MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

15-03-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 marca 2023 r.

W zeszłym tygodniu byliśmy świadkami realizacji napięć związanych z zaostrzeniem polityki monetarnej przez banki centralne, a konkretnie w tym przypadku przez Fed. Upadłość amerykańskiego regionalnego banku Silicon Valley Bank pociągnęła za sobą kursy innych banków, także europejskich, i częściowo też firm z innych sektorów. Indeksy z USA straciły w tydzień najwięcej: S&P500 -4,6%, NASDAQ -4,7%. Francuski CAC40 spadł o -1,7%, niemiecki DAX o -1,0%, a nasz WIG o -1,1%. Co prawda WIG20 cofnął się o -2,3%, ale wyjątkowo dobrze zachowały się średnie spółki z mWIG40, rosnąc o +2,7%. Także sWIG80 zyskał +0,5%.

13-03-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 6 marca 2023 r.

W zeszłym tygodniu na giełdach dały się wyczuć lekki optymizm, który najpierw sprowokowały lepsze dane o indeksach PMI z Chin, potwierdzające otwieranie się tamtejszej gospodarki po zniesieniu restrykcji pandemicznych. Nie zdołało tego obrazu zburzyć jastrzębie stanowisko członków władz Fed. Kashkari przestrzegał przed zbyt wczesnym ogłaszaniem zwycięstwa nad inflacją i przypominał, że jest otwarty na dyskusję o 0,25-0,5% podwyżki stóp w marcu, z kole Bostic mówił o tym, że należy zobaczyć głębszy efekt podwyżek stóp na zwalnianie gospodarki, aby ogłosić zwycięstwo nad inflacją. 

13-03-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 lutego 2023 r.

Z pivotu Fedu powoli nic nie zostaje, rynek rozjeżdża te oczekiwania mocnymi danymi makro. W zeszłym tygodniu najpierw usługowe indeksy PMI z Europy i USA okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań, następnie inflacja konsumencka w Eurolandzie za styczeń okazała się być wyższa niż wstępny odczyt, a następnie jeszcze z minutek po ostatnim posiedzeniu FOMC przebijał się jastrzębi przekaz o podwyższonym ryzyku wysokiej inflacji. Członkowie FOMC w swoich kolejnych wypowiedziach mówili też o przyglądaniu się inflacji usług z wyłączeniem mieszkalnictwa, co ma pomóc uzyskać lepszy pogląd na inflację bazową. 

20-02-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 lutego 2023 r.

Zeszły tydzień to lekkie odbicie giełd na świecie. Główny indeks amerykański S&P500 co prawda minimalnie spadł, bo o -0,3%, jednak był to głównie efekt gorszej piątkowej sesji. Technologiczny NASDAQ zyskał za to 0,6%. Indeksy europejskie zachowały się jeszcze lepiej. Niemiecki DAX wzrósł o 1,1%, francuski CAC40 o 3,1%, także w warszawie zobaczyliśmy plus. WIG zyskał 0,8%, WIG20 0,6%, mWIG40 i sWIG80 po 1,2%.

20-02-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 lutego 2023 r.

Po mocnym początku roku giełdy ewidentnie złapały lekką zadyszkę i zaliczyły korektę, czego emanacją były wyniki indeksów w zeszłym tygodniu. Na ten moment problem z obraniem kierunku polega na tym, że z jednej strony przemówienie prezesa Fed mogło zostać odebrane gołębio, mówił bowiem o procesie dezinflacji, ale za to kolejne wypowiedzi członków FOMC miały już jastrzębie zabarwienie, a rynek czeka na jakieś twardsze dane. Dostanie jest w tym tygodniu i może potwierdzi się, czy zeszły tydzień był tylko korektą w aprecjacji indeksów, a obraz gospodarki jest takie, że możliwe jest miękkie lądowanie bez recesji, a za to z postępującą dezinflacją czy jednak Fed będzie musiał zrealizować to, co zapowiedział, a czego nie wycenia już rynek, czyli podwyżki stóp ponad poziom 5%.

Przewiń do góry