MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

28-03-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 marca 2022 r.

Mimo tego, że nie uzgodniono żadnych realnych warunków rozejmu w Ukrainie, a jedynie i tak nierespektowane ustalenia dotyczące korytarzy humanitarnych, giełdy europejskie rozgrywały pozytywny scenariusz, w czym nie przeszkodził bardziej jastrzębi przekaz ze strony EBC. Można przyjąć, że to ostatnie było oczywiste, a jastrzębiość EBC i tak jest skromna i nie zakłada szybkich podwyżek stóp mimo ogromnego problemu z inflacją. Natomiast wszelkie, nawet miałkie sygnały o szansach na deeskalacje były przyjmowane optymistycznie. Stąd w ubiegłym tygodniu widzieliśmy znaczną przewagę europejskich indeksów (DAX urósł o 4,6%, CAC40 o 3,7%) nad Wall Street (S&P500 spadł o 1,6%, NASDAQ spadł o 2%).

09-03-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 marca 2022 r.

Zeszły tydzień minął pod znakiem wojny w Ukrainie. Rynki negatywnie przyjęły skalę sankcji wobec Rosji, decyzje kolejnych firm o wycofaniu się z rynku rosyjskiego, nieustępliwość Putina i przedłużające się działania zbrojne. Dane makroekonomiczne, choć dobre – w USA w lutym powstało aż 678 tys. miejsc pracy, miały niewielki wpływ na główne giełdy. Amerykański S&P500 spadł o -1,3%, NASDAQ o -2,8%, niemiecki DAX o -10,1%, francuski CAC40 o -10,2%, polski WIG o -3,4%.

09-03-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 28 lutego 2022 r.

Miniony tydzień przyniósł obrazy, których nigdy nie chcielibyśmy oglądać i które we współczesnej Europie wydawały się niemożliwe. A jednak 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, która broni się i wcale nie jest na straconej pozycji. Świat Zachodu zjednoczył się w pomocy Ukrainie. Natomiast dla rynku kapitałowego okres konfliktu zbrojnego, i to w sercu Europy, przy granicy z UE, oznacza potężną zmienność, spadki i spekulację. W ubiegłym tygodniu dominowały przede wszystkim spadki, chociaż w piątek miało miejsce dynamiczne odbicie.

21-02-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 lutego 2022 r.

Na giełdy na całym świecie negatywnie wpływają dwa czynniki: napięcie polityczno-militarne między Ukrainą a Rosją oraz postępujące zaostrzanie polityki pieniężnej w różnych krajach. Widmo wojny ma tym większe znaczenie im bliżej geograficznie dany rynek się znajduje punktu zapalnego w Donbasie. Podwyżki stóp procentowych negatywnie wpływają z kolei przede wszystkim na giełdy z dużym udziałem technologii i innych sektorów wzrostowych. Stąd spadki WIG o -2,8%, DAX o -2,5%, CAC40 o -1,2%, S&P500 o -1,6% a NASDAQ o -1,8%.

21-02-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 lutego 2022 r.

Za nami zmienny nastrojowo tydzień, z zakończeniem jednak bardzo słabym dla giełdowych byków. Przeważyły dwa czynniki, z czego jeden wydaje się długoterminowo większym zagrożeniem. Mowa tutaj o dalej rosnącej presji inflacyjnej w USA – inflacja CPI w styczniu były najwyższa od 4 dekad i wyniosła 7,5% r/r wobec oczekiwanego wzrostu do 7,3%. Uruchomiło to lawinę w postaci rewizji założeniem dotyczących szybkości i ilości podwyżek stóp w USA, a tym samym doprowadziło do wyprzedaży na Wall Street, ciągnąc za sobą resztę rynków.

Przewiń do góry