MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

21-03-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 marca 2016 r.

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia było posiedzenie Fed. Konsensus rynkowy zakładał niskie prawdopodobieństwo podwyżki stopy procentowej, ale nie wykluczał jastrzębiego komunikatu. FOMC faktycznie pozostawił stopę procentową na niezmienionym poziomie. Niemniej jednak, członkowie tego gremium zrewidowali swoje prognozy, dotyczące oczekiwań inflacyjnych. W efekcie, Fed zapowiedział zaledwie dwie podwyżki stopy procentowej do końca roku. Z jednej strony, informacje te mocno osłabiły dolara, natomiast z drugiej istotnie wsparły amerykańskie indeksy giełdowe. Ponadto, inwestorzy poznali dynamikę amerykańskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

14-03-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 marca 2016 r.

Na początku drugiego tygodnia marca większość najważniejszych indeksów giełdowych poruszała się w trendzie bocznym. Inwestorzy oczekiwali na decyzje ECB. Rada Prezesów nie zawiodła inwestorów. Obniżyła stopy procentowe, a program luzowania ilościowego poszerzyła. Dodatkowo ECB, oprócz obligacji skarbowych, będzie skupywał posiadające rating inwestycyjny obligacje korporacyjne denominowane w euro. ECB zadeklarował także uruchomienie programu TLTRO II. W rezultacie rynki giełdowe zareagowały silnymi wzrostami. Niemniej jednak kilka chwil później Mario Draghi podkreślił, że dalsze obniżki stóp procentowych nie są przewidywane.

07-03-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 marca 2016 r.

Zeszły tydzień można zaliczyć do kolejnego tygodnia dominacji byków. Zarówno w Europie, jak i w Stanach sentyment rynkowy był bardzo dobry. W skali tygodnia francuski CAC40 i niemiecki DAX wzrosły o 3,3%, a brytyjski FTSE250 zwyżkował o 2,2%. Natomiast za Oceanem, NASDAQ wzrósł o 2,8%, S&P500 o 2,7%, a DJI umocnił się o 2,2%. Europejskie giełdy były wspierane przez dobre dane makroekonomiczne. Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 10,3% wobec konsensusu na poziomie 10,4%. Nieco lepsze od oczekiwań okazały się również finalne poziomy indeksów PMI, które kolejno dla sektora przemysłowego i usługowego wyniosły 52.2 pkt. i 53,3 pkt. 

29-02-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 lutego 2016 r.

Rynki giełdowe w Europie i w Stanach zakończyły ostatni tydzień lutego w kolorze zielonym. Niemniej jednak, w pierwszej części tygodnia stroną dominującą były niedźwiedzie. Nastroje rynkowe pogorszyły słabe odczyty danych makroekonomicznych ze strefy euro. Przede wszystkim zawiodły indeksy PMI za luty – dla sektora usługowego indeks wyniósł 53,0 pkt. wobec 53,6 pkt w styczniu, a dla sektora przemysłowego 51,0 pkt. wobec 52,3 pkt. miesiąc wcześniej.

22-02-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 lutego 2016 r.

Miniony tydzień rozpoczął się od publikacji słabych danych z Chin oraz Japonii, ale nie wpłynęły one znacząco na sentyment, który w kolejnych dniach zdecydowanie się poprawił. Punktem zwrotnym była środa. Tego dnia niemal wszystkie rynki giełdowe zanotowały dynamiczne wzrosty. Natomiast, koniec tygodnia przyniósł stabilizację. W skali tygodnia NASDAQ zyskał 3,9%, S&P500 2,8%, a DJI 2,6%. W Europie, francuski CAC40 wzrósł o 5,7%, a niemiecki DAX i brytyjski FTSE250 zwiększyły swoje wartości o 4,7%.

Przewiń do góry