MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

14-01-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 stycznia 2022 r.

Pierwszy tydzień nowego roku to przede wszystkim reakcja inwestorów na perspektywę szybszego zaostrzenia polityki monetarnej w USA. Wskazują na to zapisy rozmów członków amerykańskiego banku centralnego i dane makroekonomiczne – rosnąca inflacja i malejące bezrobocie. W odpowiedzi zaczęły rosnąć rentowności obligacji skarbowych USA, w przypadku 10-latek do poziomu 1,80%. Takie skoki rentowności powodują często rotację na rynku akcyjnym, ze spółek wzrostowych do cyklicznych spółek fundamentalnych. Spadały więc notowania spółek technologicznych, lepiej zachowywały się kursy banków, koncernów paliwowych i energetycznych oraz przemysłowych.

14-01-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 stycznia 2022 r.

Końcówka tygodnia upłynęła na giełdach raczej w spokojnej atmosferze i zwyczajowo, gdy akurat nie ma czynników paniki rynkowej, udało się indeksom zazielenić. Kumulacja negatywnych informacji związanych z wariantem Omikron dotyczyła głównie zwiększeniu zakażeń, a niekoniecznie śmiertelności. W USA tematu zamknięcia gospodarki nie ma, jedynie bardziej panicznie reaguje Azja, co w przyszłości może generować kolejne problemy w łańcuchach dostaw. To jednak nie był temat, który spędzał sen z powiek inwestorom w końcówce roku.

03-01-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 grudnia 2021 r.

Zeszły tydzień był pozytywny dla większości giełd. Znów podstawowym powodem były kolejne informacje o wariancie omikron koronawirusa. Co prawda kolejne kraje odnotowują rekordowe poziomy zakażeń, jednak odsetek hospitalizacji jest wyraźnie mniejszy. Poziom ciężkich zachorowań to tak naprawdę największe obciążenie dla gospodarek.

03-01-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 grudnia 2021 r.

Końcówka roku jest średnio udana dla inwestorów giełdowych. Tematem nr jeden pozostaje pandemia i rozwój nowego wariantu Omikron. Chociaż wiele wskazuje na to, że nie jest to wariant bardziej śmiertelny, być może nawet łagodniejszy w przebiegu, ale na pewno bardziej zaraźliwy. Lawinowo rosną zakażenia w Wielkiej Brytanii i to rodzi napięcia na całym kontynencie. W USA nieco presji zdjęło posiedzenie Fed, po którym rynek mocno rósł, ale to było jednak tylko chwilowe. Fed jednak utrzymuje jastrzębią retorykę, przede wszystkim skupiając się na inflacji. Możliwe zatem, że mimo słabszego wzrostu gospodarczego Fed nie zawróci z obranej drogi wygaszania luzowania ilościowego w dużo szybszym tempie i następnie podwyżek stóp procentowych.

17-12-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 grudnia 2021 r.

Zeszły tydzień był pozytywny dla większości giełd. Podstawowym powodem były kolejne informacje o wariancie omikron koronawirusa, który prawdopodobnie nie jest bardziej zjadliwy od poprzednich. Dla rynków oznacza to mniejsze ryzyko kolejnych lockdownów paraliżujących gospodarki. Główny amerykański indeks S&P500 po dwóch tygodniach spadków zyskał aż 3,8% i znów wzrósł powyżej poprzednich szczytów. NASDAQ także osiągnął pozytywny wynik w wysokości 3,6%. Także europejskie parkiety zyskiwały: DAX 3,0%, CAC40 3,3%, zaś WIG 0,9%. Polska giełda zachowała się znacząco gorzej: WIG20 wzrósł tylko o 1,6%, a mniejsze spółki raczej traciły: mWIG40 -0,8% oraz sWIG80 -0,2%. WIG skończył tydzień zyskiem +0,9%.

Przewiń do góry