MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

13-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 stycznia 2020 r.

Zeszły tydzień na giełdach to przede wszystkim zadowolenie z deeskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. W odpowiedzi na zabójstwo generała Sulejmaniego Iran ostrzelał amerykańskie bazy w Iraku, jednak na tyle niegroźnie, że obyło się bez ofiar. Znajdujący się w kryzysie gospodarczym i niepokojony przez protesty uliczne Iran nie udźwignąłby wojny z USA, więc we własnym interesie musi powstrzymywać chęć ostrzejszego odwetu. Amerykański indeks S&P500 wzrósł w ciągu tygodnia o 0,9%, niemiecki DAX o 2,0%, a indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets o 0,9%.

07-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 stycznia 2020 r.

Poprzedni tydzień rozpoczął się jeszcze w poprzednim roku. Inwestorom generalnie dopisywały humory. Niewielkie wzrosty w USA, a intensywniejsze w Polsce, zostały w piątek jednak przekreślone przez sensacyjną informację o zabójstwie przez amerykańskiego drona na rozkaz prezydenta Trumpa generała Kasema Sulejmaniego, jednego z głównych przywódców Iranu. Ten zamach był eskalacją napięć na Bliskim Wschodzie – wcześniej mieliśmy do czynienia m.in. z ostrzeliwaniem ambasady USA w Bagdadzie. W mediach pojawiły się nawet obawy przed wybuchem kolejnej wojny. Po raz kolejny główne rynki giełdowe jednak wykazały się wyjątkową odpornością na sensacyjne nagłówki. Amerykański S&P500 zakończył tydzień symbolicznym spadkiem o 0,2%, niemiecki DAX istotniejszym o 0,9%, ale już francuski CAC40 wzrósł o 0,1%. Warszawskie indeksy zachowały dużą część wzrostów – WIG zyskał 1,3%, WIG20 1,0%, zaś mWIG40 1,8%.

30-12-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 grudnia 2019 r.

Ostatnie dni roku mijają spokojnie. Inwestorzy z ufnością czekają na oficjalny dokument fazy pierwszej porozumienia handlowego między USA a Chinami. Amerykański indeks S&P500 wzrósł w świątecznym tygodniu o 0,6%, niemiecki DAX o 0,1%, francuski CAC40 o 0,3%, a indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets o 1,0%. Warszawska giełda próbuje niemrawo nadgonić stracony rok – WIG20 wzrósł o 1,1%, WIG o 1,2%, a mWIG40 o 1,4%.

23-12-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 grudnia 2019 r.

Grudzień niezbyt dobrze zapowiadał się dla inwestorów giełdowych, ale ostatecznie okazały się to obawy na wyrost. Polityczna rozgrywka z Chinami okazała się ostatecznie korzystna dla nastrojów giełdowych, bowiem osiągnięto pierwszą fazę porozumienia. Samego dokumentu jeszcze nie podpisano, ale wg słów amerykańskiego Sekretarza Skarbu umowa ta jest już przygotowana i wymaga tylko sformalizowania. Oczywiście, może to wiązać się jeszcze z ryzykami, ale już mało kto wątpi, że progres faktycznie zostanie poczyniony.

16-12-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 grudnia 2019 r.

Świąteczny łagodny nastrój najwyraźniej udzielił się decydentom w USA i Chinach, dzięki czemu od dawna zapowiadana i odwlekana faza pierwsza porozumienia handlowego została zawarta. Cła na chińskie dobra wartości 120 miliardów dolarów zostaną zmniejszone z 15% na 7,5%, zaś zapowiadane nowe cła na produkty wartości 160 milliardów USD zostały anulowane. W zamian Chiny zobowiązały się do bliżej niewyjaśnionych zmian w regulacjach dotyczących własności intelektualnej, transferu technologii, rolnictwa, usług finansowych oraz kursów walutowych. Porozumienie zostało bardzo pozytywnie przyjęcte przez rynki. Główny amerykański indeks akcyjny S&P500 zakończył tydzień wzrostem o 0,7%, niemiecki DAX o 0,9%, francuski CAC40 o 0,8%, zaś indeks krajów rozwijających się MSCI Emerging Markets aż +3,6%.

Przewiń do góry