MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

05-09-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 września 2016 r.

Miniony tydzień był bardzo bogaty w liczne odczyty makroekonomiczne, zwłaszcza ze Stanów. Te miały dać odpowiedź na pytanie: czy ostatnie jastrzębie komentarze przedstawicieli Fed znajdą swoje odzwierciedlenie w podwyżce stóp procentowych. Najnowsze dane nieco zawiodły, jednakże rynek w dalszym ciągu wierzy, że FOMC w najbliższych miesiącach postanowi zaostrzyć politykę monetarną. Z jednej strony pozytywnie zaskoczył odczyt indeksu Conference Board (101,1 pkt wobec oczekiwań na poziomie 96,9 pkt), natomiast z drugiej rozczarowała publikacja indeksu Chicago PMI (51,5 pkt względem prognoz na poziomie 54 pkt). Jednak wydarzeniem tygodnia była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy.

29-08-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 sierpnia 2016 r.

W minionym tygodniu to nie dane makro (chociaż wcale nie było ich tak mało), ale sympozjum w Jackson Hole było najważniejszym wydarzeniem tygodnia, a może nawet miesiąca. Kulminacyjny jego punkt, czyli wystąpienie szefowej Fed J. Yellen, wywołało dużą zmienność i silny spadek przede wszystkim na eurodolarze. W przypadku rynków giełdowych dużej reakcji nie obserwowaliśmy – w Europie w piątek najważniejsze giełdy kończyły nawet sesję na plusie, a Wall Street notowała tylko delikatne spadki.

22-08-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 sierpnia 2016 r.

Ustanowienie historycznych rekordów przez Wall Street najwyraźniej nie było przypadkowe, bo nawet w tygodniu słabszych nastrojów inwestycyjnych, tamtejsze indeksy kończyły tydzień neutralnie, utrzymując się blisko rekordów. Akurat tam na podatny grunt trafiły minutes z ostatniego posiedzenia FOMC, które pokazały niezdecydowanie w gronie tamtejszych bankierów centralnych. Nie dostrzegają oni kłopotów z presją inflacyjną, natomiast dane z amerykańskiej gospodarki, chociaż dobre, to jeszcze nie budzą pełnego zaufania. Wydaje się zatem, że wrzesień nie jest bazowym terminem dla podwyżek stóp procentowych.

16-08-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 sierpnia 2016 r.

Ubiegły tydzień był wyjątkowy dla najważniejszych amerykańskich parkietów. W czwartek indeksy: NASDAQ, DJI i S&P500 ustanowiły swoje historyczne szczyty. Po raz ostatni podobna sytuacja miała miejsce 17 lat temu. Niemniej jednak, w skali całego tygodnia wszystkie niniejsze indeksy odnotowały kosmetyczne wzrosty. Sentyment rynkowy sprzyjał także europejskim rynkom giełdowym – niemiecki DAX wzrósł o 3,3%, brytyjski FTSE250 o 2,6%, a francuski CAC40 o 2%. Na uwagę zasługują przede wszystkim najnowsze dane makroekonomiczne ze strefy euro. Wzrost PKB w drugim kwartale 2016 roku wyniósł 1,6% rdr i był zgodny z oczekiwaniami rynku.

08-08-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 sierpnia 2016 r.

Pierwszy tydzień sierpnia nie przyniósł zbyt znaczących zmian najważniejszych indeksów giełdowych. W Europie, brytyjski FTSE250 wzrósł o 1,1%, niemiecki DAX o 0,3%, natomiast francuski CAC40 stracił 0,7%. W Stanach, NASDAQ zyskał 1,1%, DJI 0,6%, a S&P500 0,4%. Inwestorzy skupili się na odczytach indeksów PMI ze strefy euro. Te okazały się nieco wyższe od oczekiwań i wyniosły kolejno 52 pkt oraz 52,9 pkt dla sektora przemysłowego oraz usługowego. Tymczasem w Stanach zawiodły publikacje indeksów ISM, czy też odczyt dynamiki zamówień w przemyśle. Niemniej jednak, dane z amerykańskiego rynku pracy po raz kolejny okazały się wyższe od prognoz.

Przewiń do góry