MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

30-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 listopada 2015 r.

Ostatni tydzień listopada przyniósł wzrosty zarówno na giełdach europejskich, jak i amerykańskich, które kontynuują panującą na nich hossę. GPW w Warszawie jednak nie zamierza brać przykładu od swoich zagranicznych odpowiedników i po raz kolejny serwuje nam spadki. Zdecydowanie najsłabszym ogniwem polskiego parkietu był WIG20, który w tym tygodniu zniżkował o 4,3%. Nieważne, czy największe spółki publikują dobre wyniki finansowe, czy nie. Ich indeks, na który przede wszystkim składają się przedsiębiorstwa z branży bankowej, energetycznej i surowcowej, ciągle odreagowuje niesprzyjające plany i działania nowego rządu.

23-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 listopada 2015 r.

Po bardzo spokojnym i niepewnym początku tygodnia związanym z wcześniejszymi zamachami terrorystycznymi we Francji, na giełdach pojawiły się wzrosty. Wall Street po opublikowaniu nieco gorszych od oczekiwań danych dotyczących produkcji przemysłowej (spadek o 0,2% wobec oczekiwanego wzrostu 0,1%) rynek delikatnie deprecjonował. Jednak kluczowe wydarzenie dla inwestorów miał środowy protokół z posiedzenia FOMC.

16-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 listopada 2015 r.

W ostatnich tygodniach największe spółki z warszawskiego parkietu poruszają się w swoim własnym, niezależnym od otoczenia rynkowego środowisku, które najwyraźniej bardzo lubi kolor czerwony. Nieważne, czy DAX i S&P rosną czy nie, WIG20 spada. W minionym tygodniu ten scenariusz znowu się realizował – trzeci tydzień z rzędu indeks ten notuje deprecjację ok. 2%. Tym razem jednak spadek dotyczył także szerokiego rynku – sWIG80 stracił 1,8%, a mWIG40 nieco mniej, bo 1,3%. Średnim spółkom pomogło dobre zachowanie Amrestu i Grupy Azoty, które podały dobre wyniki finansowe.

09-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 listopada 2015 r.

Po raz kolejny inwestorzy przy Książęcej, zwłaszcza ci ceniący płynność, nie mieli łatwego tygodnia. WIG20 zniżkował o 2% (tydzień wcześniej spadek wyniósł 2,2%), zamykając tydzień na poziomie 2015 pkt. Psychologiczne wsparcie na 2000 pkt jest coraz bliżej. W tym samym okresie niemiecki DAX urósł o 1,3% i był to jego piąty z rzędu wzrostowy tydzień. Dla porównania – WIG20 spadał czwarty tydzień z rzędu, w ogóle nie korzystając na lepszych nastrojach inwestycyjnych w strefie euro, które generuje oczekiwanie na dodatkowe działania EBC w sprawie programu QE.

02-11-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 listopada 2015 r.

Miniony tydzień to przykład kolejnego rozkorelowania ruchów na warszawskim parkiecie z tym, co dzieje się na głównych światowych indeksach, gdzie obserwować mogliśmy stabilizację notowań, ale po mocnym wcześniejszym tygodniu. Niemiecki DAX wzrósł o 0,5%, indeks francuski CAC40 o taką wartość zniżkował, a przy Wall Street zmiany były jeszcze mniejsze – DJIA wzrósł o 0,2%, a S&P500 o 0,1%. Sezon publikacji wyników trwa, ale jednak największą zmienność wygenerowało posiedzenie FOMC. Bardziej jastrzębi komunikat tylko chwilowo pogorszył nastroje, bo inwestorzy mogą postrzegać go także też w kategoriach zmniejszenia ryzyk dla globalnej gospodarki, a także oczekiwania powrotu mocnego rynku pracy w USA.

Przewiń do góry