MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

21-06-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 czerwca 2021 r.

To nie był dobry tydzień dla giełd – większość indeksów rynków rozwiniętych świeciła na czerwono, a strach w inwestorach rozbudził Fed. Stóp procentowych oczywiście nie zmieniono, ale za to podniesiono projekcję inflacji, a z tzw. Dot plot wynikają już dwie podwyżki stóp w 2023 r. Poprzednio pierwsze podwyżki przewidywano na 2024 r. Tymczasem wcześniejsze podwyżki stóp musi poprzedzić temperowanie programów skupu aktywów. Rynek już może spekulować, że rozpoczęcie tego ogłoszone zostanie w końcówce wakacji podczas sympozjum w Jackson Hole. Chociaż prezes Powell podczas konferencji prasowej łagodził ten przekaz to jednak rynek odbiera całość posiedzenia FOMC jako sugestię, że trzeba się przygotowywać na scenariusz normalizacji polityki pieniężnej.

21-06-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 czerwca 2021 r.

W minionym tygodniu inwesotrzy nie byli zdecydowani co do kierunku ruchu. Walczą ze sobą obecnie dwie siły – z jednej optymizm związany z tym, że coraz bliżej jest do uzyskania odporności stadnej na COVID w wielu gospodarkach państw rozwiniętych, a z drugiej z niepewnością związaną z narastającą globalnie presją inflacyjną, a co za tym idzie obawami o to, że Fed i EBC zaczną sygnalizować podwyżki stóp procentowych, wcześniej kończąc programy wsparcia skupem aktywów. Takie obawy głównie zmaterializowały się na rynku walutowym po czwartkowych danych o inflacji z USA.

07-06-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 czerwca 2021 r.

Zeszły tydzień to umiarkowane wzrosty na większości giełd na świecie, w tym w Polsce. WIG wzrósł o 1,0%, WIG20 o 0,8%, mWIG40 o 0,7%, a sWIG80 o 1,5%. Dla porównania, DAX wzrósł o 1,1%, francuski CAC40 o 0,5%, S&P500 o 0,6% zaś NASDAQ o 0,5%. Indeks krajów rozwijających się MSCI Emerging Markets zyskał 1,5%. Na wielu rynkach indeksy zbliżają się lub biją historyczne szczyty.

31-05-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 31 maja 2021 r.

To był całkiem udany dla giełd tydzień. Póki co odmiana indyjska koronawirusa nie wzbudza większego niepokoju – rynek zakłada, że co najwyżej nieco opóźni to pełni powrót do normalności. Podobnie wygląda sytuacja z lokalnymi ogniskami w Azji – z doświadczeniem z zeszłego roku powinno się udać ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii po tym kontynencie. Nieco zadyszki łapały surowce gdy do głosu dochodziły chińskie władze chcące wpłynąć na ceny, aby ograniczyć inflację. Jak widać jednak ciężko wygrać z trendem i metale czy ropa wychodzą z tej batalii zwycięsko.

31-05-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 maja 2021 r.

Miniony tydzień mógł zakończyć się większą korektą na rynkach giełdowych, ale w końcówce udało się przywrócić nieco optymizmu, w tym na amerykańskich spółkach technologicznych. W efekcie tego bilnas tygodnia na NASDAQ jest lekko na plus, natomiast S&P500 spadł o 0,43%, niepokoić jednak mogą chińskie działania wymierzone w tamtejszych gigantów technologicznych. Dodatkowo też rząd chiński stara się regulować ceny surowców, aby zapobiegać ich nadmiernemu wzrostowi, co uderza w spółki surowcowe.

Przewiń do góry