11-10-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 4 października 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień zakończył się dla rynków rozwiniętych spadkowo. Indeks S&P 500 stracił 2,2%, kończąc tydzień wynikiem 4357 punktów, przy czym w piątek odnotowano silne odbicie z poziomu 4288. W sumie indeks zaliczył we wrześniu spadek o 4,8%, był to więc pierwszy spadkowy miesiąc od stycznia tego roku oraz największy miesięczny spadek od marca 2020. Indeks pozostaje jednak o 16% wyżej niż na początku roku. Spadkom towarzyszyły informacje związane z zakłóceniami łańcuchów dostaw, gdzie dodatkowo nie pomaga sytuacja ekonomiczna w Chinach; oprócz lokalnego złego sentymentu do deweloperów wywołanego przez restrukturyzację Evergrande, zaczęły pojawiać się przerwy w dostawach prądu mające wpływ na fabryki zlokalizowane w Chinach, co powoduje ich przestoje. Ponadto negatywnych informacji dostarczył FED; potwierdził on bowiem że planuje rozpocząć tapering już w listopadzie. Najmocniej traciły wszystkie sektory prócz sektora energii (+5,8%). Wśród pozostałych sektorów najbardziej traciły sektory opieki zdrowotnej (-3,5%) oraz technologiczny (-3,3%). Wśród spółek z sektora energii najbardziej zyskiwały akcje spółki Cabot Oil & Gas, którego akcje rosły o 9,4% na wieść o głosowaniu w sprawie akwizycji spółki Climarex Energy, co rozpatrywane jest przez rynek jako wydarzenie pozytywne dla spółki. Po stronie spadkowej najbardziej ucierpiała Moderna (-21%), której nie pomogły nawet informacje o planowanym otwarciu nowego centrum badań.
Również europejskie rynki „rzuciły ręcznikiem”, kończąc tydzień dużymi spadkami. Niemiecki DAX stracił 2,42%; w większości rosnące spółki z sektora motoryzacyjnego takie jak Daimler (+4,07%), BMW (+2,67%) czy Volkswagen (+2,09%) nie były w stanie przechylić swoim udziałem spadków Siemensa (-2,97%) oraz BASF (-1,90%). Francuski indeks CAC spadał (-1,82%) pomimo mieszanych wyników w różnych sektorach. Najbardziej traciły Stellantis (-2,37%) oraz Air France-KLM (-3,69%), podczas gdy inne spółki z odpowiadających sektorów rosły, przykładowo Renault (+0,68%) oraz Airbus (+1,02%).

Tym czasem warszawski indeks WIG20 wzrósł w zeszłym tygodniu o 1,25%, uzyskując na koniec tygodnia 2327 punktów. Wśród najmocniej rosnących ponownie znalazło się JSW (+7,07%), które pomimo niepokojów o koniunkturę gospodarczą (między innymi chińską) dalej zyskuje na wysokich cenach węgla koksującego. Drugą najmocniej rosnącą spółką był Cyfrowy Polsat (+6,67%), któremu sprzyjały informacje o planowanej ofercie wykupu akcji. Również sektor bankowy znalazł się po stronie wzrostowej. Z kolei po stronie spadkowej znalazły się między innymi; LPP (-3,77%) oraz Tauron (-3,65%). W przypadku drugiej ze spółek możliwym powodem może być realizacja zysków ze scenariusza wyłączenia aktywów węglowych, połączona z negatywnymi informacjami dotyczącymi awarii elektrowni Jaworzno.

Pod względem danych makroekonomicznych ten tydzień będzie szczególnie ważny dla Polski; we środę odbędzie się kolejne posiedzenie decyzyjne w sprawie stóp procentowych. Analitycy zgodnie nie spodziewają się na nim podwyżek stóp, wskazując taką możliwość dopiero w listopadzie, jednakże posiedzenie się odbędzie i teoretycznie istnieje na nim możliwość zmian. Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne ze świata, do ważniejszych zaliczyć można wtorkowy odczyt PMI dla usług w USA oraz piątkowy odczyt tego samego wskaźnika dla Chin. W przypadku Chin nie będzie żadnych danych (jak również notowań) w dniach od poniedziałku do piątku, ze względu na odbywające się narodowe święto utworzenia Republiki Ludowej.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry