MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

25-04-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 kwietnia 2016 r.

Wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie Rady Prezesów ECB. Niniejsze gremium tym razem nie zaskoczyło inwestorów – stopy procentowe pozostały na obecnym poziomie, a skala programu QE nie została zmieniona. Podczas konferencji prezes ECB zwrócił uwagę na przyśpieszające tempo inflacji, jednocześnie podkreślając gotowość do kontynuacji ekspansywnej polityki pieniężnej aż do czasu ustabilizowania dynamiki wzrostu cen. W efekcie, ECB nie wpłynął istotnie na sentyment rynkowy. Inwestorzy poznali również wartości indeksów PMI dla strefy euro.

18-04-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 kwietnia 2016 r.

Po trzech tygodniach spadków rynki giełdowe w końcu polubiły kolor zielony. W Stanach DJI i NASDAQ wzrosły o 1,8%, a S&P500 zwiększył swoją wartość o 1,6%. W Europie natomiast niemiecki DAX oraz francuski CAC40 wzrosły o 4,5%. Nieco gorszy wynik, lecz także w kolorze zielonym, osiągnął brytyjski FTSE250 (0,5%). Spośród wielu odczytów danych ekonomicznych należy wyróżnić publikację amerykańskiej inflacji CPI i PPI. Obie wielkości (0,9% rdr i -0,1% rdr), bardzo ważne z punktu widzenia FOMC, okazały się niższe od konsensusu rynkowego. Wciąż niska dynamika wzrostu cen prawdopodobnie będzie utwierdzać gołębie stanowisko Fedu.

11-04-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 kwietnia 2016 r.

 W minionym tygodniu w centrum uwagi znalazły się publikacje minutek z marcowych posiedzeń banków centralnych. Członkowie FOMC w zdecydowanej większości okazali się gołębiami. Niemniej jednak, fakt ten nie był zaskoczeniem dla rynku, który spodziewa się zaledwie jednej podwyżki stopy procentowej w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Gołębie stanowisko zaprezentowali również przedstawiciele ECB, którzy podkreślają, że są gotowi podjąć odpowiednie działania, aby przywrócić tempo wzrostu cen do poziomu 2%. Inwestorzy poznali także wiele istotnych danych ekonomicznych.

04-04-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 4 kwietnia 2016 r.

W ostatnim tygodniu marca sentyment rynkowy na europejskich parkietach nie był najlepszy. Francuski CAC40 zniżkował o 1%, a niemiecki DAX o 0,9%. Natomiast brytyjski FTSE250 wzrósł o zaledwie 0,5%. Inwestorzy poznali indeksy zaufania dla strefy euro. Odczyty jednak okazały się słabsze od oczekiwań rynkowych. Ponadto, w krajach UE zostały opublikowane indeksy PMI dla sektora przemysłowego. Wartość indeksu dla całej strefy euro wyniosła  51,6 pkt wobec konsensusu na poziomie 51,4 pkt. W Stanach natomiast rynki giełdowe poruszały się w kierunku północnym – NASDAQ wzrósł o 3,1%, S&P500 o 1,8%, a DJI o 1,5%.

29-03-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 marca 2016 r.

W minionym tygodniu na rynkach finansowych panował przedświąteczny klimat. Co więcej, na wielu światowych giełdach handel trwał tylko do czwartku. Niemniej jednak, kalendarium ekonomiczne było bogate. W strefie euro odczyt indeksu zaufania konsumentów okazał się nieco lepszy od oczekiwań rynkowych. Ponadto, pozytywnie zaskoczyły publikacje indeksów PMI – indeks dla sektora przemysłowego wyniósł 52,4 pkt wobec konsensusu na poziomie 51,2 pkt, a dla sektora usług 54 pkt wobec oczekiwanego poziomu 53,2 pkt. Warto również zwrócić uwagę na niemiecki indeks Ifo, który w marcu wyniósł 106,7 pkt.

Przewiń do góry