30-09-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 września 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień to kontynuacja niewielkiej korekty na wielu giełdach. Głośne negatywne doniesienia z USA na szczęście mają bardzo ograniczony wpływ na rynek akcji. Rozpoczęcie procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa raczej nie skończy się usunięciem prezydenta z urzędu, gdyż do tego potrzeba większości dwóch trzecich głosów w senacie, gdzie republikanie mają większość. Zresztą mówi się, że natężenie walki politycznej może przyspieszyć zawarcie umowy handlowej z Chinami, co byłoby bardzo pozytywne dla indeksów. Więcej nerwowości przyniosła plotka o zamiarze wykluczenia chińskich firm z amerykańskiej giełdy, co jednak zostało szybko zdementowane.

W rezultacie S&P500 spadł o 1,0%, zaś technologiczny NASDAQ, gdzie notowane są chińskie internetowe korporacje jak Tencent i Alibaba, stracił 2,2%. Niemiecki DAX i francuski CAC40 także zniżkowały, odpowiednio o 0,7% i 0,9%, dodatkowo obciążone fatalnym odczytem przemysłowego PMI. Zresztą niemiecka giełda jest wyjątkowo odporna na ciągnące się już od kilku kwartałów spowolnienie w przemyśle – znajduje się niewiele poniżej maksimów z przełomu 2017 i 2018 r. Indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets spadł o 1,9%.

Zgodnie z tradycją ostatnich tygodni Warszawa zachowuje się w kontrze do trendów światowych. Tym razem WIG zyskał 0,3%, WIG20 0,7%, nieco gorzej mniejsze spółki: mWIG40 stracił 0,6% a sWIG80 0,8%. Byliśmy także świadkami kilku spektakularnych zmian notowań. Najwięcej, bo 14,6%, zyskał mBank po ogłoszeniu przez Commerzbank planów jego sprzedaży bez portfela kredytów frankowych. Taki odchudzony bank powinien znaleźć kupca po dużo wyższej cenie od bieżących kwotowań. Szalona karuzela ma miejsce na akcjach CCC, po poprzednim spadku o 9,3%, tym razem zyskały 10,2%. Bezprecedensowe spadki są kontynuowane na JSW, tym razem o 11,6%. Kapitalizacja spółki wynosi już poniżej trzykrotności rocznych historycznych zysków, jednak spadające ceny węgla koksowego na świecie przywołują pamięć kryzysowego 2015 r., kiedy to JSW walczyło o przeżycie.

Rozpoczęty tydzień to przede wszystkim ważne informacje dla polskiej gospodarki: jutro poznamy poziom przemysłowego PMI za wrzesień, w środę poziom stóp procentowych, zaś w czwartek najważniejsze – wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego, który może otworzyć drogę dla tysięcy Polaków do ubiegania się poprzez sądy odszkodowań od banków. Poza tym najważniejsze odczyty zostaną opublikowane w piątek i będą dotyczyły amerykańskiego rynku pracy za wrzesień.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry