MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

10-02-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 lutego 2020 r.

Inwestorzy ewidentnie uznali, że drastyczne środki wymierzone w epidemię koronawirusa w Chinach zadziałają i wirus nie rozprzestrzeni się poza tych kilka miast. Co prawda szacuje się, że zaburzenia w produkcji i handlu odejmą kilka dziesiątych procenta ze wzrostu gospodarczego także w innych regionach, a z Chin wciąż docierają dramatyczne filmy z opustoszonych miast i przepełnionych szpitali, jednak znika najgorszy wróg inwestora, czyli niepewność. Kiedy można oszacować zaistniałe straty, można je uznać za przeszłe zdarzenie jednorazowe i skupić się na przyszłości, gdzie z pominięciem koronawirusa nie widać bliskich istotnych zagrożeń. Stąd silne wzrosty akcji na wszystkich głównych giełdach, a w USA pobite kolejne historyczne rekordy. S&P500 wzrósł o 3,2%, DAX o 4,1%, CAC40 o 3,9%, indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets o 2,8%, WIG20 o 2,1% a WIG o 2,0%. Także polskie mniejsze spółki zyskiwały: mWIG40 +1,7% a sWIG80 1,5%.

10-02-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 lutego 2020 r.

Główym tematem na światowych giełdach były skutki epidemii koronawirusa z Wuhan dla światowej gospodarki. Zamknięcie miast, fabryk, oddziałów globalnych firm i tras lotniczych w Chinach doprowadziło do silnej korekty na całym świecie. Mimo wszystko najbardziej odporne były akcje amerykańskie – indeks S&P500 spadł w tydzień o 2,1%. Bardziej wrażliwa okazała się Europa – niemiecki DAX stracił 4,4%, francuski CAC40 3,6%, a warszawski WIG20 4,1%. Mniejsze polskie spółki ucierpiały mniej, jako mniej wrażliwe na przepływy globalnego kapitału: mWIG40 spadł o 1,4%, a sWIG80 o 1,0%. Giełdy w krajach rozwijających się traciły najwięcej – indeks MSCI Emergin Markets spadł o 5,1%.

29-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 stycznia 2020 r.

Początkowo zapowiadało się, że tydzień będzie całkiem udany dla parkietów. Indeks S&P500 ustanowił nawet nowe historyczne maksimum na poziomie 3337,77 pkt, a na horyzoncie nie było widać poważniejszych ryzyk. Spółki w USA pokazują dobre wyniki po raz kolejny już, EBC pozostaje gołębio nastawione, a rozpoczęty przegląd polityki pieniężnej sugeruje nawet szukanie opcji na przedłużanie ultraluźnej polityki pieniężnej, natomiast głosy z Fed pozostają wyważone – wskaźniki makro są solidne, a presja inflacyjna wciąż umiarkowana, dodatkowo spadki cen ropy sugerują zmniejszenie ryzyka związanego z Bliskim Wschodem.

27-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 stycznia 2020 r.

Połączenie lepszych niż oczekiwano danych makroekonomicznych, zachęcające niezłe wyniki amerykańskich banków oraz podpisanie umowy handlowej „w fazie pierwszej” sprawiły, że akcje na Wall Street osiągnęły w zeszłym tygodniu nowe rekordy. Wysoka sprzedaż detaliczna i gwałtowny wzrost rozpoczętych budów domów wskazują na prężnego konsumenta wspieranego przez zdrowy rynek pracy w USA.

13-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 stycznia 2020 r.

Zeszły tydzień na giełdach to przede wszystkim zadowolenie z deeskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. W odpowiedzi na zabójstwo generała Sulejmaniego Iran ostrzelał amerykańskie bazy w Iraku, jednak na tyle niegroźnie, że obyło się bez ofiar. Znajdujący się w kryzysie gospodarczym i niepokojony przez protesty uliczne Iran nie udźwignąłby wojny z USA, więc we własnym interesie musi powstrzymywać chęć ostrzejszego odwetu. Amerykański indeks S&P500 wzrósł w ciągu tygodnia o 0,9%, niemiecki DAX o 2,0%, a indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets o 0,9%.

Przewiń do góry