MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

23-07-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 lipiec 2018 r.

Miniony tydzień odznaczył się niewielką zmiennością oraz spokojnym handlem na globalnych rynkach finansowych. Co prawda nie zabrakło interesujących wydarzeń ekonomicznych, czy też kontrowersyjnych wypowiedzi Donalda Trumpa, jednakże te nie miały większego wpływu na indeksy giełdowe. Jerome Powell przedstawił półroczny raport dotyczący polityki monetarnej Fed. Podczas przemówienia szef banku wyraził swój optymizm względem dalszej koniunktury amerykańskiej gospodarki oraz potwierdził gotowość Fed do kontynuacji procesu zacieśniania monetarnego. Niemniej rynek już wcześniej zdyskontował coraz bardziej jastrzębią politykę FOMC. Z drugiej strony Donald Trump skrytykował postawę banku oraz zapowiedział, że Stany mogą zwiększyć skalę protekcjonizmu.

16-07-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 lipiec 2018 r.

W minionym tygodniu najważniejsze globalne rynki akcji były zdominowane przez kolor zielony. W skali całego tygodnia DJI wzrósł o 2,3%, NASDAQ zyskał 1,8%, a S&P500 umocnił się o 1,5%. W Europie siła byków była nieco mniejsza: francuski CAC40 zwyżkował o 1%, brytyjski FTSE250 o 0,9%, a niemiecki DAX o 0,4%. W centrum uwagi rynku ponownie znalazła się wojna handlowa. Najpierw Stany ostrzegły przed nałożeniem kolejnych taryf na chińskie dobra o wartości 200 mld dolarów. Oczywiście Państwo Środka zapowiedziało działania odwetowe, niemniej następnie pojawiły się pogłoski o rzekomym powrocie stron do negocjacji. Wydaje się jednak, że w ostatnich tygodniach rynek był nieco mniej wrażliwy na wydarzenia związane z konfliktem handlowym.

09-07-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 lipiec 2018 r.

Pierwszy tydzień lipca przyniósł lekkie odreagowanie na rynkach giełdowych, w tym także na rynku warszawskim, ten jednak był i tak bardzo wybiórczy i wcale nie pokazuje w żaden sposób, że wyceny są niskie i atrakcyjne, a bardziej wygląda to na perspektywę dalszego opadania indeksów przecinanych małymi korektami. WIG20 zyskał w zeszłym tygodniu 0,78%, ale jeszcze w grę wchodzą kwestie dywidendowe (indeks cenowy). To właśnie wyjaśnienie tego, dlaczego WIG zyskał 1% wobec spadku mWIG40 o 0,53%, a wzrostu sWIG80 tylko o 0,48%. I tak jednak parkiety rynków rozwiniętych wyglądały lepiej. DAX wzrósł o 1,55%, ucieszony ciszą, być może chwilową, wokół wojny handlowej. CAC40 zwyżkował o 0,98%. Dobrze było też w USA. Co prawda średnia przemysłowa największych spółek DJIA urosła tylko o 0,78%, za to już szerszy S&P500 zwyżkował o 1,52%, a technologiczny NASDAQ aż o 2,37% i jest już najwyżej w tym miesiącu.

02-07-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 lipiec 2018 r.

Ostatni tydzień czerwca na globalnych rynkach akcji był okresem znaczącej zmienności oraz spadków. W skali całego ubiegłego tygodnia niemiecki DAX stracił 2,2%, francuski CAC40 1,2%, a brytyjski FTSE250 0,9%. W Stanach NASDAQ zniżkował o 2,4%, podczas gdy indeksy DJI i S&P500 osunęły się o 1,3%. Rynek przestał ignorować protekcjonistyczną politykę Donalda Trumpa. Inwestorzy najwyraźniej dostrzegli, że kolejne decyzje i zapowiedzi amerykańskiego prezydenta to nie forma negocjacji, a realne działania w ramach wojny handlowej, która swoim zasięgiem obejmuje Chiny, UE, czy też Kanadę.

25-06-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 czerwca 2018 r.

W ubiegłym tygodniu globalny sentyment rynkowy był zdecydowanie niedźwiedzi. W skali całego tygodnia DJI stracił 2%, S&P500 0,9%, a NASDAQ 0,7%. Z kolei w Europie niemiecki DAX osunął się o 3,3%, a francuski CAC40 o 2,1%. Wojna handlowa stała się faktem, a Donald Trump grozi nałożeniem kolejnych taryf celnych. Z drugiej strony pojawiły się pogłoski, że Biały Dom chce powrócić do negocjacji z Chinami. Nieobliczalna polityka prezydenta USA wprowadza niepokój na globalnych rynkach finansowych, tym bardziej że konflikt ws. handlu dotyczy nie tylko Stanów i Chin, ale również UE. O pozytywnym zaskoczeniu, które jednak zostało przyćmione przez politykę należy mówić w przypadku wstępnych odczytów indeksów PMI dla strefy euro.

Przewiń do góry