MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

28-11-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 28 listopada 2016 r.

Pomimo tego, że w czwartek amerykańskie giełdy były zamknięte (Święto Dziękczynienia), a w piątek były otwarte znacznie krócej (Black Friday), ich najważniejsze indeksy giełdowe zakończyły miniony tydzień w kolorze zielonym – DJI oraz NASDAQ wzrosły o 1,5%, natomiast S&P500 wzmocnił się o 1,4%. Co więcej, wszystkie niniejsze indeksy ustanowiły swoje historyczne szczyty. Sentyment rynkowy sprzyjał również europejskim parkietom. W skali całego tygodnia, francuski CAC40 umocnił się o 1%, niemiecki DAX o 0,3%, natomiast brytyjski FTSE250 zniżkował o 0,3%. W centrum uwagi inwestorów znalazły się najnowsze odczyty danych makroekonomicznych, zwłaszcza ze Stanów.

21-11-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 listopada 2016 r.

Na rynku akcji emocje związane z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta USA wyraźnie opadły. Tym niemniej, większość najważniejszych indeksów giełdowych zakończyło ubiegły tydzień w kolorze zielonym. W Stanach, NASDAQ wzrósł o 1,6%, S&P500 o 0,8%, a DJI o 0,1%. W Europie, brytyjski FTSE250 umocnił się o 1,2%, francuski CAC40 wzrósł o 0,3%, podczas gdy niemiecki DAX stracił symboliczne 0,03%. Znacznie więcej działo się na rynku długu oraz rynku walutowym. Wzrost awersji do ryzyka przyczynił się do wyprzedaży obligacji skarbowych na rynku globalnym. Ponadto, Janet Yellen w swoim przemówieniu przed Kongresem utwierdziła oczekiwania inwestorów co do podwyżki stóp procentowych. Wszystko wskazuje na to, że w grudniu Fed zaostrzy politykę monetarną.

14-11-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 listopada 2016 r.

Wybory prezydenckie w Stanach były nie tylko punktem kulminacyjnym minionego tygodnia, ale również jednym z najważniejszych wydarzeń tegoż roku. Wybór Donalda Trumpa na 45 prezydenta USA miał być tegorocznym czarnym łabędziem. Sławny miliarder wygrał wyścig do Białego Domu, jednakże paniki na rynkach finansowych nie było. Co więcej, ubiegły tydzień przyniósł znaczące wzrosty najważniejszych indeksów giełdowych. W Stanach, DJI wzrósł o 5,4%, podczas gdy NASDAQ i S&P500 umocniły się o 3,8%. W Europie, niemiecki DAX wzrósł o 4%, francuski CAC40 o 2,6%, a brytyjski FTSE250 o 1%.

07-11-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 listopada 2016 r.

Miniony tydzień okazał się niezwykle interesujący i pełen emocji rynkowych. Inwestorzy skupili się przede wszystkim na obradach FOMC. Zgodnie z oczekiwaniami rynku stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Jednak konsensus rynkowy zakłada, że Fed zaostrzy politykę monetarną podczas ostatniego posiedzenia w tym roku tj. 13 – 14 grudnia. Ponadto, w centrum uwagi inwestorów znalazł się dobiegający do końca już wyścig o fotel prezydencki w Białym Domu. Kolejne skandale z udziałem Hilary Clinton spowodowały, że sondażowe poparcie dla Donalda Trumpa wyraźnie wzrosło. To natomiast bardzo negatywnie wpłynęło na globalny sentyment rynkowy.

02-11-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 31 pażdziernika 2016 r.

W ubiegłym tygodniu inwestorzy skupili się przede wszystkim na licznych odczytach danych ekonomicznych z najważniejszych globalnych gospodarek. O ile część danych ze Stanów zawiodła, o tyle te najważniejsze okazały się bardzo solidne. Na szczególną uwagę zasługuje odczyt annualizowanego wzrostu PKB w trzecim kwartale 2016 roku – 2,9% wobec oczekiwań na poziomie 2,5%. Ponadto, nie zawiodły publikacje indeksów PMI (53,2 pkt i 54,8 pkt kolejno dla sektora przemysłowego i usługowego), których wartości zdecydowanie przewyższyły prognozy (51,6 pkt oraz 52,5 pkt). Solidne odczyty utwierdziły przekonanie rynku - podwyżka stóp procentowych w Stanach będzie miała miejsce najprawdopodobniej w grudniu.

Przewiń do góry