MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

16-03-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 marca 2020 r.

Tak fatalnego tygodnia na giełdach nie doświadczył nawet Warren Buffet przez 89 lat swojego życia. A przecież polska giełda zachowuje się dużo gorzej niż amerykańska. Nagłe rozprzestrzenianie się koronawirusa po krajach rozwiniętych wywołało panikę sprzedaży akcji. Inwestorzy boją się wstrzymania procesów gospodarczych na kilka tygodni, co przecież miało miejsce w części Chin. Amerykański indeks S&P500 stracił w tydzień 8,8%, niemiecki DAX 20,0%, polski WIG 21,7%.

09-03-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 09 marca 2020 r.

Podwyższona zmienność i nowe rekordowo niskie rentowności obligacji stały się dla inwestorów rzeczywistością po zakończeniu zeszłotygodniowego handlu na światowych giełdach. W odpowiedzi na rosnące zagrożenie epidemią koronawirusa, Rezerwa Federalna ścięła stopy procentowe o 0,5% w swojej pierwszej, od 2008 roku, ratunkowej obniżce stóp procentowych. Rentowność obligacji skarbowych USA gwałtownie spadła do 0,79%, a wartość dolara amerykańskiego topniała, wraz z ucieczką inwestorów w stronę bezpiecznych aktywów oraz rosnącymi oczekiwaniami dalszego luzowania polityki monetarnej.

03-03-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 02 marca 2020 r.

Posiadacze akcji doświadczyli największego tygodniowego spadku cen na giełdach od dekady z powodu rosnących obaw, że wybuch koronawirusa przerodzi się w globalną pandemię mającą poważne konsekwencje dla wzrostu gospodarczego. Podczas gdy tempo nowych przypadków zwolniło w Chinach, nagłówki, że wirus rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie poza Chinami, wywołały pierwszą 10% korektę w S&P 500 od 2018 roku.

25-02-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 lutego 2020 r.

Ostatni tydzień pokazał, że założone przez inwestorów szybkie opanowanie koronawirusa i powrót na ścieżkę wzrostu było błędne. Wirus rozprzestrzenił się nie tylko na kilka miast w prowincji Hubei. Obecny jest już poza granicami Chin, nie tylko w regionie Azji, ale i w Europie. Szacunki dotyczące zaburzeń w produkcji i handlu będą jednak miały duży wpływ na odczyty ekonomiczne oraz wyniki finansowe firm w pierwszym kwartale.

17-02-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 17 lutego 2020 r.

Informacje o koronawirusie dalej zalewają media, a problem wydaje się dosyć poważny – Chiny nie doszacowywały ilości zakażonych, wirus szybko się rozprzestrzenia, transport w Chinach jest mocno problematyczny, a mimo to na parkietach przeważa optymizm, a prym wiodą rynki rozwinięte. DAX zyskał w minionym tygodniu aż 1,7%, a S&P500 1,6%, ustanawiając nowe historyczne maksima, co już nikogo specjalnie nie dziwi. Inwestorzy najwyraźniej rozgrywają dziwnie optymistyczny scenariusz, że spowolnienie gospodarcze w Chinach nie będzie tak dużym problemem dla innych gospodarek albo to, że słabsze Chiny będą stawiać mniejszy opór w kolejnej odsłonie wojny handlowej.

Przewiń do góry