08-02-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 lutego 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Poprzedni tydzień na giełdach był generalnie udany. Inwestorzy ewidentnie nabrali optymizmu, dzięki informacjom o kolejnych działających szczepionkach oraz dyskusji wokół nowego pakietu fiskalnego w USA. Amerykańskie indeksy osiągnęły nowe historyczne szczyty: S&P500 zyskał 4,7%, NASDAQ 6,0%, zaś grupujący mniejsze spółki Russel 2000 aż 7,7%. Także niemiecki DAX pobił rekord po wzroście o 4,6%. Francuski CAC40, pomimo zyskania 4,8%, jeszcze nie osiągnął poziomów sprzed roku. Wyróżnił się włoski FTSE MIB, który wzrósł o 7,0% dzięki informacjom o objęciu stanowiska premiera przez bardzo dobrze ocenianego przez ekonomistów Mario Draghiego. W przeciwieństwie do zachodnich odpowiedników polska giełda nie potrafi zdecydowanie odbić się ze styczniowego dołka. WIG20 zyskał jedynie 0,5%, WIG 0,8%, mWIG40 1,4% zaś sWIG80 1,5%.

Piątkowe dane o rynku pracy w USA za styczeń były raczej słabe. Zaraportowano jedynie 49 tys. nowych miejsc pracy, mniej od oczekiwań. Te statystyki posłużyły nowemu prezydentowi Joe Bidenowi jako kolejny argument za wprowadzeniem ambitnego programu fiskalnego w wysokości 1,9 bln dolarów, który ma uwzględniać m.in. wypłatę po 1400 dolarów dla osób fizycznych oraz 160 mld USD na darmowe szczepienia na koronawirusa. Dlatego ogólny efekt na rynek akcji był raczej pozytywny. Buduje się konsensus, że jesienią możemy być świadkami bardzo silnego impulsu gospodarczego, dzięki zaszczepieniu większości populacji, zdjęciu ograniczeń pandemicznych i efektom transferów z pakietów stymulacyjnych. Publikowane wyniki kwartalne spółek są raczej pozytywne. Wyróżnia się  Alphabet, właściciel Googla, którego akcje zyskały aż 14,2%.

Polska stała się przykładem kraju najszybciej znoszącego ograniczenia koronawirusowe. Po otwarciu galerii handlowych, rząd zdecydował o częściowym otwarciu hoteli i kin. Okazało się, że Polacy tłumnie ruszyli do sklepów stacjonarnych, co poprawiło aż o 12,9% notowania gwiazdy tygodnia wśród dużych spółek, czyli CCC. Odzieżowy odpowiednik, LPP, zyskał natomiast jedynie 0,5%, ale ta spółka już wcześniej odrobiła większość zeszłorocznych strat. W ślad na zwiększonym popytem na stal rosną o 10,2% akcje JSW. Najwięcej straciły z kolei notujący korektę ze szczytów Cyfrowy Polsat (-5,3%) oraz Allegro spadające o 4,3% przez informacje o rychłym wejściu Amazon do Polski.

Nadchodzący tydzień będzie spokojniejszy pod kątem istotnych wydarzeń ekonomicznych. Względnie najciekawsza będzie środa, kiedy opublikowane zostaną odczyty inflacji za styczeń m.in. dla Chin, USA i Niemiec. Ewentualne zaskoczenia na tym polu mogą mieć istotne konsekwencje dla polityki banków centralnych.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry