MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

17-12-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 17 grudnia 2018 r.

Grudzień zwyczajowo kojarzy się z dobrym okresem na rynku kapitałowym, określanym żartobliwym „rajdem Świętego Mikołaja”. W tym roku jednak może być o to ciężko, aczkolwiek jeszcze sytuację może uratować gołębi przekaz ze strony FOMC. Póki co sytuacja wygląda mało ciekawie, bowiem indeks S&P500 ponownie znalazł się na wsparciu na 2600 pkt, którego obrona jest kluczowa z perspektywy nie pogłębiania dołków obecnej (wciąż jeszcze) korekty. Wojna handlowa z Chinami wprowadziła dużą niepewność na rynek, nakładając się jednocześnie z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Fed. Jednym z argumentów za uratowaniem rynku byka byłoby osłabienie trajektorii podwyżek przez Fed, ale z drugiej strony dane z amerykańskiej gospodarki są mocne.

10-12-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 grudnia 2018 r.

Początek tygodnia przyniósł dużo optymizmu inwestorom giełdowym. Pozytywne sygnały po sobotniej kolacji przywódców USA i Chin wydawały się potwierdzać, że okres niepokoju już mija i indeksy akcyjne po październikowych i listopadowych spadkach mogą wrócić do wzrostów. Tymczasem w kolejnych dniach zaczęły się pojawiać sygnały, że do unormowania relacji handlowych między dwoma mocarstwami jeszcze daleko, a po informacji o aresztowaniu w Kanadzie dyrektor finansowej koncernu Huawei już nic nie mogło powstrzymać spadków.

03-12-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 grudnia 2018 r.

Chociaż na początku tygodnia można było mieć spore obawy o sytuację na rynku kapitałowym, szczególnie w naszym regionie, ze względu na wiszący w powietrzy potężny konflikt na linii Ukraina-Rosja, to sytuacja z czasem uspokajała się. Paliwa do wzrostów (głównie na Wall Street, ale rynki wschodzące też całkiem dobrze z niego skorzystały) dostarczył Fed. W protokole po listopadowym posiedzeniu FOMC ujawniono, że dyskutowano nad tym, kiedy zastopować z podwyżkami stóp. Jednak dobry nastrój zapanował przede wszystkim po wolcie wobec październikowej wypowiedzi wywołanej przez szefa Fed. J. Powell zasygnalizował, że główna stopa procentowa w USA jest już blisko poziomu neutralnego, a to znaczyłoby wygaszanie podwyżek, aczkolwiek grudniowa jest raczej pewna.

26-11-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 listopada 2018 r.

Minął bardzo nietypowy tydzień dla rynku akcji – polska giełda była jedną z najlepszych na świecie. Zyskiwały przede wszystkim duże spółki (WIG20 wzrósł o 2,77%), ale też i średnie (mWIG40 +2,12%) oraz symbolicznie mniejsze (sWIG80 +0,39%). Najszerszy indeks WIG zyskał 2,43%. Tymczasem mocno traciły nie tylko rynki rozwinięte, reprezentowane przez amerykański S&P500 (-3,79%) czy niemiecki DAX (-1,31%), ale także giełdy krajów rozwijających się, reprezentowane przez indeks MSCI Emerging Markets (-1,74%).

26-11-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 listopada 2018 r.

Po spokojnym na rynkach kapitałowych 2017 r. przyszedł mocno zmienny 2018 r., co zgrało się z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Fed. Jednak same te ruchy były oczekiwane, a ścieżka podwyżek wyraźnie sygnalizowana. Gdyby nie wojna handlowa USA z Chinami pewnie aż tak napiętej sytuacji byśmy nie oglądali. Europa też jednak dokłada sporo od siebie – niesubordynacja Włoch w kwestii budżetu na przyszły rok, a przede wszystkim trudne ustalenia ws. Brexitu, mogące skończyć się kryzysem rządowym w Wielkiej Brytanii i ustąpieniem premier T. May.

Przewiń do góry