MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

17-06-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 17 czerwca 2019 r.

Z racji tego, że w zeszłym tygodniu nie było zbyt dużo danych makro, a najważniejsze wydarzenia (posiedzenie FOMC w tym tygodniu, spotkanie G-20 w przyszłym) dopiero mają nadejść, rynek giełdowy zamarł w oczekiwaniu. Zmienność nie była zbyt duża, jednak po wcześniejszym słabym okresie teraz i tak można mówić o pewnym odreagowaniu. Z propozycji dodatkowych obciążeń celnych dla Meksyku D. Trump wycofał się, co zostało odebrane z ulgą, aczkolwiek w kluczowej kwestii wojny handlowej z Chinami niewiele się zmieniło, a ryzyko tego, że oczekiwania na jakieś kroki naprzód podczas spotkania G-20, mogą okazać się mocno na wyrost, jest duże.

10-06-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 czerwca 2019 r.

To był bardzo dobry tydzień dla większości giełd na świecie. Najbardziej cieszyli się inwestorzy amerykańscy – indeks S&P500 wzrósł o 4,4%, zaś NASDAQ o 3,9%. Głównym katalizatorem wzrostów było powszechne oczekiwanie na obniżki stóp procentowych.

03-06-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 czerwca 2019 r.

Patrząc globalnie, to zdecydowanie nie był (kolejny już) dobry tydzień dla inwestorów giełdowych, targanych obawami o wojnę handlową. Okazuje się, że nie może być tygodnia bez negatywnych informacji z tego frontu. W ostatnich dniach prezydent Trump komunikował, że USA są dalekie od podpisania umowy, tymczasem później pojawiła się sygnalizacja ze strony Chin, iż mogą wykorzystać w konflikcie handlowym metale ziem rzadkich. Z surowców taniała przede wszystkim ropa naftowa. Ostatnie zdanie należało jednak do Trumpa, który otworzył nowy front z Meksykiem.

27-05-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 maja 2019 r.

Krajobraz po wyborach europarlamentarnych w Europie wskazuje na umacnianie się antyeuropejskich i populistycznych ruchów, ale to było przewidywane, a skala nie jest jeszcze tak duża. Na giełdy nie wpływa to negatywnie, nawet obserwowane jest pewne odreagowanie na początku tego tygodnia, jednakże po słabym zachowaniu indeksów w minionych dniach. W poniedziałek akurat w USA giełdy nie pracują ze względu na świętowanie Dnia Pamięci, a kalendarium makro świeci pustkami, toteż zapowiada się raczej spokojny dzień.

21-05-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 maja 2019 r.

Giełdy w zeszłym tygodniu zachowywały się mniej więcej w kierunku spodziewanych konsekwencji amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Najmocniej spadał parkiet w Szanghaju – o 1,9%. Nieco mniej S&P500 – o 0,8%. Przecież to Chiny więcej eksportują do USA niż na odwrót. Na tym konflikcie może zyskać Europa – niemiecki DAX zyskał 1,5%, francuski CAC40 wzrósł o 2,1%. Polska stoi z boku, zaś WIG osuwa się o 0,6%.

Przewiń do góry