MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

10-02-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 lutego 2020 r.

Główym tematem na światowych giełdach były skutki epidemii koronawirusa z Wuhan dla światowej gospodarki. Zamknięcie miast, fabryk, oddziałów globalnych firm i tras lotniczych w Chinach doprowadziło do silnej korekty na całym świecie. Mimo wszystko najbardziej odporne były akcje amerykańskie – indeks S&P500 spadł w tydzień o 2,1%. Bardziej wrażliwa okazała się Europa – niemiecki DAX stracił 4,4%, francuski CAC40 3,6%, a warszawski WIG20 4,1%. Mniejsze polskie spółki ucierpiały mniej, jako mniej wrażliwe na przepływy globalnego kapitału: mWIG40 spadł o 1,4%, a sWIG80 o 1,0%. Giełdy w krajach rozwijających się traciły najwięcej – indeks MSCI Emergin Markets spadł o 5,1%.

29-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 stycznia 2020 r.

Początkowo zapowiadało się, że tydzień będzie całkiem udany dla parkietów. Indeks S&P500 ustanowił nawet nowe historyczne maksimum na poziomie 3337,77 pkt, a na horyzoncie nie było widać poważniejszych ryzyk. Spółki w USA pokazują dobre wyniki po raz kolejny już, EBC pozostaje gołębio nastawione, a rozpoczęty przegląd polityki pieniężnej sugeruje nawet szukanie opcji na przedłużanie ultraluźnej polityki pieniężnej, natomiast głosy z Fed pozostają wyważone – wskaźniki makro są solidne, a presja inflacyjna wciąż umiarkowana, dodatkowo spadki cen ropy sugerują zmniejszenie ryzyka związanego z Bliskim Wschodem.

27-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 stycznia 2020 r.

Połączenie lepszych niż oczekiwano danych makroekonomicznych, zachęcające niezłe wyniki amerykańskich banków oraz podpisanie umowy handlowej „w fazie pierwszej” sprawiły, że akcje na Wall Street osiągnęły w zeszłym tygodniu nowe rekordy. Wysoka sprzedaż detaliczna i gwałtowny wzrost rozpoczętych budów domów wskazują na prężnego konsumenta wspieranego przez zdrowy rynek pracy w USA.

13-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 stycznia 2020 r.

Zeszły tydzień na giełdach to przede wszystkim zadowolenie z deeskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. W odpowiedzi na zabójstwo generała Sulejmaniego Iran ostrzelał amerykańskie bazy w Iraku, jednak na tyle niegroźnie, że obyło się bez ofiar. Znajdujący się w kryzysie gospodarczym i niepokojony przez protesty uliczne Iran nie udźwignąłby wojny z USA, więc we własnym interesie musi powstrzymywać chęć ostrzejszego odwetu. Amerykański indeks S&P500 wzrósł w ciągu tygodnia o 0,9%, niemiecki DAX o 2,0%, a indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets o 0,9%.

07-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 stycznia 2020 r.

Poprzedni tydzień rozpoczął się jeszcze w poprzednim roku. Inwestorom generalnie dopisywały humory. Niewielkie wzrosty w USA, a intensywniejsze w Polsce, zostały w piątek jednak przekreślone przez sensacyjną informację o zabójstwie przez amerykańskiego drona na rozkaz prezydenta Trumpa generała Kasema Sulejmaniego, jednego z głównych przywódców Iranu. Ten zamach był eskalacją napięć na Bliskim Wschodzie – wcześniej mieliśmy do czynienia m.in. z ostrzeliwaniem ambasady USA w Bagdadzie. W mediach pojawiły się nawet obawy przed wybuchem kolejnej wojny. Po raz kolejny główne rynki giełdowe jednak wykazały się wyjątkową odpornością na sensacyjne nagłówki. Amerykański S&P500 zakończył tydzień symbolicznym spadkiem o 0,2%, niemiecki DAX istotniejszym o 0,9%, ale już francuski CAC40 wzrósł o 0,1%. Warszawskie indeksy zachowały dużą część wzrostów – WIG zyskał 1,3%, WIG20 1,0%, zaś mWIG40 1,8%.

Przewiń do góry