MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

02-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 listopada 2015 r.

Miniony tydzień to przykład kolejnego rozkorelowania ruchów na warszawskim parkiecie z tym, co dzieje się na głównych światowych indeksach, gdzie obserwować mogliśmy stabilizację notowań, ale po mocnym wcześniejszym tygodniu. Niemiecki DAX wzrósł o 0,5%, indeks francuski CAC40 o taką wartość zniżkował, a przy Wall Street zmiany były jeszcze mniejsze – DJIA wzrósł o 0,2%, a S&P500 o 0,1%. Sezon publikacji wyników trwa, ale jednak największą zmienność wygenerowało posiedzenie FOMC. Bardziej jastrzębi komunikat tylko chwilowo pogorszył nastroje, bo inwestorzy mogą postrzegać go także też w kategoriach zmniejszenia ryzyk dla globalnej gospodarki, a także oczekiwania powrotu mocnego rynku pracy w USA.

26-10-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 października 2015 r.

Początek tygodnia nie wskazywał na zmianę sentymentu na światowych rynkach finansowych. Najważniejsze indeksy giełdowe zarówno w Europie, jak i w Stanach przez pierwsze dni handlu zdołały nieznacznie zyskać lub oscylowały w okolicach zamknięcia z poprzedniego tygodnia. Wszystko odmieniło się w czwartek, kiedy za sprawą gołębiego komentarza szefa EBC na rynki powrócił optymizm. Po posiedzeniu, podczas którego EBC podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach Mario Draghi oświadczył, że program QE będzie trwał co najmniej do września 2016 r

19-10-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 października 2015 r

Po udanym poprzednim tygodniu na światowych giełdach przyszedł czas na korektę. Na plus należy zaliczyć fakt, że na najważniejszych parkietach udało się utrzymać wcześniej wypracowane wzrosty. Takie chwilowe ostudzenie rynków może być pomocne przed kolejnym atakiem byków. Nie można jednak wykluczyć scenariusza, że niedawne wzrosty były jedynie korektą w trendzie spadkowym i trzeba się przygotować na kolejne spadki. Najszybszą wskazówką powinien być kierunek wybicia z utworzonych w minionym tygodniu konsolidacji na najważniejszych indeksach. Niemniej jednak dopóki poszczególne indeksy giełdowe nie przebiją wrześniowych maksimów, co utworzyłoby formacje podwójnego dna, o większych wzrostach możemy zapomnieć.

12-10-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 października 2015 r

Miniony tydzień wreszcie przyniósł długo wyczekiwany powiew optymizmu na warszawskiej GPW. Po słabych payrollsach z poprzedniego piątku, które rynek uznał za oddalenie w czasie widma podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, od początku tygodnia na giełdach dominowała zieleń. Wygląda na to, że po słabym ostatnim okresie dzięki mniejszej awersji do ryzyka kapitał zagraniczny wraca na rynki wschodzące. Widać to również na indeksie warszawskich blue chipów, gdzie w tym tygodniu wzrostom cen akcji codziennie towarzyszyły podwyższone obroty.

05-10-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 października 2015 r

To był kolejny nieudany tydzień dla inwestorów giełdowych. Wciąż daje o sobie znać niepewność dotycząca kondycji chińskiej oraz globalnej gospodarki. Zakończenie miesiąca i jednocześnie kwartału tylko na jedną sesję pomogły polskiej giełdzie nieco wzrosnąć. Ostatecznie zakończony w minioną środę kwartał okazał się najgorszym od 2011 roku dla inwestujących na polskim rynku – w ciągu ostatnich 3 miesięcy WIG spadł o 6,6%. Bardzo słabo zaprezentował się indeks warszawskich blue chipów, który w ostatnim kwartale spadł aż o 10,8%.

Przewiń do góry