MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

21-12-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 grudnia 2015 r.

Inwestorzy z Książęcej w końcu mogą mieć powody do radości. Po raz pierwszy w ciągu grudnia indeks WIG20 zakończył tydzień na zielono rosnąc o 5,8%. Dla odmiany nieco gorzej spisały się średniaki – mWIG40 wzrósł 1,7%, a sWIG80 aprecjował o 0,4%. Efekt Świętego Mikołaja wreszcie pojawił się na GPW. Indeksom sprzyjały w tym tygodniu bardzo dobre odczyty wskaźników ekonomicznych. Poziom zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wzrosły mocniej od oczekiwań. Ponadto, nie zawiodła sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa.

14-12-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 grudnia 2015 r.

Drugi tydzień grudnia nie przyniósł wielu nowych danych ekonomicznych. Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła miesięcznie o 0,2% wobec konsensusu na poziomie 0,7%. Rewizja PKB za III kwartał strefy euro nie zaskoczyła i wskazała wzrost na poziomie 1,6%. W Stanach natomiast opublikowano gorsze od oczekiwań dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W piątek zawiodła także amerykańska sprzedaż detaliczna (0,2% vs 0,3%). Dane te jednak nie wpływały na zmienność głównych indeksów.

07-12-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 grudnia 2015 r.

W pierwszym tygodniu grudnia żaden inwestor nie mógł narzekać na brak wrażeń. Rynki w Ameryce i Europie z niecierpliwością oczekiwały wystąpień publicznych prezesów banków centralnych USA i strefy euro. Dlatego też początek tygodnia był bardzo spokojny. W środę natomiast pierwszą dawkę emocji zafundowała nam prezes Fed Janet Yellen, która omawiając Beżową Księgę potwierdziła grudniową podwyżkę stóp procentowych. Na tą informację amerykański rynek zareagował spadkami. Oliwy do ognia dolał Mario Draghi, który w czwartek zgodnie z konsensusem obniżył stopę depozytową i przedłużył QE.

30-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 listopada 2015 r.

Ostatni tydzień listopada przyniósł wzrosty zarówno na giełdach europejskich, jak i amerykańskich, które kontynuują panującą na nich hossę. GPW w Warszawie jednak nie zamierza brać przykładu od swoich zagranicznych odpowiedników i po raz kolejny serwuje nam spadki. Zdecydowanie najsłabszym ogniwem polskiego parkietu był WIG20, który w tym tygodniu zniżkował o 4,3%. Nieważne, czy największe spółki publikują dobre wyniki finansowe, czy nie. Ich indeks, na który przede wszystkim składają się przedsiębiorstwa z branży bankowej, energetycznej i surowcowej, ciągle odreagowuje niesprzyjające plany i działania nowego rządu.

23-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 listopada 2015 r.

Po bardzo spokojnym i niepewnym początku tygodnia związanym z wcześniejszymi zamachami terrorystycznymi we Francji, na giełdach pojawiły się wzrosty. Wall Street po opublikowaniu nieco gorszych od oczekiwań danych dotyczących produkcji przemysłowej (spadek o 0,2% wobec oczekiwanego wzrostu 0,1%) rynek delikatnie deprecjonował. Jednak kluczowe wydarzenie dla inwestorów miał środowy protokół z posiedzenia FOMC.

Przewiń do góry