05-08-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 sierpnia 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Sierpień na rynkach akcji rozpoczął się fatalnie, a przyczyną tego jest kumulacja kilku czynników. Chociaż sezon wynikowy spółek w USA, jak zwykle, zaskakuje pozytywnie, to jednak sytuacja polityczno-gospodarcza nieco się skomplikowała. Rynek co prawda, patrząc na notowania kontraktów na stopy czy rentowności obligacji skarbowych USA, wycenia cykl dalszych co najmniej dwóch obniżek stóp procentowych, jednak krótkoterminowo retoryka Powella sprowokowała korektę na Wall Street, zresztą i tak z wysokiego poziomu, więc wystarczył pretekst. Konsensus rynkowy stanowił spokojny cykl obniżek stóp przez Fed, tymczasem ten dobrze ocenia sytuację gospodarczą USA, w czym jeszcze utwierdzać może go stopa bezrobocia na poziomie 3,7%, najniższym od 50 lat. Szybko do gry wszedł prezydent Trump, znany orędownik niskich stóp. Jednak oprócz samej krytyki działań Powella, zapowiedział też nowe 10-procentowe cła od września na chińskie towary wartości 200 mld USD. Na pewno nie pomaga to w kolejnej turze negocjacji między USA a Państwem Środka. Ma też swoje poważne implikacje dla giełd – pod presją znalazły się surowce (ropa, miedź), a na giełdach królował strach, i to przenosi się też na początek obecnego tygodnia.

Jeśli źródło problemów leży w sytuacji w USA, to zwykle rozlewa się to na cały świat. Tak też było i w zeszłym tygodniu. S&P500 stracił 3,1%, tymczasem skala przeceny w Europie była jeszcze większa – niemiecki DAX i francuski CAC40 zniżkowały po ok. 4,4%. Co prawda europejskie indeksy PMI dla przemysłu wypadły blisko oczekiwań, ale to i tak oznacza kiepskie dane i to zdecydowanie za mało, żeby oprzeć się globalnemu wzrostowi awersji do ryzyka. W Warszawie lepiej było tylko na średnich i małych spółkach, które zniżkowały, odpowiednio, o 2,3% i 1%. Jednak już narażony mocniej na kapitał zagraniczny WIG20 spadł o 3,9%. Prym wśród maruderów wiodły spółki surowcowe – JSW oraz KGHM, notujące przeceny rzędu 16% i 9%, w ślad za spadkami cen węgla i miedzi. Słabo radził sobie też Alior Bank. Jest niepewność przed jutrzejszymi wynikami za II kw., a kursowi nie pomagają także informacje o zarzutach Aliora dla swoich pracowników ws. kredytów dla Kanii. W całym indeksie na plus wyszły tylko 2 spółki – CD Projekt z symbolicznym wzrostem o 0,5% oraz Dino, gdzie wzrost sięgnął już solidnych 3,4%. Inflacja cen żywności, mocna wciąż konsumpcja to mocne triggery wyników Dino, co rynek wciąż kupuje.

W tym tygodniu kalendarium makro jest dużo uboższe, a część najważniejszych danych została już opublikowana. I na pewno nie można ich uznać za wspierające, bowiem mocno rozczarowała kondycja sektora usług w Niemczech obrazowana przez indeks PMI, podobnie dla całej strefy euro odczyt na poziomie 53,2 pkt oznaczał o 2,2 pkt gorszy wynik niż konsensus. Przed nami jeszcze publikacja indeksu ISM dla usług z USA. Poza tym warto zwrócić uwagę na chiński bilans handlu zagranicznego oraz inflację PPI z USA.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry