05-01-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 stycznia 2015

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień był drugim z kolei, kiedy aktywność inwestycyjna była mocno ograniczona, a przyczyną tego był oczywiście okres międzyświąteczny. Wolnym od sesji na większości parkietów był Nowy Rok, natomiast gdzieniegdzie też Sylwester (w tym nie pracowała GPW). Na wielu giełdach ostatni dzień zeszłego roku to skrócona sesja. Na pewno ten okres nie sprzyja nie tylko aktywności, ale i zmienności. Na GPW WIG20 przy minimalnej zmienności stracił 0,6%. Lepiej radziły sobie średnie spółki – mWIG40 zniżkował o symboliczne 0,1%, a zdecydowanie najlepsze były małe spółki zgromadzone w indeksie sWIG80, który wzrósł o 1,1%. Prawdą jest jednak, że przy tak ograniczonej płynności, na tego typu mało aktywnych spółkach zmiany mogły być już zupełnie przypadkowe. Warto też odnotować, że z początkiem 2015 r. GPW zaprzestaje publikacji indeksów WIG50 i WIG250, stąd zmiana w opisie na indeksy mWIG40 i SWIG80.

Parkiety rynków rozwiniętych nie zaliczą końcówki roku do udanej. DAX stracił 1,6%, CAC40 spadł o 1%, z kolei S&P500 zniżkował o 1,5%. Zwyczajowo końcówka roku wiąże się z tzw. strojeniem okienek, czyli windowaniem rocznego wyniku przez fundusze. W tym roku jednak Święty Mikołaj przybył na giełdy wcześniej, gdyż bardzo udanym miesiącem był listopad. Za przyczynę słabego ostatniego tygodnia roku można podać wyraźnie słabszy indeks Chicago PMI, mierzący koniunkturę sektora wytwórczego w najbardziej uprzemysłowionym regionie USA.

Nie ma jednak za bardzo co się skupiać na zeszłym tygodniu, gdyż to dopiero bieżący przyniesie powrót normalnego handlu. Na GPW pewnie dopiero od środy, bo ze względu na Święto Trzech Króli wypadające we wtorek może być jeszcze widoczna atmosfera długiego weekendu na GPW, tym bardziej, że też w poniedziałek nie ma zbyt dużo danych. Nastroje na GPW będą kształtowane zapewne przez czynniki zewnętrzne. Z Europy będą to indeksy PMI dla sektora usług (wtorek) oraz inflacja szacunkowa HICP za grudzień (środa, ważna ze względu na to, że pojawienie się prognozowanej deflacji będzie dla EBC jednym z argumentów do użycia jeszcze większej ilości niekonwencjonalnych stymulantów gospodarczych). Najważniejsze informacje napłyną jednak z USA. W środę poznamy zapiski z protokołu z grudniowego posiedzenia FOMC, o tyle ważne, że na tym posiedzeniu zastąpiono zwrot o utrzymywaniu stóp procentowych na niskim poziomie przez dłuższy okres czasu frazą o cierpliwości w podnoszeniu tych stóp. Rynek będzie chciał się zapoznać ze szczegółami grudniowej dyskusji. Natomiast w piątek opublikowane zostaną dane za grudzień o stopie bezrobocia i przyroście miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Ostatnio zaskoczyły one bardzo mocno pozytywnie, rynek liczy z pewnością na kolejny mocny odczyt.

Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Zmiany WIG20 w zeszłym tygodniu były czysto kosmetyczne. Stracił on 0,6%, przy bardzo niskiej aktywności handlujących. Generalnie to charakteryzuje ostatnie dwa tygodnie – minimalne zmiany przy małym obrocie. Jednak sytuacja techniczna WIG20 nie jest najlepsza. Udaje mu się bronić wsparcia na 2300 pkt, ale jednak jest to dosyć mało przekonujące, bowiem przy tym poziomie mamy konsolidację. Dopiero przekroczenie bariery 2350 pkt mogłoby wzmocnić siłę byków. W tym momencie jednak bliżej jest do przetestowania 2300 pkt, a następnie 2250 pkt. To też ważne wsparcie, bowiem spadek poniżej niego uwiarygodni silny sygnał sprzedaży.


Wykres 2. Enea w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Enea została wybrana przez nas na spółkę tygodnia ze względu na próbę odbicia, wygenerowaną w zeszłym tygodniu. Od wielu bowiem sesji spółka znajduje się w niełasce inwestorów, a jednak przy poziomie 14,50 PLN znalazł się większy popyt. Obraz tego psuje jednak niska aktywność handlujących, ale to akurat domena okresu świątecznego. Niemniej jednak, teraz zwiększyły się szanse na to, żeby cena akcji wzrosła do poziomu 16,50 PLN, gdzie znajduje się ważny opór wynikający z linii trendu wzrostowego przebitej już wcześniej i zgrupowania szczytów z września i października. Dopiero przebicie tego oporu oznaczałoby, że to byki mają przewagę.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry