07-04-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 kwietnia 2015

Podsumowanie tygodnia


Świąteczną atmosferę na GPW tradycyjnie odzwierciedliły mniejsza zmienność i obroty. Inwestorzy wyraźnie odpuszczali handel, poza nielicznymi wyjątkami w postaci akcji z sektora bankowego. Widoczne było także oczekiwanie na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które wpłyną na notowania dopiero we wtorek. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła tylko 126 tysięcy przy prognozie prawie dwa razy wyższej. Nieco szybciej od oczekiwań rosła płaca godzinowa, a zgodna z konsensusem była stopa bezrobocia. Fatalnie wypadła natomiast zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym z przyrostem o 129 tysięcy w stosunku do prognozowanych 235 tysięcy. Tydzień na Wall Street upłynął pod znakiem spadków, choć statystycznie po dwie sesje zakończyły się wzrostami i zniżkami. Zwyżka z początku tygodnia to efekt m.in. dobrych danych na temat kupna domów. Dynamika wzrosła o 3,1% w stosunku do prognozy 0,5% w ujęciu miesięcznym. Słabo prezentuje się także indeks Chicago PMI, wciąż znajdujący się daleko od bariery 50 punktów. Kolejne dni to spadki za sprawą słabego raportu ADP i indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu. Ostatni z wymienionych wypadł znacznie lepiej w przypadku strefy euro i Niemiec. Tym samym DAX odrobił we środę spadki z wtorku, notując w przekroju tygodnia nieznaczny wzrost.

Niemiecki indeks zyskał 0,9% i tym samym wypadł lepiej niż francuski CAC40 ze spadkiem o 0,3%. Indeks warszawskich blue chipów zanotował symboliczny wzrost o 0,2%. Słabiej radziły sobie średniaki z mWIG40 z 0,7% zniżką, a nieco lepiej spisywały się mniejsze spółki z sWIG80. Najsłabiej wypadł S&P500 z 1,2% spadkiem. Pamiętać należy, że rynek będzie uwzględniał piątkowe dane z rynku pracy, które mogą wpłynąć na pogłębienie obniżek.

Najważniejszym wydarzeniem obecnego tygodnia będzie środowa publikacja protokołu z marcowego posiedzenia FOMC. Wówczas rynek zapozna się z powodami zmian prognoz dla m.in. PKB i inflacji. Nie zaskoczyła natomiast publikacja indeksu ISM dla usług, który to odczyt był najważniejszym wydarzeniem poniedziałku. Tuż po świętach opublikowane zostaną analogiczne indeksy dla Wielkiej Brytanii i strefy euro. Dobre odczyty mogą przyczynić się do dalszych wzrostów chociażby niemieckiego DAXa. Z drugiej strony warto przypatrywać się kwestii greckiego zadłużenia. Ewentualne problemy związane ze spłatą pożyczki z pewnością wpłynęłoby na pogorszenie sentymentu. Póki co mamy dosyć miałkie zapewnienia greckich oficjeli, że rata do MFW zostanie zapłacona w terminie, ale czy rzeczywiście można te zapewnienie brać serio – o tym dowiemy się właśnie w bieżącym tygodniu.

Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Krótszy tydzień handlu na GPW wraz z brakiem istotnych wydarzeń przyczyniły się do minimalnej zmienności wśród blue chipów. Obronione zostało wsparcie w okolicach 2375 punktów, lecz indeks nie zbliżył się znacznie do oporu na poziomie 2415 punktów. W grze jest wobec tego dalsza walka o przebicie tego poziomu. W przypadku negatywnego scenariusza ponownie może być natomiast testowane wsparcie na 2373 pkt, a w kolejnych tygodniach także linia trendu spadkowego. Nie ulega jednak wątpliwości, że do czasu pojawienia się istotnych danych będziemy świadkami utrzymywania się kursu w przedziale 2373 – 2415 pkt.


Wykres 2. Bytom w interwale tygodniowym. Źródło: Stooq

Jedną z najlepszych spółek minionego tygodnia były Zakłady Odzieżowe Bytom. Tylko w ciągu czterech dni handlu skala wzrostów sięgnęła aż 14,6%, dzięki czemu jesteśmy świadkami interesującej sytuacji technicznej na wykresie tygodniowym. Faktem stało się przebicie oporu z czerwca 2010 roku na poziomie 1,78 z dość dużym wolumenem. Tym samym otwarta została droga co najmniej do okolic 2,14, co umożliwiłoby osiągnięcie około 10-procentowej stopy zwrotu. W przypadku negatywnych sygnałów, najbliższe wsparcia znajdują się w granicach 1,50.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry