MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

15-02-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 15 lutego 2016 r.

To był kolejny tydzień, podczas którego globalny rynek finansowy poruszał się w kierunku południowym – DJI zniżkował o 1,4%, S&P500 o 0,8%, a NASDAQ o 0,4%. W Europie natomiast spadki były znacznie bardziej dotkliwe – francuski CAC40 stracił 4,9%, brytyjski FTSE250 3,6%, a niemiecki DAX 3,4%. Sentyment rynkowy jest naprawdę zły, a inwestorzy spodziewają się najgorszego – nowego kryzysu. Do czynników, które wywołują największe obawy należy zaliczyć trwającą recesję w gospodarce chińskiej, oraz napiętą sytuację na pozostałych rynkach wschodzącyh. Ta natomiast spowodowana jest kolejnymi przecenami ropy naftowej.

08-02-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 lutego 2016 r.

Pierwszy tydzień lutego zarówno w Ameryce, jak i w Europie został zdominowany przez niedźwiedzie – NASDAQ zniżkował o 6,0%, S&P500 o 3,1%, a DJI o 1,6%. W Europie niemiecki DAX stracił 5,2%, francuski CAC40 4,9%, a brytyjski FTSE250 2,9%, mimo całkiem dobrych danych. Po pierwsze, najnowsze dane z chińskiej gospodarki nieco uspokoiły inwestorów. Obliczany przez agencje Caixin Media i Markit Economics indeks PMI dla sektora przemysłowego za styczeń nieznacznie wzrósł do 48,4 pkt. Natomiast wskaźnik PMI dla sektora usług dynamicznie zwiększył swoją wartość do 52,4 pkt. Nie zawiodły również dane ze strefy euro, zwłaszcza stopa bezrobocia, która po raz kolejny zanotowała spadek, osiągając poziom 10,4%.

01-02-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 1 lutego 2016 r.

W ostatnim tygodniu stycznia zdecydowana większość rynków giełdowych polubiła kolor zielony. Można odnieść wrażenie, że globalny sentyment rynkowy w końcu się poprawił, a na rynki powróciły byki. W centrum uwagi był Fed, który pozostawił stopy na niezmienionym poziomie. Ponadto, z komentarza FOMC wynika, że rada obawia się słabszej od prognoz dynamiki wzrostu gospodarczego. Inwestorzy potraktowali tę wiadomość bardzo gołębio. Co więcej, wątpliwości Rezerwy Federalnej zostały potwierdzone przez odczyt PKB za IV kwartał, który wzrósł o 0,7% wobec konsensusu na poziomie 0,8% w ujęciu annualizowanym.

25-01-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 stycznia 2016 r.

Poprzedni tydzień po raz kolejny przyniósł dużą zmienność na rynkach finansowych. Po początkowych wzrostach, które prawdopodobnie były następstwem nieznacznie gorszych od oczekiwań danych z chińskiej gospodarki, na giełdy powróciły spadki. Niemniej jednak, druga część tygodnia została zdominowała przez byki, dzięki którym najważniejsze rynki giełdowe zdołały zakończyć tydzień nad kreską. NASDAQ wzrósł o 2,3%, S&P500 o 1,4%, a DJI zanotował wzrost na poziomie 0,7%. Również giełdy europejskie zakończyły tydzień na zielono – francuski CAC40 wzrósł o 3,0%, a niemiecki DAX o 2,3%.

18-01-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 stycznia 2016 r.

Drugi tydzień nowego roku odznaczył się dużą zmiennością na globalnych rynkach finansowych. Początkowo dominowały byki. Z całą pewnością inwestorów uspokoił odczyt wielkość eksportu i importu w Chinach, który okazał się lepszy od oczekiwań. Sytuacja jednak zmieniła się w środę, a najważniejsze giełdy obrały kierunek południowy. Sentyment rynkowy pogorszył się za sprawą publikacji Beżowej Księgi, według której wzrost gospodarczy USA jest zagrożony. Swój żniwo zbiera dalej kryzys na rynku surowców – ropa kosztuje już poniżej 30 USD/b.

Przewiń do góry