MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

30-01-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 stycznia 2017 r.

Donald Trump w ciągu pierwszych dni swojej kadencji podjął kilka istotnych decyzji m.in. zerwał negocjacje dotyczące umowy TAFTA. Co więcej, nowy prezydent USA potwierdził realizację swoich protekcjonistycznych haseł wobec Meksyku. To oznacza, że miliarder nie rzuca słów na wiatr, toteż zapewne będzie konsekwentnie realizował swój program wyborczy. To najprawdopodobniej oznacza nadchodzącą wojnę handlową z Chinami, ale równocześnie realizację pakietu stymulacji fiskalnej. Z jednej strony, na rynku pojawiła się niepewność, która znajduje swoje odzwierciedlenie w słabszej postawie dolara względem euro.

23-01-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 stycznia 2017 r.

Ubiegłotygodniowe kalendarium ekonomiczne zapewniło inwestorom niezwykle wiele emocji rynkowych. Uwaga rynku była skoncentrowana przede wszystkim na przemówieniu Theresy May, która zapowiedziała ,,twardy” Brexit. Plan rozwodu Wielkiej Brytanii z UE został raczej pozytywnie oceniony przez rynek, toteż funt szterling znacząco aprecjonował względem pozostałych walut. Kolejnym istotnym wydarzeniem było posiedzenie EBC. Rada Prezesów nie dokonała żadnych zmian w polityce monetarnej. Co więcej, Mario Draghi podczas konferencji podkreślił, że bank nie rozważa ograniczenia skali QE, co było dobrą wiadomością zwłaszcza dla rynków giełdowych. Nieco wcześniej odbyło się wystąpienie publiczne Janet Yellen, która potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi dotyczące stopniowego zacieśniania polityki monetarnej.

16-01-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 stycznia 2017 r.

W minionym tygodniu większość najważniejszych indeksów giełdowych kontynuowała wzrosty, jednakże optymistyczne nastroje rynkowe zostały nieco ostudzone przez Donalda Trumpa. Podczas swojej pierwszej konferencji od czasu wyborczego sukcesu prezydent elekt nie sprostał oczekiwaniom rynku, który liczył na konkretne plany dotyczące polityki fiskalnej i wydatków infrastrukturalnych. Wystąpienie sławnego miliardera okazało się rozczarowujące tym bardziej, że Jego program wyborczy jest de facto bardzo kontrowersyjny i może okazać się również łyżką dziegciu dla amerykańskiej gospodarki, zwłaszcza w przypadku realizacji protekcjonistycznych haseł. W efekcie dolar tym razem był walutą wyraźnie słabszą od euro, a nastroje na rynku giełdowym nieco się pogorszyły.

09-01-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 stycznia 2017 r.

Na początku nowego roku nastroje na światowych rynkach finansowych są bardzo dobre, toteż najważniejsze indeksy giełdowe zakończyły miniony tydzień w kolorze zielonym. W Stanach, NASDAQ wzrósł o 2,6%, S&P500 umocnił się o 1,7%, a DJI o 1%. Z kolei w Europie, brytyjski FTSE250 wzrósł o 1,5%, a niemiecki DAX oraz francuski CAC40 zwyżkowały o 1%. Pierwszy tydzień 2017 r. przyniósł przede wszystkim solidną dawkę najnowszych danych makroekonomicznych. Większość odczytów z Eurolandu przewyższyło oczekiwania rynku m.in. usługowy indeks PMI (53,7 pkt), dynamika sprzedaży detalicznej (2,3% rdr), czy też niemal wszystkie indeksy zaufania. Ponadto, nie zawiodły indeksy PMI dla Chin.

02-01-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 stycznia 2017 r.

Okres między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem odznacza się zarówno mniejszą zmiennością, jak i mniejszym wolumenem obrotów na rynkach finansowych. Niemniej, sentyment rynkowy nie sprzyjał amerykańskim indeksom giełdowym – w skali całego tygodnia, NASDAQ zniżkował o 1,5%, S&P500 stracił 1,1%, a DJI 0,9%. Niewykluczone, że nieco gorsze nastroje rynkowe były efektem najnowszych doniesień dotyczących ataków rosyjskich hakerów podczas wyścigu o fotel w Białym Domu. W rezultacie administracja Baracka Obamy nałożyła sankcje na 35 rosyjskich dyplomatów. Mimo wszystko Rosja powstrzymała się od działań odwetowych. Z kolei Donald Trump podkreślił, że czas zająć się ważniejszymi sprawami.

Przewiń do góry