MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

09-08-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 17 lipca 2023 r.

W zeszłym tygodniu na rynkach kapitałowych panowała hossa w pełni. Optymizm inwestorów zagwarantowały dane z USA. Po raz kolejny bowiem inflacja CPI okazała się niższa od oczekiwań, a podobnie było też z inflacją cen producentów. Co prawda różnice z oczekiwaniami były minimalne, ale jednak sam fakt dalszego mocnego spadku inflacji CPI w USA już do poziomu 3% budzi zrozumiałe nadzieje na zakończenie cyklu podwyżek stóp przez Fed. 

11-07-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 lipca 2023 r.

Miniony tydzień przyniósł dalsze studzenie oczekiwań co do możliwości pivotu ze strony Fedu, co także pociągnęło za sobą spadki na giełdach. Paradoksalnie w USA właśnie spadki nie były duże – S&P500 stracił 0,9%, a NASDAQ100 spadł o 1,5%. Mogło być lepiej, ale nie udało się na Wall Street utrzymać dużego optymizmu z początku sesji piątkowej. Tymczasem indeksy europejskie traciły więcej – DAX zniżkował o 3,4%, a CAC40 o 3,9%.

11-07-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 lipca 2023 r.

Zeszły tydzień przyniósł odreagowanie i powrót do wzrostów indeksów. Póki co więc wygląda na to, że korekta była płytka, a rynek byka ma się wciąż dobrze. Z jednej strony inwestorzy oswoili się już z wizją kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA, ale też są świadkami tego, że one działają – inflacja w USA maleje, a gospodarka ma się dobrze. W swoim najnowszym raporcie analitycy BofA są zdania, że amerykańska gospodarka może odnotować znaczny spadek inflacji bez wchodzenia w recesję.

11-07-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 czerwca 2023 r.

Zeszły tydzień upłynął pod znakiem korekty spadkowej, spowodowanej przede wszystkim trzeźwiejszym spojrzeniem inwestorów na perspektywy polityki pieniężnej w USA, a dodatkowo wspieranym przez kiepski sentyment w Chinach. To jednak sygnał z USA był decydujący. Przede wszystkim rynek koncentrował się na wystąpieniach prezesa Fed przed Izbą Reprezentantów i Senatem, gdzie przedstawiał raport półroczny z wykonania polityki pieniężnej. Wcześniej rynek nie do końca wziął pod uwagę przekaz z ostatniej konferencji po posiedzeniu FOMC. Teraz jednak J. Powell dwa razy przypomniał, że należy jeszcze nastawiać się na dwie podwyżki stóp procentowych. 

11-07-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 czerwca 2023 r.

Hossa na rynku kapitałowym rozkręca się na dobre, a wyniki indeksów za zeszły tydzień świadczą o tym dobitnie. Przede wszystkim hossa ta ma swoje technologiczne oblicze – gra pod rozwój AI stała się faktem, na czym korzysta NASDAQ. W zeszłym tygodniu wzrósł on o 3,8%, co daje wynik od początku roku na poziomie już 38%. Zostawia to w tyle resztę indeksów. S&P500, po zeszłotygodniowym wzroście o 3%, w tym roku poszedł do góry dopiero o 14%, co jednak i tak przecież jest niezłym wynikiem. W Europie w zeszłym tygodniu wzrosty indeksów nie przekraczały 3%.

Przewiń do góry