MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

03-04-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 kwietnia 2018 r.

Ostatni tydzień marca przyniósł wzrosty najważniejszych globalnych indeksów giełdowych. W skali całego tygodnia DJI zyskał 2,4%, S&P500 2%, a NASDAQ 1%. W Europie niemiecki DAX zwyżkował o 1,8%, francuski CAC40 wzrósł o 1,4%, a brytyjski FTSE250 umocnił się o 0,7%. Nastroje rynkowe uległy poprawie. Niemniej ryzyko wybuchu wojny handlowej nadal ciąży rynkom, zwłaszcza że Chiny nałożyły cła odwetowe na towary z USA. Fakt ten potwierdziła pierwsza poświąteczna sesja na Wall Street, która została wyraźnie zdominowana przez czerwień. Warto również zwrócić uwagę na dane makroekonomiczne, które nie dały inwestorom zbyt wielu powodów do zadowolenia.

26-03-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 marca 2018 r.

Na miano najważniejszego wydarzenia minionego tygodnia zasłużyło posiedzenie FOMC. Zgodnie z konsensusem rynkowym rada podniosła stopy procentowe. Niemniej komunikat banku oraz konferencja z udziałem Jerome’a Powella zostały odebrane jako gołębie. Wszystko wskazuje na to, że w 2018 r. Fed dokona jeszcze dwóch podwyżek kosztu pieniądza. Takowy scenariusz byłby zgodny z tym bazowym, jednakże jastrzębi debiut nowego szefa Fed przed Kongresem spowodował, że część inwestorów oczekiwała przyśpieszenia tempa zacieśniania monetarnego. Warto jednak zauważyć, że te nastąpi w kolejnych latach – wynika z fedokropek. Rosnący poziom stóp procentowych to zła informacja dla rynków akcji, które w ubiegłym tygodniu były wyraźnie zdominowane przez kolor czerwony. W skali całego tygodnia NASDAQ stracił 6,5%, S&P500 6%, a DJI 5,7%.

19-03-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 marca 2018 r.

Miniony tydzień nie był udany dla rynków akcji. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych DJI stracił 1,5%, S&P500 1,2%, a NASDAQ 1%. W Europie Brytyjski FTSE250 zniżkował o 1,4%, jednakże francuski CAC40 oraz niemiecki DAX zyskały kolejno 0,2% i 0,4%. Amerykańskim indeksom giełdowym niewątpliwie ciąży materializacja ryzyka wybuchu wojny handlowej. Biały Dom nałożył cła na import stali i aluminium, tymczasem Komisja Europejska poinformowała o potencjalnych działaniach odwetowych. Obie strony będą jeszcze negocjować, choć administracja Donalda Trumpa wydaje się być niezwykle konsekwentna w realizacji tej części programu wyborczego. Wojny handlowe nie służą ani gospodarce, ani rynkom finansowym.

12-03-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 marca 2018 r.

Pierwszy tydzień marca przyniósł wyraźne wzrosty najważniejszych globalnych indeksów giełdowych. W skali całego tygodnia NASDAQ wzrósł o 4,2%, S&P500 o 3,5%, a DJI o 3,3%. W Europie niemiecki DAX i brytyjski FTSE250 zwyżkowały o 3,6%, a francuski CAC40 zyskał 2,7%. Na miano najważniejszego wydarzenia tygodnia zasłużyły obrady Rady Prezesów EBC. Zgodnie z oczekiwaniami rynku europejska polityka monetarna nie uległa zmianie. Przekaz banku wydaje się być klarowny i w gruncie rzeczy niezaskakujący: program skupu aktywów może być stopniowo wygaszany, lecz stopy procentowe pozostaną na obecnych poziomach w dłuższym okresie, zdecydowanie przekraczającym horyzont czasowy trwania QE. To dobra wiadomość dla europejskich rynków akcji, zwłaszcza w dobie świetnej kondycji globalnej gospodarki oraz jastrzębiej postawy Fed.

05-03-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 marca 2018 r.

Ostatni tydzień lutego przyniósł wyraźne spadki globalnych indeksów giełdowych. W skali całego ubiegłego tygodnia DJI stracił 3,1%, S&P500 2%, a NASDAQ 1,1%. W Europie niemiecki DAX zniżkował o 4,6%, francuski CAC40 o 3,4%, a brytyjski FTSE250 o 2,1%. Jedną z przesłanek do spadków były kolejne jastrzębie sygnały ze strony Fed, a dokładniej ze strony Jerome’a Powella, nowego przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Szef banku w swoim przemówieniu w Kongresie podkreślił, że oczekuje solidnej koniunktury rynkowej oraz zwyżkującej inflacji. Z kolei w Senacie Powell próbował stonować swoje stanowisko, mówiąc że rynek pracy będzie się umacniał, lecz presja płacowa nie znajdzie swojego odzwierciedlenia w inflacji.

Przewiń do góry