MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

25-09-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 września 2017 r.

Niezaprzeczalnie posiedzenie FOMC było najważniejszym punktem w ubiegłotygodniowym kalendarium. Rezerwa Federalna wróciła do pracy po wakacyjnej przerwie i wywołała sporo emocji rynkowych. Fed ogłosił początek procesu redukcji bilansu. Co więcej, bank planuje dokonać jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w bieżącym roku oraz trzech następnych w 2018 r.  Kilka miesięcy temu był to scenariusz bazowy, jednak seria mieszanych danych z amerykańskiej gospodarki oraz niszczycielskie huragany sprawiły, że rynek zaczął sceptycznie spoglądać w kierunku dalszego tempa zacieśniania monetarnego przez Fed. W rezultacie w ubiegłym tygodniu dolar wyraźnie aprecjonował względem euro. Wieści dotyczące polityki monetarnej Rezerwy Federalnej negatywnie wpłynęły na nastroje inwestorów na amerykańskim rynku akcji w drugiej połowie tygodnia.

18-09-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 września 2017 r.

Ubiegły tydzień był bardzo udany dla najważniejszych globalnych indeksów giełdowych. W skali całego tygodnia DJI wzrósł o 2,2%, S&P500 o 1,6%, a NASDAQ o 1,4%. W Europie francuski CAC40 umocnił się o 2%, a niemiecki DAX zyskał 1,8%. W przeciwieństwie do nich brytyjski FTSE250 stracił 1,2% - to prawdopodobnie za sprawą Banku Anglii, który co prawda nie dokonał zmian w polityce monetarnej, ale zapowiedział nadchodzące jastrzębie decyzje. W ubiegłym tygodniu o stopach procentowych decydował również Szwajcarski Bank Narodowy. Zgodnie z oczekiwaniami polityka pieniężna nie uległa zmianie, choć bank zmienił dotychczasową retorykę – frank szwajcarski nie jest już znacząco przewartościowany, a wysoko wyceniany.

11-09-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 września 2017 r.

Wydarzenia z ubiegłego tygodnia z całą pewnością nie wspierały nastrojów giełdowych. Na jego samym początku pojawiły się kolejne niepokojące wiadomości z Korei Północnej, a następnie szalejące w Stanach huragany wzmogły obawy rynku co do potencjalnych strat i skutków gospodarczych amerykańskiej gospodarki. Co więcej, wiele wskazuje na to, że te faktycznie mogą być bardzo dotkliwe. W efekcie w skali całego minionego tygodnia NASDAQ stracił 1,2%, DJI 0,9%, a S&P500 0,6%. W Europie, brytyjski FTSE250 zniżkował o 0,9%, francuski CAC40 skurczył się o 0,2%, podczas gdy niemiecki DAX okazał się być ostoją wzrostów (+1,3%). Mimo wszystko na miano najważniejszego wydarzenia tygodnia zasłużyło posiedzenie Rady Prezesów EBC.

04-09-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 4 września 2017 r.

Pomimo ponownego wzrostu napięcia na linii Stany Zjednoczone – Korea Północna inwestorzy nie zaniechali zakupów na rynku akcji. Niewykluczone, że rynek powoli przyzwyczaja się do powtarzających się incydentów zbrojnych oraz gróźb wojennych. W skali całego ubiegłego tygodnia NASDAQ wzrósł o 2,7%, S&P500 umocnił się o 1,4%, a DJI zyskał 0,8%. W Europie sentyment rynkowy był nieco mniej byczy niż za oceanem – brytyjski FTSE250 wzrósł o 0,6%, francuski CAC40 o 0,4%, a niemiecki DAX stracił 0,2%. W centrum uwagi rynku znalazły się najnowsze dane makroekonomiczne, zwłaszcza że niedawno zakończone sympozjum w Jackson Hole nie przyniosło odpowiedzi na pytania rynku związane z polityką monetarną najważniejszych banków centralnych.

28-08-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 28 sierpnia 2017 r.

Miniony tydzień nie przyniósł zasadniczego rozstrzygnięcia sytuacji na indeksach światowych. Kierunek nie został wyraźnie wyznaczony. W Europie zmiany były marginalne – DAX zyskał symboliczne 0,02%, natomiast francuski CAC40 stracił 0,19%. Z korekty próbuje wyjść amerykańska giełda i zeszły tydzień akurat może zaliczyć do udanych. DJIA zyskał 0,62%, S&P500 poszedł w górę o 0,72%, a najlepiej prezentowały się spółki technologiczne ze wzrostem NASDAQ o 0,79%. Rynek przede wszystkim oczekiwał na wystąpienia dwóch najważniejszych osób w polityce monetarnej USA i strefy euro podczas sympozjum w Jackson Hole. O ile reakcja rynku była pozytywna, to jednak na pewno można czuć niedosyt.

Przewiń do góry