29-04-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 kwietnia 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Wygląda na to, że odsunięcie obniżek stóp procentowych w czasie w USA zostało już przez inwestorów przetrawione. Kontrakty swap na stopy procentowe wskazują na tylko jedną obniżkę w tym roku. Sporo może wyjaśnić się po środowej konferencji po posiedzeniu FOMC, podczas której J. Powell zapewne dokona oceny ostatnich danych. Wynika z nich, że problem zbyt dużej inflacji narasta i pewnie to skłoni FOMC do odraczania obniżek stóp. Z drugiej jednak strony, w zeszłym tygodniu pojawiły się dane sugerujące słabnięcie amerykańskiej gospodarki, przede wszystkim dużo gorszy od oczekiwań wzrost PKB w I kw. Sugeruje to, że Fed nie może też przesadzić, aby gospodarki nie zdusić. Na Wall Street bardziej niż na inflacji skupiono się na dobrych wynikach spółek i jednak długoterminowych perspektywach. Indeks S&P500 zyskał 2,6%, a NASDAQ poszedł w górę aż o 4,4%. W Europie Zachodniej optymizm także się utrzymywał, ale wzrosty były mniejsze – DAX zyskał 2,4%, a CAC40 1%.

Niezły tydzień zaliczyła tez warszawska giełda. WIG urósł o 1%, a liderem wzrostów były średnie spółki, których indeks zyskał 1%. Siła ta była rozłożona na różne spółki i sektory – mocne były finanse, z ponad 7-procentowym wzrostem XTB, dobrze miał się konsument z zyskującym 8,6% Amrestem, a jeszcze lepiej zachowywało się Rainbow Tours – dalej wysoki popyt na wycieczki powoduje, że trend wzrostowy jeszcze przyspieszył, a akcje poszły w górę o 15%. Na drugim biegunie był przemysł – słabe wyniki zepchnęły kursy Cognora (-14%) oraz Grenevii (-13%). WIG20 urósł o 0,6%, ale należy wziąć pod uwagę cenowy charakter tego indeksu, który nie uwzględniał dużej dywidendy z Pekao. Generalnie banki i sektor finansowy znów były lokomotywami wzrostu. Do tego dokłada się też konsument, a dzięki dobrym wynikom Jeronimo Martins, nawet teoretycznie drogie akcje Dino zyskały prawie 5%. W defensywie była energetyka i surowce, przede wszystkim JWS, taniejące o 8%.

Bieżący tydzień może być mniej aktywny dla inwestorów na GPW ze względu na majówkę, ale globalnie już czynników do zwiększania zmienności będzie aż zanadto. Z Europy najważniejsze będą wstępne odczyty inflacji konsumenckiej za kwiecień, dziś już z Niemiec, a następnie z Francji czy Hiszpanii oraz dla całej strefy euro. Z USA najważniejsze dane to indeksy Chicago PMI, ISM dla przemysłu, cen nieruchomości oraz zaufania konsumentów. Najważniejszym odczytem tygodnia będzie raport miesięczny z amerykańskiego rynku pracy, z kolei najważniejszym wydarzeniem będzie konferencja po posiedzeniu FOMC, z pewnością ze wskazówkami dotyczącymi trajektorii stóp procentowych w tym roku.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry