MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

03-10-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 pażdziernika 2016 r.

W ubiegłym tygodniu kalendarium ekonomiczne było bogate. Inwestorzy zwrócili szczególną uwagę na dane ze Stanów, które mają istotne znaczenie w kontekście oczekiwanej przez rynek podwyżki stóp procentowych za oceanem. Niniejsze odczyty tym razem nie zawiodły. Publikacje indeksów Conference Board (104,1 pkt), Fed z Richmond (-8 pkt) i Chicago PMI (54,2 pkt) okazały się wyższe od prognoz. Ponadto, finalny odczyt annualizowanego wzrostu PKB w drugim kwartale wyniósł 1,4% względem oczekiwań na poziomie 1,3%. Tymczasem w strefie euro odbyła się prezentacja indeksów zaufania, które pozytywnie zaskoczyły inwestorów.

26-09-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 września 2016 r.

Pierwsza część minionego tygodnia była okresem oczekiwania inwestorów na środową decyzję Fed ws. stóp procentowych. Zdecydowanie większa część rynku, po ostatnich nie najlepszych odczytach ekonomicznych z amerykańskiej gospodarki, nie zakładała jastrzębich zmian. Tym niemniej, wcześniejsza aprecjacja dolara względem euro mogła wskazywać, że rynek nie wykluczał ewentualnej zmiany kosztu pieniądza. Jednak FOMC nie dokonał żadnych zmian, co natychmiastowo wpłynęło na dynamiczne wzrosty najważniejszych globalnych indeksów giełdowych, zwłaszcza amerykańskich.

19-09-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 września 2016 r.

Miniony tydzień odznaczył się znaczącą zmiennością na najważniejszych rynkach giełdowych. Sentyment rynkowy zdecydowanie nie sprzyjał europejskim indeksom – w skali całego tygodnia, francuski CAC40 zniżkował o 3,5%, niemiecki DAX o 2,8%, a brytyjski FTSE250 o 0,2%. Tymczasem, amerykańskie indeksy giełdowe zdołały zakończyć tydzień w kolorze zielonym – NASDAQ wzrósł o 2,3%, S%P500 o 0,5%, a DJI o 0,2%. W centrum uwagi inwestorów ponownie znalazły się dane z amerykańskiej gospodarki, które po raz kolejny nie zachwyciły. Dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła -0,3% mdm wobec prognoz na poziomie -0,2%.

12-09-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 września 2016 r.

Pierwsza część ubiegłego tygodnia na rynkach finansowych była bardzo spokojna. Rynek oczekiwał czwartkowej decyzji Rady Prezesów EBC. Konsensus rynkowy nie zakładał żadnych zmian w polityce monetarnej, jednakże inwestorzy liczyli, że podczas konferencji Mario Draghi zapowie zwiększenie skali luzowania ilościowego. Tymczasem prezes EBC nie zadeklarował żadnych gołębich zmian w najbliższej przyszłości. W efekcie najważniejsze indeksy giełdowe w Europie i Stanach zareagowały spadkami. Co więcej, te kontynuowane były również w piątek. W skali całego tygodnia, francuski CAC40 stracił 1,1%, niemiecki DAX 1%, a brytyjski FTSE250 0,7%.

05-09-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 września 2016 r.

Miniony tydzień był bardzo bogaty w liczne odczyty makroekonomiczne, zwłaszcza ze Stanów. Te miały dać odpowiedź na pytanie: czy ostatnie jastrzębie komentarze przedstawicieli Fed znajdą swoje odzwierciedlenie w podwyżce stóp procentowych. Najnowsze dane nieco zawiodły, jednakże rynek w dalszym ciągu wierzy, że FOMC w najbliższych miesiącach postanowi zaostrzyć politykę monetarną. Z jednej strony pozytywnie zaskoczył odczyt indeksu Conference Board (101,1 pkt wobec oczekiwań na poziomie 96,9 pkt), natomiast z drugiej rozczarowała publikacja indeksu Chicago PMI (51,5 pkt względem prognoz na poziomie 54 pkt). Jednak wydarzeniem tygodnia była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy.

Przewiń do góry