MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

14-09-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 07 września 2020 r.

Na światowych giełdach byliśmy w zeszłym tygodniu świadkami powrotu zmienności. Znaczne przeceny, które były pokłosiem realizacji zysków po sierpniowych wzrostach były bardzo mocno widoczne w USA. Technologiczny Nasdaq poniósł największe straty, spadając o 3,27%. Indeks S&P 500 również spadł, lecz o 2,31%. Przed ostatnim tygodniem indeks S&P 500 rósł przez cztery tygodnie z rzędu, a akcje spółek technologicznych doprowadziły indeks do nowego rekordu.

31-08-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 31 sierpnia 2020 r.

Oczekiwania inflacyjne w USA wróciły do poziomów sprzed pandemii koronawirusa, do czego przyczyniła się ultraluźna polityka pieniężna największych banków centralnych oraz masowe programy pomocowe skierowane już w kierunku realnej gospodarki. Na rynku walutowym natomiast pojawiły się jakieś wątpliwości co do skłonności Fed do dalszego luzowania polityki pieniężnej. Nie przekładało się to jeszcze na nastroje na giełdach, ale dolar zaczął się umacniać. Wobec tego Fed, rękami, a raczej słowami prezesa J. Powella, postanowił rynek skierować na właściwe tory. Podczas sympozjum online w Jackson Hole dokonał ważnej zapowiedzi zmiany celu Fed. 

17-08-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 17 sierpnia 2020 r.

Miniony tydzień okazał się kolejnym całkiem niezłym okresem dla rynków kapitałowych. Przeważały wzrosty, a nastrojów nie popsuło ani to, że pandemia koronawirusa globalnie wcale nie słabnie, a w USA regularnie notuje się po 50-60 tys. dobowych nowych przypadków, ani to, że pakietu pomocowego dla bezrobotnych w USA jak nie było, tak nie ma. Wg najnowszych informacji zaangażowanych polityków postępy w negocjacjach są niewielkie i jeśli mówi się o osiągnięciu kompromisu to w terminie tygodni, a nie dni. Tymczasem już dane o sprzedaży detalicznej za lipiec okazały się gorsze od oczekiwań, dlatego też bez wsparcia rządowego amerykański konsument w sierpniu może znacznie mniej wspierać gospodarkę

11-08-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 sierpnia 2020 r.

W ostatnim tygodniu globalne rynki akcji zanotowały pokaźne zwyżki. Wzrost o 3,8% spowodował osiągnięcie przez technologiczny Nasdaq nowych szczytów, a wzrost o 2,5% na indeksie S&P 500 sprawił, że brakuje mu jedynie 1,2% od rekordowego szczytu zanotowanego w lutym br. Indeks spółek o małej kapitalizacji, Russell 2000, osiągnął znacznie lepsze wyniki, bo aż +6%, co pomogło mu odzyskać część strat z ostatnich tygodni.

03-08-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 sierpnia 2020 r.

Największy wpływ na giełdy w zeszłym tygodniu miały publikacje wyników finansowych największych spółek za 2 kwartał. Zgodnie ze wskazaniami trendów na kursach akcji, zwycięzcami okazały się największe amerykańskie firmy technologiczne. Dużo gorzej wypadły korporacje z tradycyjnych sektorów, takich jak bankowość, motoryzacja czy ropa naftowa, zwłaszcza z Europy. Stąd wzrosty w USA: S&P500 o 1,7%, NASDAQ o 3,7% oraz spadki w Europie: DAX -4,1%, CAC40 -3,5%.

Przewiń do góry