06-02-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 lutego 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień okazał się względnie dobry dla Wall Street, ale już w Europie Zachodniej nie było takich zwolenników zakupów akcji, a więc DAX i CAC40 minimalnie zniżkowały. Na rynku trwa walka obaw o to, że banki centralne na czele z Fed będą opóźniać wejście w życie cyklu obniżek stóp. Fed podczas ostatniego posiedzenia stóp nie zmienił, ale J. Powell jasno powiedział, że nie mają pewności co do tego, że inflacja będzie w celu i póki tego nie ma, obniżki stóp nie nastąpią. W związku z tym termin marcowy został już przez inwestorów przesunięty, a jeszcze w tym wydatnie pomogły bardzo mocne dane z amerykańskiego rynku pracy. W styczniu w sektorze pozarolniczym przybyło aż 353 tys. miejsc pracy wobec oczekiwanych 180 tys., a dodatkowo mocno w górę poszła stawka płacy godzinowej. To wyraźnie pro-inflacyjne dane, ale nie zburzyły one udanej końcówki tygodnia na Wall Street. Dobre wyniki spółek oraz fakt, że amerykańska gospodarka tak dobrze sobie poradziła w okresie wysokich stóp procentowych są brane jako dowód świetlanej przyszłości w okresie niższych stóp. Indeks S&P500 urósł o 0,9%, a NASDAQ zyskał 0,5%.

Prawdziwa fiesta za to była na GPW (WIG wystrzelił aż o 5,1% w górę), gdzie powoli w zapomnienie odchodzi fatalny początek roku. Aktywność inwestorów zwiększyła się, złoty zyskiwał, a na GPW płynął ponownie kapitał zagraniczny. Dobre wyniki banków okazują się zbawienne – indeks WIG-Banki ustanawiał nowe historyczne maksima. W WIG20 to był najsilniejszy sektor. Dodatkowo też dobrze wyglądał Orlen ze wzrostem o 8%, częściowo dzięki wysokim marżom, a częściowo odwołaniu prezesa Obajtka. Maruderami indeksu były Kęty i KGHM, spadające po 2%. Cały WIG20 zyskał jednak imponujące 5,7%. O 5% w górę poszedł mWIG40, także wspierany przez banki – ING i Millennium, zyskujące po, odpowiednio, 11,6 i 10,1%. Poza tym silna była energetyka oraz dystrybutorzy części samochodowych. Gwiazdą indeksu było jednak XTB, zyskujące prawie 17%. W tygodniu podano imponujące wyniki za 4 kwartal, z zyskiem netto prawie 250 mln PLN. Małe spółki zyskały 1,7%, co, na tle Europy Zachodniej, i tak było dobrym wynikiem.

W tym tygodniu kalendarium makro nie wygląda już tak bogato, ale to typowe dla okresów bezpośrednio po publikacji miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli chodzi o dane ze strefy euro to najważniejsze już zostały opublikowane – indeks PMI dla usług dla całej strefy euro wypadł zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 48,4 pkt, ale nieco lepsze okazały się indeksy dla Niemiec i Francji. Dziś po południu jeszcze warto zwrócić uwagę na indeks ISM dla usług z USA. W dalszej części tygodnia mamy kilka wystąpień publicznych bankierów centralnych z Fed i EBC, a z danych makro przede wszystkim inflację CPI i PPI z Chin oraz inflację konsumencką za styczeń w finalnej wersji z Niemiec i Włoch. RPP w środę podejmie decyzję o stopach procentowych, ale tu szanse na jakiekolwiek zmiany są minimalne.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry