MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

08-02-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 lutego 2022 r.

Zmiany tygodniowe indeksów w zeszłym tygodniu może nie były duże i nawet udało się lekko odbić w Europie i USA (NASDAQ zyskał nawet ponad 1%) to jednak handel był szarpany i wydaje się, że to jeszcze nie koniec ogrywania przez inwestorów zmiany retoryki największych banków centralnych świata na walkę z inflacją. Wyższą niż oczekiwana inflację w strefie euro dostrzega też EBC i zaczyna o tym mówić. Chociaż teraz nie padły jeszcze konkrety to rewizja polityki pieniężnej możliwa jest podczas marcowego posiedzenia. Z kolei sezon wyników spółek z USA pokazuje trudną przewidywalność, zwłaszcza w sektorze technologicznym. 

08-02-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 31 stycznia 2022 r.

Kolejny tydzień na giełdach niedźwiedzie zapisują na swoją korzyść, ale jednak z małym promykiem nadziei. Spadki indeksów dotyczyły przede wszystkim Europy, gdzie dominowało zagrożenie wojną na Ukrainie. Po weekendzie jest ono nieco mniejsze, a im bliżej Olimpiady w Pekinie, tym zdaniem analityków mniejsza szansa na inwazję Rosji. To jedno światełko w tunelu daje odbicie na początku tygodnia. Kolejnym jest to, że mimo jastrzębiego Fedu, Wall Street już w zeszłym tygodniu wyszła na plus – indeks S&P500 urósł o 0,77%, a NASDAQ nawet o 1,34%.

24-01-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 stycznia 2022 r.

Zeszły tydzień to przede wszystkim silna korekta na amerykańskim rynku akcyjnym. W przypadku technologicznego NASDAQ spadek sięgnął aż -7,6%, co jest największą tygodniową stratą od wybuchu pandemii 2 lata temu. Główny indeks S&P500 stracił -5,7%. Dużo spokojniej było na parkietach europejskich: DAX osunął się o -1,8%, a CAC40 tylko o -1,0%. Niestety warszawski parkiet wziął przykład z Ameryki: wynik WIG to -4,5%, WIG20 -4,6%, mWIG40 -4,8%, sWIG80 -3,9%.

24-01-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 17 stycznia 2022 r.

W 2022 r., a przynajmniej na jego początku, w szczycie omikronowej fali pandemii, temat ten oddaje pola walce z inflacją i poczynaniom Fed. W tym momencie mocno restrykcyjne podejście do Omikronu stosowane jest przede wszystkim w Azji, co może odcisnąć swoje piętno na danych za I kw. z Chin, a także wpłynąć na dalsze zakłócenia w łańcuchach dostaw (pierwsze sygnały o problemach w chińskich portach i zamykanych fabrykach pojawiały się w zeszłym tygodniu). Natomiast giełda w USA, a tym samym też rynki Europy Zachodniej, pozostają pod większym wpływem tego, jakie sygnały płyną z Fed.

14-01-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 stycznia 2022 r.

Pierwszy tydzień nowego roku to przede wszystkim reakcja inwestorów na perspektywę szybszego zaostrzenia polityki monetarnej w USA. Wskazują na to zapisy rozmów członków amerykańskiego banku centralnego i dane makroekonomiczne – rosnąca inflacja i malejące bezrobocie. W odpowiedzi zaczęły rosnąć rentowności obligacji skarbowych USA, w przypadku 10-latek do poziomu 1,80%. Takie skoki rentowności powodują często rotację na rynku akcyjnym, ze spółek wzrostowych do cyklicznych spółek fundamentalnych. Spadały więc notowania spółek technologicznych, lepiej zachowywały się kursy banków, koncernów paliwowych i energetycznych oraz przemysłowych.

Przewiń do góry