MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

26-11-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 listopada 2018 r.

Minął bardzo nietypowy tydzień dla rynku akcji – polska giełda była jedną z najlepszych na świecie. Zyskiwały przede wszystkim duże spółki (WIG20 wzrósł o 2,77%), ale też i średnie (mWIG40 +2,12%) oraz symbolicznie mniejsze (sWIG80 +0,39%). Najszerszy indeks WIG zyskał 2,43%. Tymczasem mocno traciły nie tylko rynki rozwinięte, reprezentowane przez amerykański S&P500 (-3,79%) czy niemiecki DAX (-1,31%), ale także giełdy krajów rozwijających się, reprezentowane przez indeks MSCI Emerging Markets (-1,74%).

26-11-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 listopada 2018 r.

Po spokojnym na rynkach kapitałowych 2017 r. przyszedł mocno zmienny 2018 r., co zgrało się z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Fed. Jednak same te ruchy były oczekiwane, a ścieżka podwyżek wyraźnie sygnalizowana. Gdyby nie wojna handlowa USA z Chinami pewnie aż tak napiętej sytuacji byśmy nie oglądali. Europa też jednak dokłada sporo od siebie – niesubordynacja Włoch w kwestii budżetu na przyszły rok, a przede wszystkim trudne ustalenia ws. Brexitu, mogące skończyć się kryzysem rządowym w Wielkiej Brytanii i ustąpieniem premier T. May.

16-11-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 listopada 2018 r.

Ubiegły tydzień patrząc na sytuację na rynkach akcji można podzielić na dwie część. Z jednej strony mieliśmy do czynienia z dobrym sentymentem i wzrostami na globalnych rynkach do środy, z drugiej z ochłodzeniem klimatu do inwestycji w czwartek oraz piątek.

09-11-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 listopada 2018 r.

Ubiegły tydzień rozpoczął się dla rynków europejskich całkiem dobrze. Pomimo piątkowej obniżki perspektywy ratingu Włoch przez agencję S&P oraz informacji o rezygnacji Angeli Merkel z przewodzenia CDU w grudniu br., inwestorzy zdecydowali się kupować akcje banków oraz sektora automotive. Te ostatnie chętnie znajdowały nabywców dzięki chińskiemu planowi obniżenia podatków od sprzedaży nowych samochodów. Gorzej było natomiast w Stanach gdzie groźba nałożenia ceł na wszystkie chińskie produkty, w przypadku niepowodzenia rozmów Trum-Xi, spowodowała zejście indeksu Nasdaq o 2%. Po spokojnym wtorku i odreagowaniu na rynkach akcji w USA, środa zapamiętana została jako dzień przełomowy.

29-10-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 października 2018 r.

Można było się spodziewać, że wyniki spółek w USA będą dobre, bijące rynkowe oczekiwania, i to faktycznie się sprawdza. Można było się też spodziewać, że te dobre wyniki podtrzymają indeksy na Wall Street, a tym samym globalnie, na wyższych poziomach. To ostatnie jednak ewidentnie się nie sprawdza. Rynek szuka pretekstów do korekty, indeksy zmienności VIX osiąga bardzo wysokie poziomy, a na giełdach panuje nerwowość. Okazje do wyprzedaży spółek są często absurdalne, jak w przypadku spadku wyceny Amazona o 8% z powodu lekko słabszych przychodów, ale jednocześnie bardzo dobrej zyskowności

Przewiń do góry