27-05-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 maja 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Krajobraz po wyborach europarlamentarnych w Europie wskazuje na umacnianie się antyeuropejskich i populistycznych ruchów, ale to było przewidywane, a skala nie jest jeszcze tak duża. Na giełdy nie wpływa to negatywnie, nawet obserwowane jest pewne odreagowanie na początku tego tygodnia, jednakże po słabym zachowaniu indeksów w minionych dniach. W poniedziałek akurat w USA giełdy nie pracują ze względu na świętowanie Dnia Pamięci, a kalendarium makro świeci pustkami, toteż zapowiada się raczej spokojny dzień.
Cały czas jednak w centrum uwagi pozostają napięcia handlowe na linii USA-Chiny. Tym razem do spadków indeksów przyczyniły się głównie restrykcje nałożone na Huawei i inne firmy chińskie co do możliwości nabywania amerykańskiej technologii, co zaczyna być określane mianem technologicznej zimnej wojny. W efekcie technologiczny NASDAQ stracił w minionym tygodniu aż 2,3%, znacznie więcej niż indeks S&P500, który spadł o 1,17%. Mimo nieco lepszej końcówki tygodnia, na Wall Street był to piąty z rzędu spadkowy tydzień. Nie lepiej było w strefie euro, gdzie DAX spadł o 1,86%, a CAC40 zniżkował o 2,24%. Po raz kolejny rozczarowały indeksy PMI dla Francji i Niemiec, które także odzwierciedlają obawy o spowolnienie globalne. Podobne rozczarowanie było danymi z USA, ale tu można doszukać się pozytywów dla rynku kapitałowego – dane obrazują, że gospodarka amerykańska nie jest tak odporna, jak zdaje się uważać D. Trump, a przez to presja na obniżki stóp procentowych przez Fed narasta. Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych spadły do poziomów najniższych od 2017 r.

Tym razem na tle parkietów zachodnich bardzo dobrze zaprezentowała się warszawska giełda, wspierana przez świetne dane o sprzedaży detalicznej za kwiecień i niezłą produkcję przemysłową. Indeks WIG20 odnotował minimalny wzrost o 0,2%, ale średnie spółki z mWIG40 odbiły aż o 1,17%, w czym spora zasługa korekty wcześniejszych silnych spadków na Eurocashu, Beneficie czy Vistuli. Po całkiem dobrym outlooku zarządu na ten rok o ponad 4% wzrosły notowania spółki Forte. Natomiast z WIG20 pozytywnie wyróżniło się przede wszystkim Dino, które odbiło o ponad 12%, korygując już prawie całość spadku po ogłoszeniu podatku handlowego. O 3,5% urosły notowania CD Projektu, który pochwalił się wyraźnie lepszymi od prognoz wynikami za I kw., ale końcówka piątkowej sesji nie była już tak udana, toteż notowania pozostały w konsolidacji. Z drugiej strony rynku znajdowały się spółki odzieżowe – CCC i LPP, a także PGNiG nerwowo reagujące na duży spadek cen ropy.

W tym tygodniu gros ważnych danych zostanie opublikowanych w drugiej połowie tygodnia. Z USA poznamy zrewidowaną dynamikę PKB za I kw., a także indeksy Chicago PMI i raport Uniwersytetu Michigan. Z Chin ważne będą indeksy PMI dla przemysłu i usług, z Niemiec wstępna dynamika inflacji konsumenckiej za maj, a z Polski finalny odczyt wzrostu PKB za I kw.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry