MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

08-11-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 października 2021 r.

W zeszłym tygodniu indeks S&P 500 wzrósł o 1,6%, dzięki czemu osiągnął nowy rekord notowań na poziomie 4559 punktów, ostatecznie kończąc tydzień na poziomie 4544. Od początku roku indeks osiąga dodatnią stopę zwrotu wynoszącą 21%, z kolei w skali miesiąca osiąga on +5,5%. Notowaniom indeksu sprzyjały przebijające konsensusy analityków wyniki finansowe spółek za trzeci kwartał, ponadto pozytywnie zaskoczyły tygodniowe dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (osiągające najniższy poziom od początku pandemii). Oprócz tego silnymi danymi wykazał się również amerykański rynek wtórny nieruchomości mieszkaniowych, rosnący we wrześniu o 7%. W efekcie rosły wszystkie wchodzące w skład indeksu sektory za wyjątkiem usług komunikacyjnych (-0,6%).

11-10-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 października 2021 r.

Pierwszy pełny tydzień października zakończył się dla indeksu S&P 500 wzrostowo, odnotowując tygodniowy wynik 4391 punktów, czyli +0,8% w skali tygodnia. Od początku roku indeks zyskuje 17%. Wzrostom towarzyszyło złagodzenie poprzednich, negatywnych, informacji; w przypadku rynku chińskiego pomagały informacje o sprawnej restrukturyzacji Evergrande, których nie zepsuły nawet informacje o coraz dłuższych przestojach w chińskich fabrykach (spowodowanych brakiem dostaw energii). Dodając do tego przegłosowane przez amerykańskich ustawodawców porozumienie w sprawie przedłużenia podwyższonego limitu zadłużenia oraz słabe dane dotyczące zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA (194tys. wobec 500tys. prognozowanych), całość składa się w obraz dalszej potrzeby fiskalnego i monetarnego wspierania amerykańskiej gospodarki.

11-10-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 4 października 2021 r.

Zeszły tydzień zakończył się dla rynków rozwiniętych spadkowo. Indeks S&P 500 stracił 2,2%, kończąc tydzień wynikiem 4357 punktów, przy czym w piątek odnotowano silne odbicie z poziomu 4288. W sumie indeks zaliczył we wrześniu spadek o 4,8%, był to więc pierwszy spadkowy miesiąc od stycznia tego roku oraz największy miesięczny spadek od marca 2020. Indeks pozostaje jednak o 16% wyżej niż na początku roku. Spadkom towarzyszyły informacje związane z zakłóceniami łańcuchów dostaw, gdzie dodatkowo nie pomaga sytuacja ekonomiczna w Chinach; oprócz lokalnego złego sentymentu do deweloperów wywołanego przez restrukturyzację Evergrande, zaczęły pojawiać się przerwy w dostawach prądu mające wpływ na fabryki zlokalizowane w Chinach, co powoduje ich przestoje.

11-10-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 września 2021 r.

Miniony tydzień zakończył się dla rynków w sposób mieszany. Indeks S&P 500 zyskał 0,5%, kończąc tydzień wynikiem 4455 punktów, jednak po drodze spadając aż na 4305 punktów. Indeks odrobił więc solidne spadki z niewielką nawiązką, obecnie będąc +19% od początku roku. Ruch ten odbywał się pomimo raczej negatywnych dla indeksu informacji, jakimi były zapowiedzi FOMC odnośnie rozpoczęcia taperingu programu skupu aktywów przez FED oraz niepokoje związane z chińskim rynkiem nieruchomości, a konkretnie problemem restrukturyzowanego Evergrande. Jednakże pojawiające się informacje o tym, że w razie potrzeby chiński rząd zamierza zainterweniować (na przykład gdyby niewypłacalność dewelopera miała zagrozić bankructwem podmiotów trzecich), mogły stanowić pretekst do odkupienia spadków, a zarazem uznania problemu Evergrande za nie stanowiący realnego zagrożenia dla chińskiej gospodarki.

11-10-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 września 2021 r.

Zeszły tydzień ponownie nie pozwolił rynkom na wzrosty. Indeks S&P 500 tracił drugi tydzień z rzędu, kończąc z wynikiem 4432 punktów (-0,6%), z kolei od początku roku nadal zyskując 18%. Nie sposób wskazać jednoznacznej przyczyny spadków; do tej pory informacje dotyczące sytuacji związanej ze słabszym niż oczekiwane zatrudnienie w połączeniu z pozytywnie zaskakującą konsumpcją były dla amerykańskiego indeksu optymistyczne, obiecywały bowiem utrzymanie polityki pieniężnej na dotychczasowych torach. Jednakże tym razem przeważyły informacje negatywne, takie jak spodziewana, jednak negatywna rozpędzająca się kolejna fala pandemii, a także spadki na rynku Chińskim, gdzie dane o sprzedaży detalicznej oraz rynku nieruchomości były jednoznacznie negatywne.

Przewiń do góry