06-02-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 stycznia 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień był całkiem niezły dla rynków akcji. Inwestorom podobają się dane z amerykańskiej gospodarki, jak annualizowany PKB za IV kw., które pokazują odporność USA na środowisko wysokich stóp procentowych. Te już wyższe być nie powinny, a w perspektywie 2024 r. spodziewać należy się znaczących obniżek. Mimo prób jastrzębiego akcentowania możliwości obniżki stóp dopiero w połowie 2024 r. przez szefową EBC, rynek widzi szanse na przyspieszenie tego procesu. Gospodarka strefy euro jest dystansowana przez USA, a inflacja jest już niska. Na to jeszcze nałożyły się informacje o spodziewanych obniżkach stóp w Chinach oraz o stymulacji giełdy ze środków zagranicznych państwowych przedsiębiorstw. Indeks S&P500 zyskał 1,1%, a NASDAQ poszedł w górę o 0,9%. Wyniki te mogłyby być lepsze gdyby nie gorzej odebrane wyniki Tesli i Intela. W Europie indeks DAX wzrósł o 2,5%, a CAC40 aż o 3,6%.

Optymizm udzielił się tez GPW, aczkolwiek obroty dalej pozostawiały wiele do życzenia, co częściowo można zrzucić na karb drugiego tygodnia ferii w województwie mazowieckim. WIG urósł o 1,2%, uwzględniając też zysk z wypłaconej dywidendy PKO BP. WIG20 jest indeksem cenowym, więc tu prezentowany jest wzrost o 1%. Najmocniejsze okazały się akcje spółek surowcowych na czele z JSW. Odbicie po spadkach i wysoka beta oraz pozytywna rekomendacja od Citi przełożyły się na 13-procentowy wzrost. KGHM urósł o 6%, również reagując na kolejne informacje o chińskich stymulusach. Po spadkach i zwiększaniu gry na krótko odbijał o 6% CD Projekt. Banki prezentowały się też nieźle. Natomiast słabe wyniki sprzedaży detalicznej odcisnęły piętno na LPP (-1,4%), Allegro (-4,1%) i Pepco, które spadło aż o 7%.

W tym tygodniu kalendarium makro jest bardzo bogate. Przede wszystkim o stopach procentowych będzie decydował Fed, ale tu żadnej niespodzianki nie powinno być (stopy bez zmian), natomiast retoryka z konferencji prasowej to już coś, co będzie bardzo interesować inwestorów. Poza tym będzie też pierwszy piątek miesiąca, a więc i dane miesięczne z amerykańskiego rynku pracy – stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia. Z USA jeszcze warto zwrócić uwagę na indeks Chicago PMI oraz raport ISM dla przemysłu. Z państw europejskich istotne będą publikacje indeksów PMI dla przemysłu, ale wydaje się, że jeszcze większa uwaga rynku będzie skupiona na wstępnych odczytach inflacji konsumenckiej z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry