10-09-2014

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 września 2014

Podsumowanie tygodnia


O ile w ostatnim tygodniu wakacji sytuacja na Ukrainie była przyczyną przeceny indeksów, tak w pierwszym tygodniu września już niepotwierdzone informacje o rozmowach pokojowych wywoływały euforię na giełdzie w Kijowie i w Moskwie. Korzystała na tym też mocno GPW, a szczególnie największe spółki. Indeks WIG20 wzrósł o 5,15%, osiągając najwyższy poziom w tym roku 2550 pkt. Szerszy indeks WIG30 zyskał 4,9%, a średnie spółki z WIG50 4,8%. Kapitał szukający płynności ze zrozumiałych względów omijał małe spółki, przez co WIG250 wzrósł tylko o 1,7%. Były w tym indeksie jednak i takie perełki jak ukraińska KSG Agro, której notowania wzrosły o przeszło 220%. To jednak jedna z tych spółek, które można zaliczyć do grona wysoce spekulacyjnych. Główne parkiety europejskie radziły sobie słabiej od GPW, ale wzrosty i tak były potężne, zwłaszcza zważywszy na niezbyt dobre indeksy PMI dla sektora usług. DAX wzrósł o 2,9%, CAC40 o 2,4%, a najsłabszy był FTSE250 ze wzrostem tylko o 0,2%. Podobny wzrost zanotował indeks S&P500, ale to wystarczyło na ustanowienie nowego historycznego rekordu na poziomie 2011,17 pkt.

Czynnikiem długoterminowym, który może teraz wspierać indeksy strefy euro jest przede wszystkim realne działanie EBC, czym rynek mocno był zaskoczony. W obliczu ryzyka spowolnienia wzrostu i jeszcze większego spadku inflacji Bank postanowił ściąć stopy o 10 pb., depozytową do -0,2%, a refinansową do 0,05%, a także zapowiedzieć rozpoczęcie skupu ABS-ów i obligacji zabezpieczonych. To w jakiś sposób może łagodzić obawę rynku przed zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Fed. W USA motorem dla wzrostów indeksów powinna być z kolei mocna gospodarka.

W bieżącym tygodniu właściwie nie ma istotnych danych makro, dlatego rynek powinien jeszcze „żyć” przede wszystkim decyzją EBC. GPW może przeżywać natomiast dalszą fazę hossy na fali rozejmu na Ukrainie, który został podpisany w piątek, pod warunkiem, że jego postanowienia będą respektowane przez separatystów. Jest to jednak krok do podziału Ukrainy i wcale nie jest przesądzone, że konflikt jest zakończony. Wystąpić powinna krótkoterminowa ulga, ale już po części zdyskontowana w postaci świetnego wyniku WIG20 w zeszłym tygodniu Natomiast znaczącym jest bardzo gołębi komunikat po wrześniowym posiedzeniu RPP. Obniżki stóp, jeśli tylko dane makro we wrześniu potwierdzą spowolnienie, na pewno wystąpią, a możliwe, że będzie to cały cykl obniżek. Morgan Stanley prognozuje, że mogą to być jeszcze trzy obniżki po 25 pb w tym roku. Środowisko niskich stóp procentowych jest najbardziej sprzyjającym inwestowaniu w akcje, a warto zauważyć, że wyceny spółek na GPW nie są wysokie. Warto zatem skupić się na sektorach procyklicznych, jak budownictwo, deweloperka czy meble.

Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

WIG20 z 5 ostatnich tygodni aż 4 kończył na plusie, z czego ostatni tydzień na bardzo wyraźnym zysku. Indeks wzrósł o 5,15%, przebijając dosyć zdecydowanie zgrupowanie oporów w pobliżu 2500 pkt. Znalazł się na poziomie najwyższym w tym roku. Możliwy do przeprowadzenia jest atak na poziom 2600 pkt. Niepokojąco jedynie wyglądał brak wzrostu aktywności na obrotach, przez co nie widać jeszcze zmasowanego popytu na akcje. W najbliższych dniach nie wykluczamy korekty, ale sądzimy, że WIG20 utrzyma się powyżej poziomu 2500 pkt, budując bazę pod atak na szczyty z listopada 2013 r. 


Wykres 2. CCC w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W ubiegłym tygodniu CCC zanotowało czwarty z rzędu tygodniowy wzrost ceny, ale tym razem był on już bardzo wyraźny. Spółka zyskała 8,3%, potwierdzając wcześniejsze wybicie górą z krótkoterminowego trendu spadkowego. Dodatkowo, mamy zdecydowane przebicie oporu na 121,6 PLN (teraz najbliższe wsparcie) oraz wzrost wolumenu, czyli modelową sytuację budowy ruchu wzrostowego. Pomijając możliwą korektę techniczną, kwestią tygodni powinno być zaatakowanie okolic 140 PLN. Póki co buduje się krótkoterminowy trend wzrostowy, ale patrząc na wykres tygodniowy to wciąż CCC jest w szerokiej konsolidacji między 100 a 141 PLN i dopiero przebicie jej górnej granicy otworzy nowy rozdział hossy na spółce.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry