28-10-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 28 października 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Minął kolejny, trzeci z rzędu tydzień wzrostowy na światowych giełdach. Po wzroście o 1,2% amerykański S&P500 jest już o krok od historycznych szczytów. Niemiecki DAX wzrósł o 2,1%, mimo nienajlepszych odczytów PMI za październik. Najwyraźniej jednak inwestorom wystarcza zahamowanie dynamiki spadkowej koniunktury, żeby zacząć grać na odbicie. Rynki rozwijające się także zyskiwały – MSCI Emerging Markets wzrósł o 1,2%. Kraje biedniejsze są wskazywane jako główni beneficjenci ewentualnego porozumienia handlowego USA-Chiny, na które inwestorzy mają coraz większą nadzieję. Nieco gorzej zachowała się polska giełda: WIG i WIG20 wzrosły o 0,5%, mWIG40 wzrósł o 1,0%, zaś sWIG80 spadł o 0,5%.

W USA inwestorzy skupieni są jednak przede wszystkim na wynikach spółek za 3 kwartał. Akcje Boeinga najpierw mocno spadły, gdyż z powodu uziemienia modelu 737 MAX zyski koncernu zmniejszyły się znacząco bardziej od oczekiwań. Jednak w następnych dniach kurs rósł ze względu na oświadczenie, że MAXy mają wrócić do użytkowania jeszcze w tym roku. Podobnie akcje producenta sprzętu budowlanego Caterpillar mimo wyników gorszych od prognoz analityków  doświadczyły wzrostu.

Zmiana wartości WIG20 byłaby dużo korzystniejsza, gdyby nie 19-procentowy spadek kursu Alior banku, który został wywołany przez informację o kosztach zwrotu części prowizji spłacającym kredyty konsumpcyjne zgodnie z „małym” orzeczeniem TSUE, które okazały się znacząco wyższe od szacunków. Na drugiej stronie skali obserwowaliśmy silne odbicie akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Duża zmienność notowań akurat w zeszłym tygodniu zakończyła się zmianą w wysokości 8,5% na plus, w dużym stopniu z powodu informacji o niewygaszaniu wielkiego pieca w krakowskiej hucie koncernu ArcellorMittal. Jednak nie zmienia to faktu, że kurs JSW obecnie krąży w okolicach poziomu 20 zł, podczas gdy na początku roku 2018 były to ponad 100 zł. Od tego czasu jednak światowa produkcja stali spada, europejscy producenci przyduszeni rosnącymi kosztami emisji CO2 ograniczają działalność i ceny węgla koksowego spadają, a koszty JSW rosną.

Ten tydzień dla polskich inwestorów jest krótszy z racji piątkowego święta, jednak to właśnie jego druga połowa będzie zdecydowanie ciekawsza. Na pierwszy plan wybija się wspominane już środowe posiedzenie FOMC wraz z konferencją prasową, a obok niego bardzo istotny będzie piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Poza tym zza Oceanu warto jeszcze zwrócić uwagę na publikację indeksów Chicago PMI i ISM dla przemysłu, a także wstępną zaanualizowaną dynamikę PKB za III kw. Z Polski GUS poda wstępną wartość inflacji CPI za październik.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry