08-02-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 lutego 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


Zmiany tygodniowe indeksów w zeszłym tygodniu może nie były duże i nawet udało się lekko odbić w Europie i USA (NASDAQ zyskał nawet ponad 1%) to jednak handel był szarpany i wydaje się, że to jeszcze nie koniec ogrywania przez inwestorów zmiany retoryki największych banków centralnych świata na walkę z inflacją. Wyższą niż oczekiwana inflację w strefie euro dostrzega też EBC i zaczyna o tym mówić. Chociaż teraz nie padły jeszcze konkrety to rewizja polityki pieniężnej możliwa jest podczas marcowego posiedzenia. Z kolei sezon wyników spółek z USA pokazuje trudną przewidywalność, zwłaszcza w sektorze technologicznym. Google wynikami mocno pozytywnie zaskoczył, co inwestorzy nagrodzili kilkuprocentową zwyżką kursu, jednak już Facebook wynikami rozczarował i podał niepokojące dane o nowych użytkownikach, co rynek ukarał przeceną o ponad 20%. W przypadku tak wielkiej spółki nie zdarza się to często. Kilka innych spółek technologicznych (np. Snap) notowało też olbrzymią zmienność. Sugeruje to, że kapitał wciąż dużą niepewność na rynku i nie sprzyja próbie powrotu do trendu wzrostowego.

W Warszawie udało się WIG-owi zamknąć tydzień po zielonej stronie (+0,4%). Większość spółek rosła – o 1,9% w górę poszedł indeks średnich spółek, a aż o 2,3% zyskały indeks grupujący małe spółki. Jednak obraz zaburzyły blue chipy – WIG20 spadł o 0,42%. Nie pomogły rosnące ceny węgla koksowego i wzrost akcji JSW o ponad 11%. Na drugim biegunie bowiem była odzieżówka – mocno zadłużone CCC nerwowo reaguje na wzrost WIBOR-u, a dodatkowo w tym roku marże w branży mają być niższe niż w poprzednim. Narażone na podobne ryzyko branżowe, ale o dużo lepszym bilansie LPP spadło tylko o 2,3%. W defensywie był jeszcze Orange i Cyfrowy Polsat. Banki za to nieco urosły i to uchroniło indeks przed większa przeceną. Perspektywa dalszych podwyżek stóp procentowych jest akurat dla tego sektora korzystna.

Miniony tydzień był pierwszym tygodniem nowego miesiąca, a na przełomie miesięcy zwykle danych makro jest dużo. Natomiast teraz pod kątem danych makro czeka inwestorów kilka luźniejszych dni. Z ważnych dla warszawskiej giełdy wydarzeń na pewno warto wymienić wtorkową decyzję RPP oraz konferencję po posiedzeniu w środę. Oczekiwana jest podwyżka o 50 pb., ale niespodzianka w górę jest realna. Poza tym ważny będzie odczyt inflacji konsumenckiej z USA oraz wstępny raport Uniwersytetu Michigan.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry