08-12-2014

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 grudnia 2014

Podsumowanie tygodnia


W ubiegłym tygodniu na GPW przewagę miała strona popytowa. WIG20 wzrósł o 0,9%, a WIG50 poszedł w górę o 1% i było to zbieżne z indeksami Europy Zachodniej – CAC40 i DAX również zyskały po ok. 1%. W USA natomiast indeks S&P500 zaliczył 7 z rzędu wzrostowy tydzień, kończąc go wzrostem o 0,4%. Najgorzej na GPW radziły sobie małe spółki z indeksu WIG250, który na koniec tygodnia nie zmienił swojej wartości. Popyt na większych papierach potwierdza tezę o zewnętrznych przyczynach dobrych nastrojów przy Książęcej.

Patrząc jednak na dane makro z Europy opublikowane w zeszłym tygodniu to należy się dziwić tym wzrostom. Mamy bowiem spadek aktywności w niemieckim przemyśle (finalny PMI na poziomie 49,5 pkt). Nieco lepiej jest we francuskim, ale to wciąż znacznie poniżej poziomu rozwoju sektora. Tam jednak bardzo słabo wypadł odczyt PMI dla usług. Na tym tle przemysłowy PMI z Polski na poziomie 53,2 pkt (prog. 51 pkt) wypada bardzo pozytywnie, jednak jego korzystną dla GPW interpretację przykrywa to, że był to jeden z argumentów dla RPP do braku obniżki stóp procentowych. Co prawda komunikat po posiedzeniu nie zamyka drogi dalszym obniżkom, ale będą one zależeć od spływających danych. Tym samym dobre odczyty z polskiej gospodarki niekoniecznie muszą przyczyniać się do wzrostów na GPW. Inaczej w Eurolandzie – tam właśnie kiepskie PMI były wykorzystywane do grania pod decyzję EBC. Ostatecznie na konferencji M. Draghi nie zapowiedział wdrożenia QE, ale jasno dał do zrozumienia, że EBC nad wariantami luzowania ilościowego pracuje, a obniżki prognoz PKB i inflacji to preludium do tego programu. W czwartek indeksy były pod presją niespełnionych wygórowanych oczekiwań, ale już w piątek rosły, szczególnie, że pojawiły się plotki o wprowadzeniu QE już w styczniu. Odmiennie natomiast wygląda sytuacja w USA, gdzie cała porcja danych okazała się świetna. Indeksy ISM dla usług i przemysłu wypadły lepiej od prognoz, a szczególnie zaskakujący jest olbrzymi (+321 tys.) przyrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Mimo tego, że to podnosi oczekiwania na wzrosty stóp w USA z września już na okres wakacyjny, przewagę mają optymiści grający pod powrót USA na trwałą ścieżkę wzrostu.

W tym tygodniu ważnych danych makro będzie zdecydowanie mniej. Te już opublikowane (produkcja przemysłowa z Niemiec i dynamika importu i eksportu z Chin) są słabe. Najważniejsze w dalszej części tygodnia będą chińskie dane – inflacja CPI, produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Przede wszystkim mogą one negatywnie wpływać na ceny surowców, a tym samym uważać trzeba na KGHM. Ogólnego optymizmu po zeszłym tygodniu zepsuć to jednak nie powinno, ale obawiać można się czynników technicznych w postaci wiszącej nad DAX-em i S&P500 technicznej korekty.

Analiza techniczna


Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tygodniowy zysk indeksu WIG20 wyniósł 0,9% i mógłby być znacznie lepszy gdyby nie słaba czwartkowa sesja. Niemniej, nastąpiło lekkie wybicie górą z formacji trójkąta, co powinno przyczynić się do podjęcia próby wzrostu WIG20 do poziomu oporu na 2476 pkt. Jednak już jego przebicie stoi pod dużym znakiem zapytania bowiem póki co obroty, zamiast rosnąć, spadają, tymczasem na wybiciach z trójkąta powinien następować wzrost aktywności handlowej. Gdyby udało się przebić opór na 2476 pkt, będzie otwarta droga do 2560 pkt. Wydaje się jednak, że to scenariusz mniej realny od jedynie umiarkowanych wzrostów na WIG20.

Wykres 2. Eurocash w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Eurocash wybieramy na spółkę tygodnia ze względu na 10-procentowy wzrost wartości akcji w ostatnim tygodniu, co ma ważne techniczne konsekwencje. Chodzi o przebicie, i to bardzo wyraźne, linii długoterminowego trendu spadkowego. Na tej spółce byki zaczynają dochodzić do głosu, a jedyne, czego brakuje, to zwiększone wyraźnie obroty, potwierdzające przewagę kupujących. Najbliższy opór to poziom 45 PLN, kolejne znajdują się w równych odstępach po 5 PLN (na 50 i 55 PLN). W tej fali wzrostowej realne jest wg nas dojście do 45 PLN, gdzie wygenerowana będzie korekta. Jeżeli będzie ona miała bardziej płaską formę, należy to poczytywać za formę konsolidacji.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry