MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

07-12-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 grudnia 2015 r.

W pierwszym tygodniu grudnia żaden inwestor nie mógł narzekać na brak wrażeń. Rynki w Ameryce i Europie z niecierpliwością oczekiwały wystąpień publicznych prezesów banków centralnych USA i strefy euro. Dlatego też początek tygodnia był bardzo spokojny. W środę natomiast pierwszą dawkę emocji zafundowała nam prezes Fed Janet Yellen, która omawiając Beżową Księgę potwierdziła grudniową podwyżkę stóp procentowych. Na tą informację amerykański rynek zareagował spadkami. Oliwy do ognia dolał Mario Draghi, który w czwartek zgodnie z konsensusem obniżył stopę depozytową i przedłużył QE.

30-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 listopada 2015 r.

Ostatni tydzień listopada przyniósł wzrosty zarówno na giełdach europejskich, jak i amerykańskich, które kontynuują panującą na nich hossę. GPW w Warszawie jednak nie zamierza brać przykładu od swoich zagranicznych odpowiedników i po raz kolejny serwuje nam spadki. Zdecydowanie najsłabszym ogniwem polskiego parkietu był WIG20, który w tym tygodniu zniżkował o 4,3%. Nieważne, czy największe spółki publikują dobre wyniki finansowe, czy nie. Ich indeks, na który przede wszystkim składają się przedsiębiorstwa z branży bankowej, energetycznej i surowcowej, ciągle odreagowuje niesprzyjające plany i działania nowego rządu.

23-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 listopada 2015 r.

Po bardzo spokojnym i niepewnym początku tygodnia związanym z wcześniejszymi zamachami terrorystycznymi we Francji, na giełdach pojawiły się wzrosty. Wall Street po opublikowaniu nieco gorszych od oczekiwań danych dotyczących produkcji przemysłowej (spadek o 0,2% wobec oczekiwanego wzrostu 0,1%) rynek delikatnie deprecjonował. Jednak kluczowe wydarzenie dla inwestorów miał środowy protokół z posiedzenia FOMC.

16-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 listopada 2015 r.

W ostatnich tygodniach największe spółki z warszawskiego parkietu poruszają się w swoim własnym, niezależnym od otoczenia rynkowego środowisku, które najwyraźniej bardzo lubi kolor czerwony. Nieważne, czy DAX i S&P rosną czy nie, WIG20 spada. W minionym tygodniu ten scenariusz znowu się realizował – trzeci tydzień z rzędu indeks ten notuje deprecjację ok. 2%. Tym razem jednak spadek dotyczył także szerokiego rynku – sWIG80 stracił 1,8%, a mWIG40 nieco mniej, bo 1,3%. Średnim spółkom pomogło dobre zachowanie Amrestu i Grupy Azoty, które podały dobre wyniki finansowe.

09-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 listopada 2015 r.

Po raz kolejny inwestorzy przy Książęcej, zwłaszcza ci ceniący płynność, nie mieli łatwego tygodnia. WIG20 zniżkował o 2% (tydzień wcześniej spadek wyniósł 2,2%), zamykając tydzień na poziomie 2015 pkt. Psychologiczne wsparcie na 2000 pkt jest coraz bliżej. W tym samym okresie niemiecki DAX urósł o 1,3% i był to jego piąty z rzędu wzrostowy tydzień. Dla porównania – WIG20 spadał czwarty tydzień z rzędu, w ogóle nie korzystając na lepszych nastrojach inwestycyjnych w strefie euro, które generuje oczekiwanie na dodatkowe działania EBC w sprawie programu QE.

Przewiń do góry