03-06-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 czerwca 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Patrząc globalnie, to zdecydowanie nie był (kolejny już) dobry tydzień dla inwestorów giełdowych, targanych obawami o wojnę handlową. Okazuje się, że nie może być tygodnia bez negatywnych informacji z tego frontu. W ostatnich dniach prezydent Trump komunikował, że USA są dalekie od podpisania umowy, tymczasem później pojawiła się sygnalizacja ze strony Chin, iż mogą wykorzystać w konflikcie handlowym metale ziem rzadkich. Z surowców taniała przede wszystkim ropa naftowa. Ostatnie zdanie należało jednak do Trumpa, który otworzył nowy front z Meksykiem. Pomysłem D. Trumpa jest zapobieżenie nielegalnej migracji z Meksyku poprzez nałożenie na ten kraj dodatkowego cła na cały import do USA. Przeciwni temu mieli być Mnuchin i Lighthizer, bowiem cła te uderzą bezpośrednio w amerykańskich konsumentów poprzez znaczący udział artykułów rolnych. W weekend Trump uderzył też w Indie, zapowiadając, że od 5 czerwca przestanie obowiązywać ulga na cła, bowiem Indie jakoby nie otwierają wystarczająco rynku. Patrząc przez pryzmat wojny handlowej z Chinami, Meksykiem i Indiami, a dokładając jeszcze potencjalnie UE – to USA są na froncie z większym PKB, niż same wytwarzają. Istnieje obawa, że USA mogą przeceniać swoją pozycję, a tak ostra gra skończy się porażką lub „przeczekaniem” prezydentury Trumpa.

Taki klimat jest zdecydowanie niekorzystny dla giełd i to głównie z powodu tematu wojny handlowej indeks S&P500 spadł w minionym tygodniu o 2,6%, a o nieco ponad 2% spadały niemiecki DAX i francuski CAC40. Na tym tle bardzo pozytywnie wyróżniała się GPW, chociaż jak spojrzy się na wynik od początku roku, to dalej jest słabo. Niemniej, miniony tydzień zdecydowanie należał do Warszawy –WIG wzrósł o 2,04%, ale głównie za sprawą dużych spółek, bowiem WIG20 zyskał na wartości aż 2,34%. Mimo problemów Idea Banku i Getinu, odbił sektor bankowy, typowany także podczas jednej z debat na konferencji Wall Street w Karpaczu jako sektor z potencjałem na wzrost. Wyceny banków są zdołowane, a te najefektywniejsze mimo wszystko prezentują bardzo dobre wyniki. Dodatkowo spadająca ropa naftowa i potencjał wzrostu marż rafineryjnych korzystnie oddziaływały na Lotos i Orlen, które zyskały po ok. 7%. Na drugim biegunie był CD Projekt, spadający o 4,85% oraz JSW, zniżkująca o 4%. Jednak w przypadku CD Projektu można jeszcze pokusić się o tezę, że przed E3 może jeszcze sporo się dziać, a papier, póki jest powyżej 200 PLN, ma szanse na kontynuację hossy. Małe i średnie spółki zostały daleko w tyle, rosnąć o 0,3%.

W tym tygodniu kalendarium makro jest bardzo bogate – już rano odbyły się publikacje indeksów PMI dla przemysłu z krajów europejskich, w tym z Polski (lekko rozczarował, ale generalnie wydźwięk ostatnich danych z naszej gospodarki i tak jest bardzo pozytywny). W planach jest jeszcze indeks ISM dla przemysłu z USA. Poza tym w tym tygodniu jeszcze na rynek spłyną analogiczne indeksy, tylko dla sektora usług, a w piątek opublikowane zostaną bardzo ważne dane miesięczne z amerykańskiego rynku pracy. Poza tym tydzień ten będzie też należał do polityki pieniężnej – we wtorek i środę odbywa się konferencja Fed-u dotycząca strategii polityki pieniężnej, w czwartek decyzję o stopach procentowych podejmie EBC.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry