14-04-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 6 kwietnia 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Po pewnym odreagowaniu na rynku i zwyczajowym zakończeniu pierwszej panicznej fali spadków, pojawiły się obawy o kształtowanie się kolejnej, której podstawą jest to, że pandemia koronawirusa uderza gospodarkę USA mocniej niż wcześniej sądzono, a kolejni analitycy podwyższają prognozy stopy bezrobocia, a obniżają szacunki dynamiki PKB (mówimy tu już o potężnym kurczeniu się amerykańskiego PKB). Jedną stroną medalu jest właśnie to, że lockdown potrwa dłużej, drugą natomiast to, że może się rozpocząć gra pod kolejne hojne programy pomocowe. Póki co, w zeszłym tygodniu, wygrywali pesymiści. Indeks S&P500 stracił 2,08%, ale wciąż jest wyraźnie powyżej marcowych dołków. W Europie relatywnie nieźle radziły sobie Niemcy – DAX spadł o 1,11%, ale za to już francuski CAC40 zniżkował o 4,53%. Dane makro z peryferii strefy euro były gorsze od pesymistycznych oczekiwań, ale tak naprawdę skala problemu dopiero się rysuje. EBC zrobił jeszcze stosunkowo mało i to może też być jakiś potencjalny czynnik korygujący zbyt dużą przecenę akcji.

W Warszawie sytuacja wyglądała całkiem dobrze, ale za to wcześniejszy tydzień był słaby. Tym razem jednak indeks WIG20 wypracował solidny wzrost o 2,07%, jednak złożyło się na to kilka czynników. Mocny wzrost zanotował PGNiG, zyskując ponad 13%, ale to efekt zdarzenia jednorazowego jakim jest wygranie spory z Gazpromem o wartości 1,5 mld USD. Ceny ropy naftowej, nawet uwzględniając obecne odbicie, są wciąż nisko. Wspiera to z kolei marże rafineryjne, na czym zyskują Lotos i Orlen i to kolejne duże spółki rosnące o kilkanaście procent. W defensywie dalej były banki. Fatalne wyniki wstępne za I kw. podało CCC, ale kurs jest już tak nisko, że specjalnie na to nie zareagował. Małe spółki rosły już mniej, bo o 1,34%, natomiast mWIG40 zanotował nawet spadek o 0,15%. Spory w tym udział sektora bankowego, a przede wszystkim ING. Mocno, bo o 13%, zniżkowały też walory Benefitu. Dostawca kart sportowych podał dobre wyniki za 2019 r., jednak rynek przestraszył się obecnej sytuacji i potencjalnie wygenerowanej straty operacyjnej. Natomiast na uwagę dalej zasługuje sektor gier komputerowych, którego najwięksi przedstawiciele (CD Projekt, Playway, Ten Square Games) są już blisko powrotu do maksimów cenowych. W drugiej fazie bessy, po panice, gdy wszystko traci, właśnie warto wybierać te spółki, które mają szansę dosyć dobrze odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Po tygodniu bardzo bogatym w dane makro, w tym nowe informacje z amerykańskiego rynku pracy, bieżące kalendarium wygląda ubogo. Warte wspomnienia są na pewno dane z Chin o inflacji CPI i PPI, a także analogiczne odczyty z USA. Rynek będzie też śledził informacje z amerykańskiego rynku pracy, a tygodniowe nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych obecnie najlepiej ukazują dynamikę pogarszania się sytuacji w USA. W środę opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, ale inwestorzy raczej już patrzą na perspektywę kolejnych działań, a przede wszystkim na rozszerzanie programów fiskalnych, o czym pozytywnie wypowiadał się prezydent Trump i co daje sporą dawkę optymizmu na giełdach na początku tego tygodnia.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry