22-04-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 kwietnia 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień przyniósł schłodzenie nastrojów na rynkach rozwiniętych, czego powodem była realizacja zysków na Wall Street, które zanotowało najsłabszy tydzień od początku roku. Przy czym warto zauważyć, że nie mówimy tu o jakimś potężnym spadku – indeks S&P500 spadł o 1,4%, a NASDAQ o 0,8%. Tak więc to jedynie korekta, powodowana nie słabą sytuacją gospodarki amerykańskiej, a właśnie zbyt dobrą. Coraz więcej członków FOMC jest zaniepokojonych siłą gospodarki i uporczywością inflacji, na tyle, że niektórzy mówią już nawet o braku potrzeby obniżek stóp w całym roku. To jednak wciąż skrajny pogląd, niemniej pewna wydaje się obniżka wrześniowa, a zakłady na czerwiec stopniowo się osłabiają. Warto jednak zauważyć, że piątkowa sesja w USA, mimo bardzo mocnego odczytu ponad 300 tysięcy przyrostu miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w marcu, zakończyła się na plusach. Rynek przeważał jednak pozytywny argument siły gospodarki i przełożenia tego na wyższe zyski korporacji nad opóźnianiem cyklu obniżek stóp. DAX i CAC40 straciły mocniej, bo po blisko 2%.

W Warszawie słabszych nastrojów nie dało się odczuć, a wręcz przeciwnie, dominowali kupujący, zwłaszcza na dużych spółkach. Można więc zaryzykować tezę, że kapitał zagraniczny napływał do polskich akcji, szczególnie tych płacących sowite dywidendy albo po prostu wciąż niedowartościowanych, jak Orlen, rosnący o 4,5%. Motorem zwyżki był jednak dalej sektor bankowy, gdzie nawet informacja od KSF o podwyższeniu buforów. Chociaż może to jakoś nadszarpnąć zdolnością dywidendową banków to jednak bazowe założenie o latach wysokich dywidend pozostaje aktualne. Liderem wzrostów w sektorze był Alior (+8%), a w samym WIG20 najmocniej, bo o 12,4%, urósł KGHM, napędzany wzrostami cen miedzi. Z kolei w odwrocie był tym razem konsument, na czele ze spadającym o 6,6% Allegro. WIG20 urósł o 1,4%, a mWIG40 o 0,6%. Natomiast w odwrocie ze spadkiem o 0,3% był sWIG80. Zagregowany WIG urósł o 1,1%.

Bieżący tydzień będzie już spokojniejszy jeśli chodzi o dane makro. Najważniejszym dniem powinna być środa, bo wtedy publikowane są dane o inflacji CPI z USA za marzec, być może dające kolejne podstawy pod bardziej jastrzębie podejście Fed. Poza tym jeszcze światło dzienne ujrzy jeszcze protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. W czwartek w nocy opublikowane będą dane o chińskiej inflacji CPI i PPI. Dla rynków giełdowych tego dnia najważniejsza będzie jednak decyzja o stopach procentowych wraz z konferencją prasową po posiedzeniu EBC. Inwestorzy zadają sobie pytanie, czy Ch. Lagarde potwierdzi czerwcowy temin pierwszej obniżki stóp. Z danych makro na pewno jeszcze warto zwrócić uwagę na inflację PPI z USA. W piątek mamy finalne dane o inflacji konsumenckiej z Francji i Hiszpanii, a z USA ceny importu i eksportu oraz wstępny raport Uniwersytetu Michigan.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry