MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

18-12-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 listopada 2023 r.

Zeszły tydzień nie może być uznany za jakikolwiek barometr nastrojów, bo Amerykanie żyli już głównie długim weekendem i Świętem Dziękczynienia. Dodatkowo niewielka ilość danych makro zniechęcała do większej aktywności inwestycyjnej. Niemniej, przewaga wzrostów została utrzymana. Nie zmącił tego bardziej jastrzębi przekaz zawarty w protokole z posiedzenia EBC ani bardziej neutralny z protokołu FOMC, gdyż dyskusja odbywała się jeszcze przed kluczowymi danymi o inflacji CPI z USA. Indeks S&P500 poszedł w górę o 0,9%, a NASDAQ o 0,8%. Podobnie było w Europie Zachodniej, gdzie CAC40 zyskał 0,8%, a DAX zyskał 0,7%.

20-11-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 listopada 2023 r.

Zeszły tydzień miał być tygodniem sporo wyjaśniającym jeśli chodzi o preferencje inwestorów i faktycznie tak się stało, a to za sprawą słabnącej presji inflacyjnej w USA. W październiku inflacja CPI spadła z 3,7 do 3,2% r/r, bardziej niż oczekiwano (3,3%). W ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się. Należy do tego jeszcze doliczyć mocny spadek inflacji PPI. Sytuacji nie skomplikowały inne dane, bowiem dynamika produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i różne indeksy koniunktury z USA były mieszane i nie dały jasno pozytywnego obrazu gospodarki.

20-11-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 listopada 2023 r.

Po serii silnych wzrostów indeksów, napędzanych zmianą oczekiwań co do polityki Fed, a konkretnie nastawieniem na zakończenie cyklu obniżek stóp już teraz i serię obniżek od 2024 r., ubiegły tydzień przyniósł już lekkie schłodzenie nastrojów. Fed daje i odbiera. Prezes J. Powell przyznał, że walka z inflacją pozostaje głównym zmartwieniem Rezerwy Federalnej, ostrzegając że dalsze podwyżki stóp są dalej realne. Członkowie FOMC mają nie być do końca przekonani, że stopy procentowe są już wystarczająco wysoko. 

06-11-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 6 listopada 2023

Na giełdach w najlepsze trwa eldorado. Po słabszym okresie i obawach związanych z koniecznością dalszych podwyżek stóp w USA, a także ofensywą Izraela na Strefę Gazy, rynki uspokoiły się. Optymizm zaczął przeważać. Konflikt na Bliskim Wschodzie jest faktem, ale jednak scenariusz bazowy jest taki, że będzie lokalny. Większego szoku na rynku ropy nie było, a ta i tak szybko zaczęła tanieć, tonując presję inflacyjną. Dodatkowo dane o inflacji pokazują, że ta hamuje. Podobnie jak rynek pracy w USA. To zaczyna mieć przełożenie na sposób myślenia Fedu. 

06-11-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 października 2023 r.

Na rynkach rozwiniętych zeszły tydzień upłynął znów w nastrojach korekcyjnych, a prym w tym wiodły przede wszystkim amerykańskie indeksy. Słabsze wyniki finansowe Google i Mety skutecznie ostudziły zapał do spółek technologicznych, przed którymi jawi się widmo dużych inwestycji w rozwój AI. Coś, co przynosiło duże wzrosty, teraz może działać w drugą stronę. Do tego jeszcze należy dołożyć jeszcze cały czas napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie. 

Przewiń do góry