MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

07-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 stycznia 2020 r.

Poprzedni tydzień rozpoczął się jeszcze w poprzednim roku. Inwestorom generalnie dopisywały humory. Niewielkie wzrosty w USA, a intensywniejsze w Polsce, zostały w piątek jednak przekreślone przez sensacyjną informację o zabójstwie przez amerykańskiego drona na rozkaz prezydenta Trumpa generała Kasema Sulejmaniego, jednego z głównych przywódców Iranu. Ten zamach był eskalacją napięć na Bliskim Wschodzie – wcześniej mieliśmy do czynienia m.in. z ostrzeliwaniem ambasady USA w Bagdadzie. W mediach pojawiły się nawet obawy przed wybuchem kolejnej wojny. Po raz kolejny główne rynki giełdowe jednak wykazały się wyjątkową odpornością na sensacyjne nagłówki. Amerykański S&P500 zakończył tydzień symbolicznym spadkiem o 0,2%, niemiecki DAX istotniejszym o 0,9%, ale już francuski CAC40 wzrósł o 0,1%. Warszawskie indeksy zachowały dużą część wzrostów – WIG zyskał 1,3%, WIG20 1,0%, zaś mWIG40 1,8%.

30-12-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 grudnia 2019 r.

Ostatnie dni roku mijają spokojnie. Inwestorzy z ufnością czekają na oficjalny dokument fazy pierwszej porozumienia handlowego między USA a Chinami. Amerykański indeks S&P500 wzrósł w świątecznym tygodniu o 0,6%, niemiecki DAX o 0,1%, francuski CAC40 o 0,3%, a indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets o 1,0%. Warszawska giełda próbuje niemrawo nadgonić stracony rok – WIG20 wzrósł o 1,1%, WIG o 1,2%, a mWIG40 o 1,4%.

23-12-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 grudnia 2019 r.

Grudzień niezbyt dobrze zapowiadał się dla inwestorów giełdowych, ale ostatecznie okazały się to obawy na wyrost. Polityczna rozgrywka z Chinami okazała się ostatecznie korzystna dla nastrojów giełdowych, bowiem osiągnięto pierwszą fazę porozumienia. Samego dokumentu jeszcze nie podpisano, ale wg słów amerykańskiego Sekretarza Skarbu umowa ta jest już przygotowana i wymaga tylko sformalizowania. Oczywiście, może to wiązać się jeszcze z ryzykami, ale już mało kto wątpi, że progres faktycznie zostanie poczyniony.

16-12-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 grudnia 2019 r.

Świąteczny łagodny nastrój najwyraźniej udzielił się decydentom w USA i Chinach, dzięki czemu od dawna zapowiadana i odwlekana faza pierwsza porozumienia handlowego została zawarta. Cła na chińskie dobra wartości 120 miliardów dolarów zostaną zmniejszone z 15% na 7,5%, zaś zapowiadane nowe cła na produkty wartości 160 milliardów USD zostały anulowane. W zamian Chiny zobowiązały się do bliżej niewyjaśnionych zmian w regulacjach dotyczących własności intelektualnej, transferu technologii, rolnictwa, usług finansowych oraz kursów walutowych. Porozumienie zostało bardzo pozytywnie przyjęcte przez rynki. Główny amerykański indeks akcyjny S&P500 zakończył tydzień wzrostem o 0,7%, niemiecki DAX o 0,9%, francuski CAC40 o 0,8%, zaś indeks krajów rozwijających się MSCI Emerging Markets aż +3,6%.

09-12-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 grudnia 2019 r.

Zeszły tydzień okazał się co najmniej przystankiem we wzrostach na największych giełdach świata. Na początku zanosiło się na większą korektę. Bojowy nastrój Donalda Trumpa rósł, co objawiło się nałożeniem ceł na stal i aluminium z Brazylii i Argentyny (karząc je za próby ratowania własnego wzrostu gospodarczego), a następnie przebąkiwaniem o odłożeniu porozumienia z Chinami do wyborów prezydenckich za rok. Do tego doszły kiepskie odczyty indeksu koniunktury w przemyśle amerykańskim ISM, który spada już czwarty miesiąc z rzędu. Podobnie pogarsza się sytuacja w budownictwie. Wszystko powyższe zostało jednak przekreślone przez imponujący piątkowy raport z rynku pracy. W listopadzie powstało aż 266 tys. nowych miejsc pracy, w tym kilkadziesiąt tysięcy w przemyśle, co przeczy innym doniesieniom z tego sektora. Stopa bezrobocia znów spadła do poziomu 3,5%, najniższego od 50 lat. Przy takim poziomie zatrudnienia trudno prognozować większe problemy gospodarcze, więc inwestorzy wrócili do zakupów akcji. Ostatecznie na głównym indeksie amerykańskim S&P500 tydzień skończył się symbolicznym 0,2% na plusie.

Przewiń do góry