29-07-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 lipca 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


W minionym tygodniu obserwowaliśmy przesunięcie kapitałów z krajów rozwijających się do rozwiniętych. Indeks MSCI Emerging Markets stracił 0,8%, zaś giełdy w USA i Europie rosły. S&P500 po wzroście o 1,7% skończył tydzień na historycznych szczytach. Niemiecki DAX zyskał 1,3%, zaś francuski CAC40 1,0%. W przypadku USA giełdy zyskują dzięki nienajgorszemu początkowi sezonu publikacji wyników za drugi kwartał. Zyski amerykańskich firm co prawda poprawiły się tylko nieznacznie, jednak obawiano się niższych sum. Szczególnie dobre wyniki pokazały internetowe giganty, jak Google i Twitter.

Nastroje inwestorów poprawiła także publikacja dynamiki wzrostu PKB za 2 kwartał. Co prawda zannualizowane 2,1% to mniej niż ubiegłoroczne 3,1%, ale średnia oczekiwań analityków wynosiła 1,8%, ze względu na ewidentne spowolnienie w przemyśle amerykańskim. Jednak podstawa gospodarki USA, czyli konsumpcja prywatna, okazała się wyjątkowo wysoka – 4,3% wobec 1,1% sprzed roku. Dodatkowym ciastkiem dla giełd jest praktycznie pewne rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych przez Fed, zdeterminowanym by utrzymać wzrost gospodarczy. Swoje robią także agresywne Twity Donalda Trumpa wzywające do poluzowania polityki monetarnej.

Giełdy europejskie rosły dzięki niezłym wynikom finansowym miejscowych firm i świadomości, że Europejski Bank Centralny także zrobi wszystko dla podtrzymania koniunktury. Nie zaszkodziły dużo gorsze od spodziewanych wskazania indeksu PMI dla przemysłu za lipiec. Polska giełda niestety wpisała się w spadkowy trend rynków rozwijających się. WIG stracił 1,2%, WIG20 1,6%, mWIG40 0,9% i tylko sWIG80 zyskał 0,4%. Jak jeden mąż spadały kursy banków i firm energetycznych. Fatalny wynik pokazały walory Forte – po nieco gorszych od oczekiwań wstępnych wynikach za 2 kwartał kurs spadł o 24%. Z większych firm zyskało jedynie Orange – 4,1%, choć w zasadzie było to odrabianie strat do konkurencji z poprzednich dni.

Nadchodzący tydzień będzie ciekawy z punktu wydarzeń ekonomicznych. Wyniki poda jedna trzecia spółek z S&P500. We wtorek poznamy poziom inflacji w Niemczech w lipcu oraz raport na temat wydatków Amerykanów. W środę Fed ogłosi decyzję co do wysokości stóp procentowych w USA, a Eurostat dynamikę PKB za 2 kwartał w strefie euro. W czwartek poznamy stan przemysłu amerykańskiego w lipcu na podstawie raportów PMI i ISM. W piątek natomiast pojawi się duży raport o rynku pracy w USA.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry