29-09-2014

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 września 2014

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień przyniósł znaczniejszą korektę na większości rynków, zakończył się jednak światełkiem nadziei na końcówkę miesiąca. Mimo to WIG20 stracił ponad 2%, chociaż udało mu się obronić 2450 pkt. Spadki dotknęły szczególnie rynek amerykański, co jednak było pewnym zaskoczeniem, gdyż akurat zza Oceanu dobiegały głównie pozytywne wiadomości. Odczyt wskaźników koniunktury PMI dla przemysłu oraz usług za wrzesień znalazły się kolejny miesiąc na bardzo wysokich poziomach. Oznacza to, że poziom wzrostu PKB za III kwartał także osiągnie szczyty. Siłę amerykańskiej gospodarki potwierdza kolejna rewizja w górę historycznej figury o wzroście PKB za II kwartał. To, co mogło skłonić inwestorów do sprzedaży akcji to strach przed przyspieszeniem podwyżek stóp przez amerykański bank centralny, co zawsze jest negatywnym sygnałem dla kursów akcji. Swoje do spadków dołożyła też największa spółka na nowojorskim parkiecie, czyli Apple. Pojawiają się narzekania klientów na najnowszego iPhone’a, przede wszystkim z powodu wyginania się telefonu na skutek użycia zbyt plastycznych materiałów. Innym wydarzeniem był wielki debiut chińskiego Alibaby, na akcje którego inwestorzy instytucjonalni mogą robić miejsce w portfelach, sprzedając inne walory.

Niezwykle ciekawie zapowiada się bieżący tydzień. O ile w poniedziałek dla rynku giełdowego nie spłynie jeszcze dużo istotnych odczytów, to już od wtorku inwestorzy dostaną solidne porcje danych makro, począwszy od indeksu Chicago PMI, poprzez chiński indeksy PMI oraz europejskie indeksy PMI dla sektora przemysłu i usług, skończywszy na piątkowym danych z amerykańskiego rynku pracy. Nie można zapominać też o czwartkowym posiedzeniu EBC, gdzie oczekuje się gołębiego nastawienia szefa tej instytucji M. Draghiego. To będzie kluczowe wydarzenie dla rynku walutowego, ale na pewno ewentualne anonsowanie luzowania ilościowego byłoby też mocnym paliwem dla giełd. W tym kontekście dobry mix danych z Europy do zaistnienia wzrostów to niska inflacja we wrześniu w połączeniu z lepszymi danymi o PMI. Natomiast w przypadku USA trudno wskazać jednoznacznie, czy lepsze dane byłyby pożądane przez byki. Jednak ewentualny drugi z rzędu słaby odczyt przyrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym dałby sporo do myślenia Rezerwie Federalnej, a tym samym oddalił w mniemaniu rynku perspektywę podwyżki stóp procentowych przez FOMC.

Początek tygodnia na giełdach azjatyckich jest mieszany, ale niewątpliwie dobrze, że złe nastroje z Hong Kongu, gdzie trwają protesty związane ze złamaniem demokratycznego wyboru szefa administracji nie przełożyły Tokio czy Szanghaj. W przypadku materializacji odbicia na rynkach, z GPW zwracamy uwagę na sektor petrochemiczny, KGHM i banki w kontekście potencjalnych mocnych wzrostów.

ANALIZA TECHNICZNA


Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

WIG20 zaliczył słaby tydzień. Indeks spadł o 2,2%, pokrywając prawie cały ruch wzrostowy sprzed dwóch tygodni. Co jeszcze bardziej niepokojące, możliwa jest budowa formacji podwójnego szczytu. Dlatego, mimo że ważne wsparcie to dopiero okolice 2410 pkt, równie istotne jest utrzymanie 2450 pkt. Tam WIG20 odbił w zeszłym tygodniu, ale jeśli w tym bariera ta padłaby, budowa formacji podwójnego szczytu stanie się faktem, a spadek do 2350 pkt byłby realizacją jej zasięgu. Ten pesymistyczny scenariusz ze względu na pozytywne piątkowe zamknięcie jest nieco mniej prawdopodobny, ale trzeba się z nim liczyć bo bieżący tydzień jest bardzo bogaty w dane makro, co może nieść ze sobą dużą zmienność.

Wykres 2. KGHM w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Akcje KGHM-u na spółkę tygodnia wybraliśmy ze względu na to, że chociaż zmienność wyhamowała, to w piątek miało miejsce znaczące z punktu widzenia krótkoterminowej siły papieru zagranie – kontra popytu pozwoliła utrzymać w cenach zamknięcia tygodnia ważne wsparcie na 125 PLN. Jeśliby ono zostało przełamane, KGHM wkroczyłby w krótkoterminowy trend spadkowy z kolejnymi wsparciami usytuowanymi mniej więcej co 5 PLN, począwszy od 120 PLN. Udana obrona wsparcia, jeśli zostanie potwierdzona na początku tygodnia, może być początkiem konsolidacji kursu KGHM-u między 125 a 140 PLN.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry