MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

17-09-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 17 września 2018 r.

Miniony tydzień był już łaskawszy dla inwestorów od poprzedniego. Tym razem na większości giełd zobaczyliśmy zielony kolor, choć do euforii jeszcze bardzo daleko. Bardzo silny jest parkiet amerykański. Główny nowojorski indeks S&P500 zyskał 1,2% i w tym tygodniu możemy się spodziewać ataków na kolejny historyczny rekord notowań. Niemiecki DAX zyskał nawet więcej, bo 1,4%, ale jego wykres jest bliższy raczej dwuletnich minimów. Nasz krajowy WIG zyskał symbolicznie, bo 0,1%, i także jeszcze dużo mu zostało do odrobienia. O lekkim odbiciu możemy mówić w przypadku indeksu średnich spółek, czyli mWIG40, który w tydzień zyskał 2,1%, jednak było to głównie odreagowanie po zbyt silnych spadkach.

12-09-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 września 2018 r.

Miniony tydzień nie okazał się zbyt łaskawy dla inwestorów giełdowych. Przede wszystkim obawy o eskalację wojny handlowej między Chinami a USA generowały obawy i były źródłem sporej przeceny w Europie. DAX stracił 3,27%, a francuski CAC40 zniżkował o 2,9%. Inwestorzy obawiają się, że USA będą także uderzać w europejski handel. Póki co jednak koncentrują się na Chinach. W zeszłym tygodniu zakończyły się konsultacje dotyczące wprowadzenia ceł na chińskie towary o wartości 200 mld USD. Dodatkowo prezydent USA zapowiedział jeszcze, że kraj jest gotowy na oclenie kolejnych towarów, wartości nawet 267 mld USD.

03-09-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 września 2018 r.

W ostatnim czasie wzrostowych spółek należy szukać wśród członków WIG20. Tym razem na spółkę tygodnia wybraliśmy PZU. W ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych cena akcji ubezpieczyciela wzrosła o 2,7%, zaś przez cały sierpień o 6,3%. Co ważniejsze, zeszły miesiąc przyniósł trwałe przerwanie linii trendu spadkowego rozpoczętego jeszcze w 2017 r., która potem stała się wsparciem. W zeszłym tygodniu kurs mocno odbił się i zaczął atak na opór na poziomie 45,5 zł. Ze względu na wykupiony oscylator można się spodziewać zejścia do poziomu 44 zł, gdzie ze wsparciem czeka już nowa linia trendu wzrostowego.

27-08-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 sierpnia 2018 r.

Ze względu na ubiegłotygodniowe święto Kubram Bayram napięcie wokół Turcji, toteż rynków emerging markets wyraźnie stopniało. To nie oznacza jednak, że problemy polityczno-ekonomiczne Ankary straciły na znaczeniu. W ubiegłym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się minutki z ostatnich posiedzeń FOMC oraz Rady Prezesów EBC. Dokumenty nie wniosły niczego nowego, a jedynie potwierdziły dotychczasowe plany i zapowiedzi banków. Warto wspomnieć o Sympozjum w Jackson Hole, a zwłaszcza o wystąpieniu Jerome’a Powella. Szef Fed podkreślił gotowość banku do kontynuacji stopniowych podwyżek stóp procentowych, jednakże dodał również stwierdzenie, że te zależą od koniunktury gospodarczej.

21-08-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 sierpnia 2018 r.

W ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z kontynuacją eskalacji na linii Waszyngton – Ankara. Na nasze nieszczęście największymi ofiarami nasilenia konfliktu były przede wszystkim waluty emerging markets oraz rynki giełdowe. Kluczową informacją była ta o odrzuceniu apelacji o uwolnienie, oskarżonego o działalność terrorystyczną, amerykańskiego pastora. Po tym komunikacie USA zagroziły wprowadzeniem kolejnych sankcji na Turcję.

Przewiń do góry