MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

20-11-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 listopada 2023 r.

Zeszły tydzień miał być tygodniem sporo wyjaśniającym jeśli chodzi o preferencje inwestorów i faktycznie tak się stało, a to za sprawą słabnącej presji inflacyjnej w USA. W październiku inflacja CPI spadła z 3,7 do 3,2% r/r, bardziej niż oczekiwano (3,3%). W ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się. Należy do tego jeszcze doliczyć mocny spadek inflacji PPI. Sytuacji nie skomplikowały inne dane, bowiem dynamika produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i różne indeksy koniunktury z USA były mieszane i nie dały jasno pozytywnego obrazu gospodarki.

20-11-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 listopada 2023 r.

Po serii silnych wzrostów indeksów, napędzanych zmianą oczekiwań co do polityki Fed, a konkretnie nastawieniem na zakończenie cyklu obniżek stóp już teraz i serię obniżek od 2024 r., ubiegły tydzień przyniósł już lekkie schłodzenie nastrojów. Fed daje i odbiera. Prezes J. Powell przyznał, że walka z inflacją pozostaje głównym zmartwieniem Rezerwy Federalnej, ostrzegając że dalsze podwyżki stóp są dalej realne. Członkowie FOMC mają nie być do końca przekonani, że stopy procentowe są już wystarczająco wysoko. 

06-11-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 6 listopada 2023

Na giełdach w najlepsze trwa eldorado. Po słabszym okresie i obawach związanych z koniecznością dalszych podwyżek stóp w USA, a także ofensywą Izraela na Strefę Gazy, rynki uspokoiły się. Optymizm zaczął przeważać. Konflikt na Bliskim Wschodzie jest faktem, ale jednak scenariusz bazowy jest taki, że będzie lokalny. Większego szoku na rynku ropy nie było, a ta i tak szybko zaczęła tanieć, tonując presję inflacyjną. Dodatkowo dane o inflacji pokazują, że ta hamuje. Podobnie jak rynek pracy w USA. To zaczyna mieć przełożenie na sposób myślenia Fedu. 

06-11-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 października 2023 r.

Na rynkach rozwiniętych zeszły tydzień upłynął znów w nastrojach korekcyjnych, a prym w tym wiodły przede wszystkim amerykańskie indeksy. Słabsze wyniki finansowe Google i Mety skutecznie ostudziły zapał do spółek technologicznych, przed którymi jawi się widmo dużych inwestycji w rozwój AI. Coś, co przynosiło duże wzrosty, teraz może działać w drugą stronę. Do tego jeszcze należy dołożyć jeszcze cały czas napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie. 

23-10-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 października 2023 r.

Miniony tydzień to wyraźna korekta na światowych rynkach akcji z istotnym wyjątkiem warszawskiej giełdy. Świat pozostawał pod ciężarem rosnących rentowności obligacji oraz rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie. Amerykański indeks S&P500 spadł o 2,4%, technologiczny NASDAQ o 3,2%, niemiecki DAX o 2,6% a francuski CAC40 o 2,7%. Na fali powyborczego optymizmu WIG zyskał 1,9% ciągnięty przede wszystkim przez duże spółki: WIG20 wzrósł o 2,8%. Natomiast mWIG40 stracił 0,1%, a sWIG80 zyskał 0,1%.

Przewiń do góry