07-12-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 grudnia 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Kolejny pozytywny tydzień na giełdach na całym świecie, napędzany wciąż postępami przy wprowadzaniu szczepionek na koronawirusa. Tym razem wyjątkowo dobrze zachowały się największe polskie spółki – indeks WIG20 wzrósł o 6,4%, ciągnąc za sobą cały WIG, który zyskał 5,1%. Ten ruch wpisał się w hossę rynków rozwijających się – indeks MSCI Emerging Markets zyskał 3,8%. Mniej zyskały rynki rozwinięte: amerykańskie S&P500 2,1%, NASDAQ 2,2%, francuski CAC40 1,6% zaś niemiecki DAX tylko 0,1%, a także mniejsze polskie spółki - mWIG40 2,3%, sWIG80 2,2%. O ile jednak giełdy europejskie zbliżają się dopiero do poziomów sprzed pandemii, to giełdy w USA są już znacznie powyżej nich i biją kolejne rekordy.

Głównym światowym wydarzeniem zeszłego tygodnia był piątkowy duży raport o rynku pracy w USA w listopadzie. Główna informacja o liczbie nowych etatów, których powstało 245 000, okazała się niższa od oczekiwań. Co prawda stopa bezrobocia spadła z 6,9% na 6,7%, ale było to zasługą głównie kurczącej się bazy aktywnych zawodowo, między innymi z powodu konieczności opieki nad dziećmi w związku z zamknięciem szkół. Dane te wpisały się w nienajlepsze informacje gospodarcze z ostatnich dni oraz komunikaty dotyczące rosnącej liczby zachorowań i zgonów na Covid. Podstawowy powód, dla którego nie wywarło to negatywnego wpływu na giełdy jest presja i nadzieja na szybsze uchwalenie pakietu stymulującego przez amerykańskie władze.

O ile w USA przesunięcie aktywów ze spółek technologicznych do branż tradycyjnych już się najwyraźniej zakończyło, to w Polsce proces ten trwa. W zeszłym tygodniu najmocniej rosły spółki wydobywcze (przede wszystkim KGHM – aż o 17,7%), banki i spółki odzieżowe. Natomiast kurs Allegro spadł o 2,0%, praktycznie nie zmienił się kurs Asseco Poland. Z tych trendów wyłamał się CD Projekt zyskując aż 13,7% na fali optymizmu przed rychłym debiutem najważniejszej gry w historii spółki. Kolejny tydzień na minusie (-11,8%) zanotował główny zwycięzca pandemii, producent rękawiczek Mercator.

W nadchodzącym tygodniu najbardziej istotnym dniem będzie czwartek. Na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego być może będzie podjęta decyzja o dalszym poluźnieniu polityki monetarnej wobec umocnienia euro, na przykład przez zwiększenie programu luzowania ilościowego. Rozpocznie się także szczyt Unii Europejskiej, który ma się zająć umową Brexitową oraz wetem Polski i Węgier wobec nowych zasad finansowania. Światową premierę będzie miał także Cyberpunk 2077.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry