MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

26-01-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 stycznia 2023 r.

W zeszłym tygodniu obserwowaliśmy lekką korektę na giełdach. Spływające odczyty makroekonomiczne pokazują coraz częściej oprócz dezinflacji także spowolnienie aktywności gospodarczej. Piątkowa sesja przyniosła jednak chęć kupna nieco przecenionych akcji. W efekcie w skali tygodnia amerykański S&P500 stracił -0,7%, niemiecki DAX -0,4%, francuski CAC40 -0,4%, polski WIG -1,3%, WIG20 -1,6% a mWIG40 -1,2%. Nieco zyskały technologiczny NASDAQ +0,6% oraz sWIG80 -1,2%.

23-01-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 stycznia 2023 r.

Dobre nastroje z tygodnia otwierającego rok były kontynuowane w ostatnich dniach. Rynki wierzą w proces dezinflacji, a fakt, że inflacja CPI w USA wypadła zgodnie z konsensusem można w tych kategoriach traktować, bowiem oznacza to i tak znaczny spadek inflacji w grudniu. Do tego dokładają się też bardziej gołębie komentarze członków FOMC mówiące o zwolnieniu tempa podwyżek stóp. W USA prym wiodły spółki technologiczne, gdzie NASDAQ wzrósł o blisko 4%. S&P500 zwyżkował o 2,15%. Europa wyglądała podobnie jak USA – lepszy okazał się rynek niemiecki ze wzrostem DAX-a o 3,4%, a francuski CAC40 wzrósł o 2,5%.

23-01-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 stycznia 2023 r.

Chociaż ma to być ciężki gospodarczo rok, z możliwą recesją w gospodarkach USA i UE, to rozpoczął się on bardzo dobrze dla giełd, a zwłaszcza dla rynków wschodzących. Fala optymizmu spowodowana jest mocniejszymi od oczekiwań spadkami inflacji w strefie euro, wraz z otwieraniem się gospodarki chińskiej i wzmożonym popytem na surowce. Swoje dokładają też czynniki pogodowe – ciepła zima w Europie niweluje ryzyko kryzysu energetycznego. 

23-01-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 stycznia 2023

Po grudniowych zwrotach w nastawieniu EBC i Fed, które stało się jeszcze bardziej gołębie, giełdowe byki miały trudne zadanie wyciągania indeksów na koniec roku, co udało się tylko połowicznie. Indeksy przy Wall Street zamknęły tydzień małymi minusami, ale byłyby one znacznie większe gdyby nie czwartkowy optymizm, wywołany byle pretekstem – podawano za powód wzrostów większą tygodniową liczbę nowych bezrobotnych w USA, co miałoby być dowodem na słabnięcie rynku pracy. Raczej jednak próbowano łapać się czegokolwiek, aby tydzień nie skończył się bardzo źle. 

02-01-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 grudnia 2022 r.

Zeszły tydzień to już okres mniejszej aktywności inwestorów i niższych obrotów na giełdach. To też tydzień dosyć niejednoznacznej oceny perspektyw polityki pieniężnej USA i EBC. Generalnie oba te banki zaskoczyły ostatnio jastrzębimi stwierdzeniami, a dodatkowo w zeszłym tygodniu dane makro z USA w przeważającej części wskazywały na jaśniejszy obraz amerykańskiej gospodarki. Pozytywnie zaskoczył przede wszystkim indeks zaufania konsumentów, ale mocny był tez PKB za III kw. czy raport Uniwersytetu Michigan

Przewiń do góry