04-05-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 4 maja 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Pomimo, że rynki w USA zakończyły ostatnim tydzień spadkami (S&P 500 -0,2%, Nasdaq -0,3%), za cały kwiecień S&P 500 odnotował najlepszy wynik od 1987 roku. Spowolnienie nowych przypadków zakażeń i zsynchronizowane działania stymulujące wzrost gospodarczy, poprawiły globalnie nastroje. Zmienność na rynkach nieco spadła, ale nadal pozostaje podwyższona. Spółki odwołują prognozy roczne. Dane gospodarcze, w tym PKB USA za pierwszy kwartał, wskazują na słabość, która oznaczać może początek recesji. Kondycja gospodarek pogorszy się, ponieważ środki ograniczające aktywność gospodarczą zostały rozszerzone na początek drugiego kwartału. Do tego powracają obawy o powrót wojny handlowej na linii Chiny-USA. Rezerwa Federalna utrzymała w zeszłym tygodniu stopę referencyjną na poziomie 0,0% -0,25% i zobowiązała się utrzymać stopy bliskie zeru do czasu powrotu zatrudnienia i inflacji. Gospodarka zacznie odbudowywać się, ale ożywienie będzie stopniowe i przeplatane słabszymi okresami.

Europejskie akcje rosły ponieważ inwestorzy z zadowoleniem przyjęli zapowiedzi, że wkrótce zostaną zniesione obostrzenia związane z koronawirusem. Jednak decyzja Europejskiego Banku Centralnego, by nie wprowadzać dalszych bodźców do gospodarki, osłabiła zyski akcjonariuszy. Ogólnoeuropejski Indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 2,60% wyżej. Niemiecki DAX wzrósł o 5,08%, francuski CAC 40 wzrósł o 4,07%, a włoski indeks FTSE MIB zyskał 4,93%. Indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii wzrósł o 0,73%.

W Polsce poprzedni tydzień dał sowite zyski posiadaczom akcji (również dzięki braku piątkowej sesji). Indeks WIG20 zyskał 2,9%, WIG wzrósł o 2,7%, mWIG40 o 2,0% a indeks małych spółek sWIG80 o 2,3%. Sektorowo najlepiej radził sobie WIG-Odzież, zyskujący dzięki udanej emisji akcji CCC oraz wcześniejszemu niż oczekiwano otwarciu galerii handlowych.

                                                                                                                                                   MM Prime TFINiniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry