12-01-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 stycznia 2015

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień przyniósł wreszcie już normalny, miarodajny handel, poza GPW, gdzie Święto Trzech Króli spowodowało przedłużenie noworocznego weekendu. Całkiem jednak prawdopodobne, że to okazało się zbawienne dla GPW. WIG20 zyskał w przekroju tygodnia 1,2%, mWIG40 poszedł w górę aż o 2,3%, a sWIG80 o 1,1%. To należy uznać za bardzo dobre wyniki, osiągnięte bez wsparcia w postaci informacji krajowych. Na tle Europy czy USA rezultaty GPW mogą cieszyć inwestorów. DAX bowiem stracił 1,2%, CAC40 zniżkował o 1,7%, a S&P500 poszedł w dół o 0,65%. Zwyczajowo początek stycznia jest dobry dla giełd, tym razem jednak jest inaczej. Pozytywne jest natomiast to, że pojawiały się sesje (środa, czwartek) naprawdę pokaźnych wzrostów.

Być może w Warszawie nieco gra się pod najbliższą, środową decyzję RPP. Oficjalny konsensus prognoz mówi o pozostawieniu stóp bez zmian, jeśli jednak Rada miałaby zaskoczyć to albo decyzją o obniżce, albo złagodzeniem tonu komunikatu po posiedzeniu, a to może dawać pewien argument bykom. Inna sprawa, że GPW nie korzystała na poprzednich odbiciach parkietów zachodnich, dlatego na dobrą sprawę nie ma specjalnie „z czego” spadać. Natomiast w Europie mówi się o tym, że pojawiające się spekulacje nt. wartości europejskiego QE (500 mld EUR) są rozczarowujące, bowiem mówiło się nawet o nielimitowanym programie lub kwocie 1 bln EUR. Jeżeli faktycznie tak jest, to trzeba mocno uważać, bowiem na najbliższym posiedzeniu EBC może wcale decyzji o luzowaniu ilościowym jeszcze nie podjąć, chociaż jak większość rynku spodziewamy się takowej w pierwszym kwartale br. Nieco niepokoi też słaba reakcja na kolejny świetny odczyt z amerykańskiego rynku pracy. Mówi się, że to przez słabą dynamikę wynagrodzeń. Tymczasem one zmniejszają presję inflacyjną, a z kolei spadki cen ropy obniżają inflację bazową, na którą też patrzy Fed. Stąd cały czas będzie on cierpliwy z podnoszeniem stóp procentowych, a to jest generalnie pozytywne dla giełd. Reakcja Wall Street tym bardziej zastanawiająca.

W bieżącym tygodniu na początku wciąż mogą być rozgrywane dane z USA, bowiem w poniedziałek nie ma ważnych publikacji makro. W dalszej części jednak nie będzie tak nudno. W Polsce mamy wspomnianą wyżej decyzję RPP, ale także inflację CPI, publikowaną dzień później. Spodziewane jest pogłębienie deflacji z 0,6 do 0,9% r/r, a ryzyko większej deflacji wydaje się być wyższe. Oprócz tego publikowanych będzie spory danych z Europy i USA, wśród których trzeba zwrócić największą uwagę na inflacje HICP i produkcję przemysłową ze strefy euro, a z USA na sprzedaż detaliczną, produkcję przemysłową, a także indeksy NY Empire State i Uniwersytetu Michigan. Spora ilość publikacji oraz spekulacje przed posiedzeniem EBC powinny owocować utrzymaniem zmienności.

Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

WIG20 w zeszłym tygodniu mógł zaliczyć całkiem udany powrót powyżej poziomu oporu na 2350 pkt, bowiem sesje środowa i czwartkowa to pokaźne wzrosty na niezłym wolumenie. Jednak w piątek nastąpiła korekta, która spowodowała zamknięcie tygodnia poniżej 2350 pkt. Cały tydzień indeks zalicza jednak do udanych, bowiem zyskał 1,2%. Technicznie jednak wciąż do przebicia pozostaje poziom 2350 pkt, co wydaje się jednak być możliwym. Wówczas to będzie można prognozować test linii krótkoterminowego trendu spadkowego, czyli okolic 2400 pkt. Przebicie tego oporu otworzyłoby natomiast drogę do 2475 pkt. Negatywnie dla byków wyglądałoby złamanie strefy wsparcia 2250-2300 pkt.


Wykres 2. JSW w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Dzięki planowi restrukturyzacji KW, który daje szanse na zastosowanie pewnych rozwiązań także w JSW, spółka ta silnie zyskiwała. Na niezłym obrocie zeszły tydzień JSW zamknęło zyskiem rzędu 26%. To oczywiście nie zmienia w żaden sposób długoterminowego trendu spadkowego, ale jednak wejście powyżej wcześniejszego minimum w okolicach 19 PLN, a także przełamanie na zamknięcie tygodnia poziomu psychologicznego 20 PLN mogą sprzyjać kontynuacji odreagowania. Kluczowe jest utrzymanie się kursu powyżej 19, a najlepiej 20 PLN. Najbliższy opór to czwartkowe maksimum na 21 PLN, a jego przebicie otworzyłoby drogę do nawet 27,50 PLN.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry