MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

20-04-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 kwietnia 2020 r.

Indeks S&P 500 zanotował drugi wzrostowy tydzień z rzędu (+3,04%), co oznacza najdłuższą serię od lutego. Dane ekonomiczne opublikowane za marzec były delikatnie mówiąc słabe, doskonale odzwierciedliły nagłe zatrzymanie działalności gospodarczej spowodowane wdrażaniem środków ostrożnościowych. Inwestorzy kupowali jednak akcje licząc, że dynamika nowych infekcji bliska jest szczytów, a postęp w powstrzymaniu pandemii koronawirusa może wkrótce doprowadzić do częściowego otwarcia gospodarki.

14-04-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 kwietnia 2020 r.

Tydzień przedświąteczny okazał się tygodniem potężnego odbicia na giełdach. Chociaż w USA krzywa zachorowań rośnie i do opanowania tam sytuacji droga jest jeszcze bardzo daleka, to akurat rząd i Fed nie szczędzą środków, aby sytuację gospodarczą jakoś opanować, chociaż nie ma wątpliwości, że bezrobocie skoczy o co najmniej kilka pkt procentowych, a gospodarka wpadnie w recesję. Natomiast to już został zdyskontowane, indeksy spadły po kilkadziesiąt procent, natomiast dane z Europy pokazują, że w krajach będących głównymi ogniskami koronawirusa udaje się powoli wypłaszczać krzywą zachorowań, co rokuje nieco pozytywnie na przyszłość. 

14-04-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 6 kwietnia 2020 r.

Po pewnym odreagowaniu na rynku i zwyczajowym zakończeniu pierwszej panicznej fali spadków, pojawiły się obawy o kształtowanie się kolejnej, której podstawą jest to, że pandemia koronawirusa uderza gospodarkę USA mocniej niż wcześniej sądzono, a kolejni analitycy podwyższają prognozy stopy bezrobocia, a obniżają szacunki dynamiki PKB (mówimy tu już o potężnym kurczeniu się amerykańskiego PKB). Jedną stroną medalu jest właśnie to, że lockdown potrwa dłużej, drugą natomiast to, że może się rozpocząć gra pod kolejne hojne programy pomocowe. Póki co, w zeszłym tygodniu, wygrywali pesymiści. Indeks S&P500 stracił 2,08%, ale wciąż jest wyraźnie powyżej marcowych dołków.

14-04-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 marca 2020 r.

Czas potężnej zmienności na rynkach kapitałowych był kontynuowany w minionym tygodniu, a szczególnie było to widać na Wall Street. W poniedziałek, w celu utrzymania oprocentowania na niskim poziomie, FED ogłosił plan TALF (Term Asset-Backed Securities Loan Facility), zakładający praktycznie nieograniczone QE. Pierwsza reakcja rynku była optymistyczna, ale później inwestorzy powiedzieli „sprawdzam” i przystąpili do zmasowanej sprzedaży akcji. W poniedziałek przecena była duża, ale kolejne dni to już wygrana Fed i odrabianie strat, aby w końcowym rozrachunku indeks S&P500 zyskał ponad 10%.

24-03-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 marca 2020 r.

Główne amerykańskie indeksy giełdowe dostarczyły inwestorom w zeszłym tygodniu kolejnych strat (S&P 500 -14,98% ; DJIA -17,3%). Pogłębiające się obawy o dalsze rozprzestrzenianie koronawirusa zepchnęły indeks S&P 500 do najniższych poziomów od początku 2017 r., podczas gdy Dow Jones Industrial Average dotknął minimów, które nie były notowane od końca 2016 r. Najmocniejsze spadki zanotowano w poniedziałek. Dow odnotował największą stratę procentową od 1987 r., a indeks Nasdaq Composite najwyższy dzienny spadek w historii.

Przewiń do góry