadł o 0,1%, potwierdzając tym samym, że napędza go kapitał zagraniczny i jest mocniej skorelowany z największymi europejskimi parkietami. Warto zauważyć, że niezłe wyniki pokazał PKO BP, a znakomite wręcz PGNiG, co inwestorzy nagrodzili wyraźnymi wzrostami.

22-05-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 maja 2017 r.

Po okresie spokojnego handlu i niskiej zmienności na globalnych rynkach finansowych polityka ponownie wzbudziła wiele emocji. W centrum uwagi znalazł się Donald Trump, który według doniesień miał nadużyć swojej władzy oraz wyjawić tajemnice państwowe. Takowe wiadomości nie tylko negatywnie wpływają na wizerunek prezydenta USA, ale również mogą stanowić źródło kolejnych sporów i podziałów w Kongresie. To z kolei istotne ryzyko dla rynków, bowiem kwestia implementacji zapowiedzi gospodarczych Donalda Trumpa wydaje się coraz bardziej wątpliwa. Zatem nie stanowi zaskoczenia fakt, że w minionym tygodniu indeksy giełdowe zostały zdominowane przez kolor czerwony.

15-05-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 15 maja 2017 r.

Po zwycięstwie Emmanuela Macrona we francuskich wyborach prezydenckich, ryzyko polityczne zdecydowanie straciło na znaczeniu. W efekcie zmienność na najważniejszych parkietach wyraźnie się skurczyła. W skali całego tygodnia, niemiecki DAX zyskał 0,4%, brytyjski FTSE250 umocnił się o 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 stracił 0,5%. Z kolei w Stanach, NASDAQ wzrósł o 0,3%, natomiast DJI zniżkował o 0,5%, a S&P500 o 0,4%. W centrum uwagi rynku ponownie znalazła się polityka monetarna najważniejszych banków centralnych, zwłaszcza że dane makroekonomiczne ze Stanów oraz strefy euro prezentują się naprawdę solidnie. W ubiegłym tygodniu inwestorzy skupili się na licznych wystąpieniach publicznych przedstawicieli Fed. Te niewątpliwie miały charakter jastrzębi.

Przewiń do góry