29-02-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 lutego 2016 r.

Podsumowanie


Rynki giełdowe w Europie i w Stanach zakończyły ostatni tydzień lutego w kolorze zielonym. Niemniej jednak, w pierwszej części tygodnia stroną dominującą były niedźwiedzie. Nastroje rynkowe pogorszyły słabe odczyty danych makroekonomicznych ze strefy euro. Przede wszystkim zawiodły indeksy PMI za luty – dla sektora usługowego indeks wyniósł 53,0 pkt. wobec 53,6 pkt w styczniu, a dla sektora przemysłowego 51,0 pkt. wobec 52,3 pkt. miesiąc wcześniej. Warto podkreślić, że po raz trzeci z rzędu ujemną dynamikę zanotował niemiecki wskaźnik Ifo (spadek ze 107,3 pkt. w styczniu do 105,7 pkt. w lutym). Co więcej, rynkowi nie pomaga widmo Brexitu. Według najnowszych sondaży 38% ankietowanych Brytyjczyków popiera opuszczenie Unii Europejskiej, 37% chce pozostania, a 25% badanych stanowią osoby niezdecydowane. Oliwy do ognia dolał odczyt amerykańskiego indeksu Conference Board, który w lutym wyniósł 92,2 pkt. wobec 97,8 pkt. w styczniu. Sentyment rynkowy poprawił się w środę, a giełdy zaczęły poruszać się w kierunku północnym. Następne dni przyniosły bardzo dobre dane makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej. Pozytywnie zaskoczyła dynamika zamówień dóbr trwałego użytku. Ponadto, wzrost annulizowanego PKB w IV kwartale 2015 roku wyniósł 1% wobec konsensusu na poziomie 0,5%. W skali tygodnia NASDAQ wzrósł o 1,9%, S&P500 o 1,6%, a DJI o 1,5%. W Europie brytyjski FTSE250 umocnił się o 2,5%, francuski CAC40 2,2%, a niemiecki DAX wzrósł o 1,3%.

Warszawska giełda również zakończyła tydzień w kolorze zielonym – WIG20 wzrósł o 0,2%, mWIG40 o 1,9%, a sWIG80 o 1,2%. W Polsce kalendarium ekonomiczne było nieco ubogie. Inwestorzy poznali jedynie stopę bezrobocia za styczeń, która zgodnie z oczekiwaniami wyniosła 10,3%. Niemniej jednak, przy Książęcej rozpoczęła się karuzela wyników finansowych. W centrum uwagi znalazły się bardzo słabe dane Kopexu. W efekcie, walory tej spółki w skali tygodnia potaniały o ponad 26%. Po przeciwnej stronie znalazł się Kernel, którego zysk w IV kwartale 2015 roku wzrósł o 100% r/r. W ubiegłym tygodniu swoimi osiągnięciami pochwalił się również rząd, który to 100 dni temu rozpoczął swoją kadencję. Warto zaznaczyć, że w tym czasie WIG20 dynamicznie poruszał się na południe i zdołał osiągnąć 7 letnie minima.

W obecnym tygodniu inwestorzy poznają kolejne istotne dane ze strefy euro – stopę bezrobocia oraz dynamikę sprzedaży detalicznej. W Chinach odbędzie się odczyt indeksów PMI. Natomiast wydarzeniem tygodnia będzie publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy tzw. payrolls. W Polsce poznamy wartość indeksu PMI dla sektora przemysłowego oraz finalny odczyt PKB za IV kwartał 2015 roku.

Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Indeks największych spółek kontynuował krótkoterminowy trend wzrostowy i zakończył ubiegły tydzień na poziomie 1847 pkt. Oscylator RSI wciąż pozostaje neutralny i nie wskazuje żadnych sygnałów. Niewykluczone, że najbliższy tydzień przyniesie dalsze ruchy w kierunku północnym, które to mogą spowodować przełamanie linii długoterminowego trendu spadkowego. Przebicie to byłyby bardzo mocnym sygnałem do dalszych wzrostów w kierunku psychologicznej granicy 1900 pkt. W związku z tym, perspektywy średnioterminowe dla WIG20 wydają się naprawdę obiecujące.


Wykres 2. Kernel w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na spółkę tygodnia wybraliśmy Kernel. Dzięki bardzo dobrym wynikom finansowym walory spółki wzrosły o 8,3% w skali tygodnia. Po definitywnym przełamaniu linii trendu wzrostowego, kurs poruszał się w trendzie bocznym, próbując przebić linię wsparcia. Niemniej jednak, ostatnie wzrosty spowodowały istotne odbicie, a cena akcji obecnie testuje opór na poziomie 50 zł. Oscylator RSI znajduje się powyżej 70 pkt i może wskazać sygnał sprzedaży. Z drugiej strony, pozostałe wskaźniki techniczne wskazują sygnały kupna. W związku z tym, nie można wykluczyć ruchu w kierunku najbliższego oporu na poziomie 55 zł.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry