MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

16-09-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 września 2019 r.

W ostatnich tygodniach giełdy na świecie odbijały, gdyż antycypowały spodziewaną poprawę w otoczeniu polityczno-gospodarczym. I faktycznie, ubiegły tydzień przyniósł częściową realizację tych życzeń. Na froncie wojny celnej chińsko-amerykańskiej doszło do złagodzenia, gdyż przed 70 rocznicą utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej Pekin z jednej strony wycofał nałożenie ceł na część importowanych dóbr, przede wszystkim rolnych, a z drugiej strony prezydent Trump poprzez Tweetera ogłosił przesunięcie terminu wprowadzenia ceł na towary azjatyckie. Do ostatecznego porozumienia jeszcze daleko, ale już sam fakt wstrzymania eskalacji wystarcza do przyjęcia optymistycznego nastawienia przez inwestorów.

09-09-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 września 2019 r.

Dosyć paradoksalnie, mimo silnych recesyjnych nastrojów, konfliktu handlowego USA-Chiny i dalszego pogorszenia wskaźników koniunktury, większość giełd na świecie rosła w poprzednim tygodniu. Amerykański S&P500 zyskał 1,8%, niemiecki DAX 2,1%, a indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets 2,4%. Pretekstem były drobne sygnały odwilży między stronami wojny celnej, a przede wszystkim chyba ewidentna skłonność banków centralnych do ratowania koniunktury.

02-09-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 września 2019 r.

Za nami kolejny ciekawy i mocno zmienny tydzień, szczególnie w wykonaniu WIG20. Ogólnie jednak to był okres odreagowania na światowych rynkach giełdowych, jednak na pewno jeszcze kolejne rozdziały wojny handlowej między Chinami a USA będą stanowiły ryzyko. Póki co w minionym tygodniu miało miejsce pewne złagodzenie stanowisk, a w czwartek Trump informował, że w piątek odbywać się będzie kolejna runda rozmów. Strona chińska potwierdza, że rozmowy trwają, ale konkretów mamy jak na lekarstwo.

26-08-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 sierpnia 2019 r.

Do piątku wydawało się, że to będzie bardzo dobry tydzień dla giełd na całym świecie. Jednak nagła decyzja Chin o nałożeniu ceł na amerykański import wartości 75 miliardów dolarów, w tym 25% na samochody, oraz agresywne wypowiedzi prezydenta Trumpa na Twitterze wywołały gwałtowne spadki w Nowym Jorku w ostatnich godzinach handlu. W rezultacie amerykański S&P500 zanotował tygodniową stratę w wysokości 1,4%, co stanowi czwarty z rzędu tydzień na minusie.

19-08-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 sierpnia 2019 r.

To był kolejny mocno zmienny tydzień na rynkach giełdowych. Gwoździem programu miały być amerykańskie dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, tymczasem chyba ważniejsze okazały się odpowiedniki z Chin. Słabe odczyty wywołały początek paniki na giełdach, bowiem pokazują postępujący negatywny wpływ wojny handlowej. Do tego jeszcze z bieżących informacji wynika, że stanowisko Chin wcale nie łagodnieje i są oni gotowi na wymianę ciosów, a zatem kolejna runda rozmów zapowiada się ciężko.

Przewiń do góry